ciclu menstrual neregulat la fetita de 12 ani

ciclu menstrual neregulat la fetita de 12 ani | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele, Oana, i-a venit prima data ciclul anul trecut, la inceputul lui august, cand avea 11 ani si 2 saptamani. Nu mi s-a parut nimic in neregula, ptr ca este dezvoltata, iar mie mi-a venit la 11 ani si vreo 4 luni, deci...pana aici ...nimic anormal. Cum spuneam, prima data i-a venit pe 5 august, apoi pe 15 septembrie, chiar in prima zi de scoala. Faptul ca la inceput era neregulat stiam ca e normal, dar de atunci ii vine cam repede, intre 17 si 31 de zile, ceea ce nu mai mi se pare in ordine, o tine 4-5 zile, si e destul de abundent. Eu am avut un ciclu regulat, nu am avut probleme, asa ca nu stiu cat de normal e sa-i vina asa de des, si va rog pe voi, cele care stiti, sa-mi raspundeti: e normal sau nu?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mie la fel mi-a venit la 11 ani, si mi-a venea aiurea cativa ani buni si am suferit ca un caine din cauza durerilor. Mama mea era disperata si nu putea sa-mi aline nervii si disperarea
Si ma si tinea cate 2 saptamani; abia imi trecea ca iar imi venea.
Am mers si la gineco de copii, au declarat doamnele din cabinet uitandu-se la ochii mei ca sunt perfect normala si se va regla la un moment dat


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Ar fi bine sa o duci la un endocrinolog. I se va da sa faca o serie de analize. In functie de rezultat, va primi sau nu tratament.
Dar vei afla cu siguranta raspunsul la intrebarile tale.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Buna,

Mie mi-a venit la 12 ani si pana la 14 a fost neregulat in sensul ca nu prea venea... Adica venea la 2-3-4 luni, nicidecum lunar.
Pe la 12 ani jumate mama a vorbit cu cativa medici care i-au spus sa mai astepte ca se va regla de la sine. A asteptat pana la 14 ani dupa care m-a dus la endocrinolog.
Mi-a dat Duphaston pt vreo 3 luni dupa care s-a reglat o perioada. Apoi am inceput sa iau contraceptive si dupa ce am renuntat la ele s-a dereglat din nou. Acum iau iarasi Duphaston si sper ca poate corpul meu va produce si el hormoni asa cum trebuie, numai ca se pare ca nu am mari sanse sa ma loveasca normalitatea

Sfatul meu e sa mergi cu fata la endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Nu e anormal ca menstruatia in primii ani sa fie neregulata, fetita ta fiind foarte mica, inca. Menstruatia regulata depinde de activitatea hormonala, iar aceasta abia se instaleaza la pubertate. Si eu am patit la fel, cativa ani nu stiam cum e.
Ai grija daca i se prescrie un tratament hormonal. Dr cu care am nascut imi povestea de o pacienta a ei, de 22 de ani, care a primit un astfel de tratament la pubertate si a fost o idee proasta din partea ginecologului la care mergea atunci - i-a accelerat dezvoltarea hormonala, care nu s-a produs firesc, in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Roxana stai linistita ca este perfect normal. Mie mi-a venit ciclul la 14 ani neregulat rau de tot. Si asa a fost pana pe la 19 ani, cand am inceput sa iau anticonceptionale. Dupa ce le-am intrerupt mi se reglase si mie ciclul. Dar sti cum, nu intarzia nici macar o zi.
Pentru linistea ta, poti merge la un ginecolog sau endocrinolog, dar sa ai grija daca iti da vreun tratament.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Multumesc ptr raspunsuri, in concluzie este normal sa aiba durata asa mica, voi intreba si un medic, iar tratament hormonal nu-i voi da orice mi-ar spune, stiu ca are efecte aiurea.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Roxana, ce se intampla cu fetita ta este normal... din pacate. Asta cu "din pacate" e parerea mea de fosta fetita care la nici 10 ani a avut menstruatie. Sa stii ca eu aveam menstruatie 5-7 zile si sangerare abundenta si dureri si cam asa am ramas.

De ce cred eu ca trebuie sa te ingrijesti, in aceasta perioada, este ca fetita ta sa primeasca, pana i se regleaza ciclul, suplimente de calciu si fier. Foarte multe fetite fac anemie, in primii ani de ciclu, tocmai din cauza sangerarilor alandala, si anemia asta le face sa nu mai "functioneze" bine, o vreme. Lipsa de calciu poate ea insasi sa creasca volumul si durata sangerarilor. N-ar fi rele nici vitaminele luate, macar in toamna si in primavara. Daca are dureri de burtica la ciclu (de care nu cred ca scrii), si pentru acelea trebuie ceva (algocalmin comprimate sau un atispastic - gen Nospa - sau combinatie de antispastic cu antiinflamator nesteroidian - Nospa cu Nurofen sau Ketonal)

Evident, ar trebui sa mergi la medic cu ea. Sfatul meu de fosta fetita, mama si medic este sa o feresti, daca se poate, de tratament hormonal, cel putin la varsta asta. Ciclul se regleaza, in general, dar trebuie rabdare. Si incredere. Si educatie sexuala, inclusiv sa-i spui ca, dupa ce trece perioada asta dificila, ciclul e o bucurie, un semn ca fetita e sanatoasa si va fi o femeie sanatoasa. Si atentie acordata, si dragaleli, da' pe alea banuiesc ca le primeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Buna!
Nu este nimic anormal in aceasta perioada, si chiar poate dura mai mult timp pana sa se regeleze. Si mie mi-a venit prima oara la 11 ani si mereu a fost neregulat, imi venea la 2-3 saptamani si dura cam 7 zile. Pe la 15 ani mama s-a gandit sa ma duca la ginecolog (pediatru- insa controlul ala m-a marcat o buna perioada de timp si nu recomand nimanui) care imi recomandase anticonceptionale. Nu le-am luat, am mers la Parhon unde am dat peste un tampit de doctor care a inceput sa pompeze hormoni in mine aiurea, fara sa faca nici un control amanuntit- doar uitandu-se la mine imi zice ca am hipertiroidie, ia hormoni, apoi ca e de fapt hipotiroidie si ia alti hormoni, si a 3 oara ca nu e nici una si ca sa facem niste teste. Abia atunci a realizat si mama mea greseala si am oprit orice tratament. Din pacate hormonii aia nici nu m-au ajutat in problemas mea, ba au facut destule ravagii in organism.
Numai cu anticonceptionale am reusit sa-l stapanesc si sa fie la data fixa, insa cum le intrerup cum o ia iar razna. Cica asta e organismul meu, mi-au zis medicii.
Important este sa-i administrezi mai mult fier, calciu, vitamine, vitamina K daca are hemoragii abundente.
Si multa sanatate fetitei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Tratamentul hormonal iese din discutie, in mod sigur. La fel si controlul ginecologic. Vitamine imi este putin teama sa-i dau asa de capul meu din cauza ca este voinica si mi-e teama sa nu ia in greutate. Dureri nu are, astazi mi-a spus ca avea ceva crampe, dar nu mari si pana azi n-a mai avut.
La inceput era foarte mandra ca are ciclu, ca asta insemna ca-i "mare", nici acum nu o deranjeaza prea tare, doar ca plecam la mare la sfarsitul lunii iulie si ii este frica sa nu ii vina atunci, anul trecut cand i-a venit prima data eram la mare, si n-a apucat sa intre in apa decat 2 zile, iar ptr ea -care ar sta non stop in apa....asta e o problema mare.






Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

Sfatul meu e sa nu te alarmezi, are timp toata viata sa i se regleze ciclul si fara tratament hormonal.
Eu l-am avut extrem de neregulat (imi venea cand vroia, in orice caz peste o luna, la un moment dat, in jurul varstei de 18-19 ani chiar la 4 pana la 7 luni distanta!!) ceea ce nu era chiar asa de neplacut.
La 20 de ani, cand am venit in Austria, mi-am facut toate analizele hormonale posibile si am aflat ca am mai mult testosteron decat hormoni feminini, si ca nu voi putea avea copii decat daca fac tratament hormonal (pe care am refuzat sa il fac).

Peste un an si jumatate am ramas insarcinata fara probleme cu fetita mea, in urma unei cure cu vitamina E (pe care o luasem contra infectiilor urinare).

De atunci mi s-a reglat cat de cat (adica imi vine la ca. 45 de zile), am mai avut si baietelul (planificat, de la prima incercare) si acum asteptam al treilea copil.

Concluzia mea: corpul se regleaza singur atunci cand are nevoie de asta si in functie de modul de viata.

Vitamina E nu i-ar strica, nici nu ingrasa, nici nu are efecte secundare. Daca nu vrei sa ii dai pastile da-i cate o lingura de ulei de germeni de grau in fiecare zi, intr-o forma sau alta, si e absolut ok. Eu am gasit aici vit.E care se numeste Etocovit si e naturala, fara adaosuri chimice; mama mea a luat ceva din Romania si i s-a facut rau pt ca avea tot felul de coloranti si adaosuri suplimentare, asa ca ai grija ce ii cumperi, daca ii cumperi.

La fel ajuta foarte mult si soia, sub forma de lapte de soia sau tofu, consumata zilnic (un pahar, de exemplu). Contine hormoni naturali si e foarte sanatoasa.

Cu bine,
Adriana

Mergi la inceput