Bebelusi de mai 2003 (8)

Bebelusi de mai 2003 (8) | Autor: parpalak

Link direct la acest mesaj

In timp ce asteptam sa se decida soarta partii a saptea a "bebelusilor de mai", eu zic sa continuam aici.

korinna, am uitat sa-ti zic ca, dupa ce-am aplicat metoda cu usa inchisa, am dormit pe rupte, in total cinci ore, asa ca ma simt de parc-am intinerit cu 20 de ani.. Ce sa mai, am inviat! :)

Paul isi continua navigarile cu funduletul in sus si am avut si azi parte de zbierete din pricina de somnic. Din fericire, ne-a salvat leaganul, dupa doua leganaturi dormea puiul meu, dus! :)

Sanatate la bebei si mamici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Unde e frate subectu'? Ca nu il gasesc nici la container? Si nu l-am salvat ca asteptam sa se inchida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Stiti ce am mai observat?cand ii e foarte somn nu mai vrea nici sa pape,nimik si urla ingrozitor....il las in pace,ii bag suzeta in gura si adoarme instantaneu.
Ieri nu l-am lasat sa doarma de pe la ora 18..pana la 22..Era rupt.dar dupa ce i-am facut baita si i-am dat papa,a dooooooormit pana la ora 5 dimineata.Puteti crede asa ceva???
De acum il chinui si eu:nu ma lasa sa dorm..da nici eu pe el ziua.Si trebuie sa doarma noaptea!!!
IHIHIHIIH

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Sa va povestesc cum procedez cu Francesca mea cind e obosita si vrea sa doarma ...
Am observat ca intr-o prima faza cind este obosita se freaca la ochi , e miriita , plingaciosa si daca incerc sa o adorm linga mine devine si mai agitata si mai miriita si chiar incepe sa plinga ...
Cum nu suport sa o aud plingind o mai tin jumatate de ora timp in care ii atrag atentia cu jucarele , cintecele ,plimbat prin casa astfel incit oboseste si mai tare .Cind o culc linga mine si o mingii pe capusor adoarme frinta fara scincete , plinsete etc ..
La mine a functionat aceasta metoda poate incercati si voi ... O prietena de-a mea a incercat aceasta metoda dar fara nici o reusita ! Bebeul ei obosea si mai tare devenea si mai plingacios iar somnul nu mai venea deloc!Fiecare copil are ritmul lui ...

Am tot cautat aseara bebelusii de mai si n-am dat de ei!
Parpalak bine ca ai deschis subiectul!A devenit ca un drog acest forum!
V-am pupat

http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

L-am asezat pe Dori in coltul canapelei sa stea in fundulet. Si cum inca e fascinat de piciorele lui chinuindu-se sa si le prinda a cazut in nas. Dar s-a smecherit si acum se sprijina in mana in cadere ca sa protejeze nasul :)))
Eu ca sa il adorm dupa masa ii cant. Dori doarme de obicei (ca mai are si talente) cam asa: dupa suculetul de la 9 cam 30 minute, dupa masa de la 10 cam 1-2 ore, dupa masa de la 14 afara inca o ora, iar seara daca mai iesim pe la 19 cate 1-2 ore. Si la 22 dupa baita si masa cade lat pana la 2-3 cand mananca iar si doarme pana la 6-7 cand cere papa.
Am observat ca la schimbarile de vreme e mai agitat iar de dormit afara doarme mai bine pe inserat cand e racoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nu gasesc partea a 7-a. Nici nu am apucat sa citesc pagina 10, am rasfoit in urma paginile si am gasit alte subiecte serial inchise, de ce al nostru a disparut de tot, nu e nici la container. Nu e corect!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

M-am mai calmat, sper sa apara, nici nu concep sa nu apara, nu de altceva, dar asta e discriminare si eu nu suport.

Daca ieri a plouat aproape toata ziua, nu am mai scos-o pe Ilinca afara si mi-a facut capul mare aseara si azi dimineata pe la ora 7 cand eu vroiam sa mai dorm o repriza scurta. Cel mai tare mi-e jena de vecini ca sunt unii noi si le-am promis " copilul meu nu plange", dar asta era acum o luna si lucrurile s-au mai schimbat intre timp.
A devenit mai rasfatata, mai capricioasa, era un copil tare cuminte si nepretentios. Acum doarme dupa concertul de dimineata.
Ieri am reusit, in sfarsit, sa o fac sa inghita niste suc de mar cu morcov. I l-am dat cu biberonul si a baut tot adica cca 15 ml. Mi-a fost teama ca e prea mult pentru prima data dar nu s-a intamplat nimic. Sunt putin ingrijorata cu kk, nu a facut de 3 zile. Marul si morcovul stiam ca constipa, asa e? Sa-i dau piersica azi? Nu ar fi prea multe alimente noi in timp scurt?
Ilincuta cu cat e mai obosita cu atat adoarme mai greu si eu sunt pe cale sa comit a doua oara o mare greseala, o pun pe picioare si o legan. Acum o fac de drag si fara sa fiu cu adevarat nevoita (inca nu s0a invatat) dar daca devine dependenta am imbulinat-o. Prostia asta am facut-o si cu Alexa si am leganat-o pana cand imi ajungea cu picioarele in burta. Si nici macar la slabit nu ajuta.
Azi o scot afara fie ce-o fi, chiar daca ploua tot ies cateva minute, am si cumparaturi de facut. Va pup si sa auzim numai de bine. Dana.

Hai ca s-a sculat si mi-a adus-o Alexa in birou, rade la mine cu o fatuca nevinovata ca mi-a trecut supararea, parca nu ea mi-a urlat dimineata o jumatate de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna! Sa va spun si eu cum adoarme Emma, care e invatata in brate! Adoarme numai cu capul pe umarul meu...si plimbata prin toata casa...Daca stau intr-un loc, nu-i convine, decat daca e aproape adormita...Daca ma asez si eu, ca omu', simte si incepe sa dea din picioare...Vrea sa o plimb! Asa ca...ma conformez! Asa am plimbat-o noapte de noapte, timp de vreo 2 luni, cat au tinut colicile, numai asa adormea....si asa s-a obisnuit! Trebuie sa-i fie foarte-foarte somn ca sa adoarma altfel...Ceea ce ma ingrijoreaza e ca si ziua vrea in brate cand i-e somn...Ca nu poate, saracuta, sa adoarma altfel...Asa ca...las treburile sau...netu' ca s-o adorm pe Emma...si o plimb si iar o plimb...
Acum sta in cosul de masina si zdrangane o jucarie...Ii e cam somn si, normal, vrea in brate...Geme si ofteaza: asa incepe cerutul in brate.... Din ce in ce mai tare...Am incercat de multe ori sa o amagesc cu jucarii, sa o legan cu cosuletul....Da' de unde! Nu tine! Gemutul si oftatul tin cam 10 minute, cel mult un sfert de ora...Daca nu ma coformez in tot acest timp, urmeza un plans matzait, care dureaza foarte putin, cam un minut sau doua...caci urmeaza istericalele! Asa ca trebuie sa ma conformez...Adevarul e ca nu pot sa o las sa planga! Tare mi-e mila! V-am pupat!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am citit la sondajul despre subiectele serial ca acestea vor fi duse la container la inceputul saptamanii viitoare si vor mai sta acolo o saptamana, cam pana vineri sau pana sambata...asa a scris Vilma...Sper sa mai aflam noutati...Eu sunt disperata, caci inca nu am salvat nimic din ce am scris...am tot amanat....Moooor de ciuda! Trebuie neaparat sa salvez, adica sa-l pun pe sotzu', ca nu stiu sigur cum sa fac...De fapt l-am rugat mai demult sa faca operatiunea asta, insa...e si el ocupat! Eu nu ma pricep forte tare in ale computerelor, nici nu ma stresez foarte tare sa invat....Rusine, da...mai ales ca sotzul meu e programator!....Adica, rusine pentru el, ca nu m-a invatat! Sper sa le salvez la inceputul saptamanii viitoare! Il rog pe am meu sotz sa-mi arate cum sa fac!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Vai Pisi!!!
Cunosc o mamica cu o fetita de 6 luni care a avut colici foarte puternice si a tinut-o in brate aproape tot timpul primele 3 luni, cand ea, cand barba-su. S-a invatat asa copilul, ca, de, era foarte bine acolo, si dupa ce i-au trecut colicile tot asa pana a inceput maica-sa serviciul si a lasat-o cu o femeie angajata. Sa stii ca s-a dezvatat copilul, numai cu maica-sa mai face armata, cu femeia e foarte cuminte. Ma intalnesc uneori ziua cu femeia plimband-o prin cartier si copilul doarme linistit sau sta cuminte in carucior, ei, cand ma plimb seara cu maica-sa, nu sta in carut de loc, trebuie sa o tina in brate si sa impinga Alexa caruciorul ei asa ca biata fata prefera sa nu mai plece la plimbare, stam amandoua pe banca.
Vezi cum reactioneaza cu altcineva. poate o mai lasi cu cineva din familie cateva ore sa te mai odihnesti si tu si poate uita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nu stiu ce sa fac cu piersica. Pana raspunde cineva ma duca sa cumpar. Sa-i pun un supozitor si sa-i dau tot mar cu morcov?

Mergi la inceput