Concediul cu bebeul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui deheioana

Multumesc pt raspunsuri...poate reusim sa amanam biletul pt prima parte a lunii septembrie ..sper sa nu fie chiar asa cald..si ma gandesc ca il scot de la 8 la 10 dimineata si apoi seara (asa cum fac si in prezent acasa)...indr-adevar nu e aceeasi clima dar ma gandesc ca si la mare sunt copii..mie sincer de drum imi e groaza. De lasat acasa nu pot sa il las..inca alaptez...si pe deasupra nici nu ma lasa sufletul...mai bine renunt la concediu decat sa ma duc fara el


P.S.Spic de grau..ce timp are bebelina voastra?


5 luni jumate.

Iar primul concediu l-am facut cand avea 3 luni jumate.

Cu cel mare am calatorit in Ro cand avea 4 luni jumate, in conditiile in care parintii mei sunt la ~4O0km distanta de socrii. (iar 400 km in RO nu se compara cu 400 de km aici, unde avem autostrazi si facem distanta asta in 4 ore cu tot cu opriri).

Daca esti atenta la copil, daca faci opriri dese, daca ii respecti programul de somn (iar atunci cand sunt mici dorm mai tot timpul), si de masa - eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme.
Greu e cand nu e alaptat, si te cari cu tine cu toata casa (sterilizator, incalzitor, biberoane, cutii de lapte - cum a fost in cazul meu la primul copil ca nu era alaptat si nu gaseam in RO laptele de aici).

Noi cautam sa iesim in vacante in pensiuni tip apartament/vila, cu bucatarie proprie, si pot sa imi fac mancarea la bebe ca la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mai, nu mai descanta atata problema. ia copilu in concediu si simtiti-va bine. e ultimul concediu in care inca poti face ce vrei fara copil cu personalitate care alearga in toate partile si pune nisip in cap la restul oamenilor.
il dai cu crema, il tii la umbra pe plaja cand nu e cuptor afara si totul e ok.

la drum daca plecati pe racoare e foarte bine. daca doarme nu e musai sa te opresti des sa il intinzi din scoica ca doar nu il tii in scoica aia in fiecare zi cu orele. oricum te opresti sa ii dai sa manance si apoi la 4.5 luni nici nu mai e asa mic. vezi sa ai haine de schimb la indemana, a mea a mica a facut un mega kk cand am plecat de a iesit prin toate alea.

sa aveti carut care se lasa complet pe spate, la 4-5 luni doarme in el fara probleme, puteti sta seara la restaurant. vezi si tu ce se poate si ce nu cu copilul tau, adaptati-va la nevoile lui dar simtiti-va si voi bine.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie concediul cu copilul mai mic de 3 ani mi se pare pierdere de bani. Pentru ca esti la programul copilului ...Dimineata trezit devreme, somn la pranz, seara culcat la 8:00, mancare speciala, scandal in restaurant ... ce concediu este ala ? Doar asa ca sa dormi in alt pat, mai dai si copilul peste cap si mai platesti si bani pentru asta.
Noi pana au facut cei mici 3 ani nu am plecat nicaieri - plimbari in aer liber pot sa-i ofer si acasa pe gratis.

Anul trecut a fost prima data cand am fost cu ei in concediu si a fost ok - tot a trebuit sa ne culcam la max 9:30-10:00 P.M. dar in rest, marg singuri, manaca singuri si orice, se exprima, se joaca in nisip, nu si-l baga in ochi, in gura ...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Mie concediul cu copilul mai mic de 3 ani mi se pare pierdere de bani. Pentru ca esti la programul copilului ...Dimineata trezit devreme, somn la pranz, seara culcat la 8:00, mancare speciala, scandal in restaurant ... ce concediu este ala ? Doar asa ca sa dormi in alt pat, mai dai si copilul peste cap si mai platesti si bani pentru asta.
Noi pana au facut cei mici 3 ani nu am plecat nicaieri - plimbari in aer liber pot sa-i ofer si acasa pe gratis.

Anul trecut a fost prima data cand am fost cu ei in concediu si a fost ok - tot a trebuit sa ne culcam la max 9:30-10:00 P.M. dar in rest, marg singuri, manaca singuri si orice, se exprima, se joaca in nisip, nu si-l baga in ochi, in gura ...etc.


Pai exact asa spunea si monique ... tinut in casa, in dulap, cu cheie, fiert si sterilizat e cel mai bine. Zici ca numai pana la 3 ani? Dupa e ok in vacanta cu bb?

aaa ... am inteles gresit ... fiert si sterilizat e pt. binele copilului ... tu zici ca dupa 3 ani pt. binele si comoditatea parintilor. Am inteles gresit, mea culpa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

A fost zilele trecute la emisiunea Traieste sanatos de pe Antena 2 un dermatolog.Si el a spus ca copiii sub 6 luni nu se dau cu crema de soare pentru ca e daunatoare.Apoi a zis ca nici statul la soare pe plaja sub umbrela nu e bun,pentru ca radiatiile solare se reflecta in nisip in proportie de 80% parca si e totuna cum ai sta la soare.Chiar eu am patit-o intr-un an,ca vezi Doamne am stat sub umbrela si toata m-am rosit...
A mai spus ca copilul sub 3 ani nu se expune la soare.Pentru vitamina D,e destul si cat il duci din casa pana in masina.
Daca totusi se expune copilul la soare,acesta va purta haine largi,din bumbac,de preferinta cu maneca lunga,sa acopere o mare parte din corp.
Cremele cu protectie solara,se folosesc intre 1 ianuarie si 31 decembrie,deci nu numai vara.
Asta a spus el...acuma fiecare face cum crede.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Eu cred ca totusi este prea mic pt a-l lua la mare. Noi anul trecut nu am plecat nicaieri, fetita avea tot 4 luni jumate la jumatatea lunii august, mi s-a parut prea mica.
Acum vom pleca sapt viitoare, iar fetita are 1 an si 3 luni. Daca vrei sa il duci pt aerosoli, o poti face de la anul, nu e musai acum nevoie. Spui ca drumul dureaza 6-7 ore, mi se pare enorm, pe caldurile astea cu copil atat de mic, iar cu aerul conditionat de la masina eu nu prea sunt de acord la copii asa mici.
Soacra mea a fost anul trecut la mare si mi-a povestit despre un copil de 6 luni caruia i s-a facut rau pe plaja la ora 10 dimineata, a venit ambulanta si l-au dus la spital.
Eu zic sa te mai gandesti, nu e asa o tragedie daca nu pleci anul acesta in concediu sau o poti face la iarna la munte cand copilul va fi un pic mai mare.
Oricum decizia finala iti apartine si sper sa alegi ce este mai bine pt copilasul tau.

mamica de fetita si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Ioana, eu votez pentru mers cu copilul in concediu ! la mare, la munte, oriunde!
in cazul tau pun o intrebare retorica"la mare nu se nasc copii; ei unde cresc?"
atat timp cat nu-l arunci in valuri sau nu-l prajesti la soare, esti un om responsabil pentru tine si famila ta, nu vad nici un impediment! te poti plimba in voie si seara, bb e hranit oriunde (alaptat e ideal, dar si LP se poate prepara oriunde), doarme super bine in carucior, mai ales daca e cu landou mare, exista plase contra insectelor ce se pot atasa pe carucioare... deci din partea mea DISTRACTIE PLACUTA veti avea. cel putin noi si inca cateva familii din anturaj am avut vacante superbe impreuna cu copii de cand s-au nascut.
Drum bun si vreme buna sa aveti ca bucuria de a fi impreuna cu bb sigur va fi maxima!
Ganditi pozitiv si veti avea doar de castigat!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacraalex spune:

Buna, eu am fost la mare o zi cu bebe 4.5 luni (acum o saptamana) si s-a mers cu masina 4 ore, a stat cumintel tot timpul fiind invatat de la o luna sa fie plimbat cu masina (zilnic).
Dar la mare cu adevarat a fost un pic de chin pt ca batea vantul si era tot timpul plin de nisip, bineinteles ca am stat sub umbrela cu el imbracat, iar eu stand la limita umbrelei tot m-am bronzat. Oricum a fost placut pt ca am vazut marea anul acesta.
Totusi el a dormit mai mult in aer liber decat doarme acasa in mod normal.
Distractie placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Si eu sunt pro.Concediu placut sa aveti.
Noi pe Sebi l-am dus prima oara aici la mare cand avea in jur de 2 luni.Am plecat in zorii zilei spre plaja.De la 9 pana la 11 a stat la umbra,cremuit si a dormit neintors in toata galagia valurilor.
Asta vorbind de mare,ca la piscina l-am dus de la 5 saptamani.
Rezultatul? Cum aude ca mergem la plaja nu te mai intelegi cu el de nerebdator ce e
Fiecare are parerea lui,in schimb sa astept 3 ani sa merg si eu undeva...desi al meu e hyper il iau oriunde.[:-)]


Edit: La cat mai multe poze






Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





age

www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



***SONIA - docs` did miracles ***
Si Mihaita,are nevoie de noi!!





****************************************************
"Oamenii,isi strica sanatatea pentru a face bani si apoi,isi cheltuiesc banii pentru a-si reface sanatatea"
****************************************************






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Si eu votez pentru!
Oare ce fac copii nascuti la mare,sunt tinuti inchisi in casa pana la 3 ani?
Si mie imi spuneau multe persoane ca-i prea mica pentru mare la 10 luni.In Pitesti vedeam foarte multi copii mici in parcuri la ora 13 si daca intrebam mamicile despre mare imi spuneau sa nu duc copilul la mare pana la 3 ani ca-i prea mic dar parcul era plin la ora pranzului.
Noi mergem la mare de 4 ani.
Mie cel mai usor mi-a fost cand am fost prima oara la mare si Alexia avea 10 luni.La plaja nu stateam mai tarziu de ora 10.30 si Alexia statea sub umbrela. Am avut crema cu factor 50.
Noi mergeam seara la terasa si stateam chiar mai tarziu de ora 23 si Alexia dormea frumos in carucior.Mancare a avut la borcanase.Nici cu laptele praf nu a fost asa de greu.
Acum Alexia are 3,8 ani si imi trebuie din ce in ce mai multa rabdare cu ea in concediu.Daca la 10 luni dimineata isi bea repede lapticul din bibe acum masa de dimineata dura si 1 ora.
Acum Alexia are propriile ei dorinte si trebuie sa tinem cont de ele.De exemplu, trebuia sa ne grabim seara la masa ca nu cumva sa piarda ea minidiscoteca sau in fiecare seara sa se plimbe cu trenuletul.
Daca aveti aer conditionat la masina o sa fie mai usor.In primii 2 ani ne-am chinut un pic cu caldura caci nu aveam, acum avem si e mult mai bine.
Eu zic sa mergi in septembrie totusi ca nu e soarele asa puternic.Noi mergem in general in iunie la mare cand soarele nu-i asa puternic.

Mergi la inceput