Bebelusi de mai 2003 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mea culpa pentru disparitia partii a 7a a subiectului Bebelusi de mai 2003. Am vrut sa-l inchid pentru ca facuse cele 10 pagini si nu stiu cum am reusit de l-am sters de tot. Mi-am cerut scuze aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13638

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Dana, eu zic sa-i bagi un supozitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Dana, nu am cu cine sa o las pe Emma...Parintii nostri nu locuiesc in Bucuresti...Suntem singuri aici...si ce bine e! Si nici n-as lasa-o, sa stii, chiar daca as avea cu cine s-o las!...Sunt ca o leoaica! Fara gluma...Nu am incredere decat in mine si in sotul meu, caci cu noi a stat pana acum, noi o cunoastem, ii cunoastem manifestarile, toanele, stim de ce plange...Au mai venit maica-mea sau soacra-mea pe la noi, insa erau tare stangace...Amandoua se vaitau ca a trecut prea mult timp de cand am fost noi mici si nu mai stiu ce si cum cu un ...E foarte important sa cunosti manifestarile unui ....Bine, e clar, nu ajungi sa le cunosti decat daca stai in preajma lui...Altfel, iti plange si nu stii ce sa-i faci, cum sa-l potolesti...Uite, iti dau un exemplu: era odata mama la noi, iar eu m-am dus sa fac dus...Am lasat-o cu Emma, care statea in cosul de masina...Deodata, aud niste urlete disperate care nu se mai opreau... Ies repede, ma sterg, fug in camera....Emma mea urla de mama focului, iar maica-mea o legana tare cu cosul, poate-poate tace...Ce crezi ca avea? Ii venise laptele inapoi, in gurita si in nasuc...Stii, se mai intampla sa-i iasa laptele pe nas.... Si atunci, urla, saraca! Se potoleste doar daca o iau in brate si o mangai...Maica-mea nu stia asta, nici macar nu vazuse ca-i iesise laptele pe nasuc, caci nu-i iesise mult, iar lumina in camera nu era prea puternica...Asa ca ea o legana de mama focului! Emma urla din ce in ce mai tare! Am luat-o in brate si s-a potolit...Cam asta e! Nu am incredere decat in mine! Si cred ca nu sunt singura mamica care simte chestia asta!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fetelor, de cand cu ploile astea, Emma mea doarme ne'ntoarsa! Daca-i asa, pai sa mai ploua cateva saptamani! Doarme si ziua, de n-are treaba! Mananca si doarme...Mai maraie putin...Se mai joaca putin...Mai vrea in brate putin...Iar mananca, iar doarme... Si tot asa...Imi fac si eu treburile fara sa dau din doua in doua minute fuga la ea...Am fost cu ea afara vreo jumatate de ora, cu marsupiul si cu umbrela...A fost foarte incantata, se uita numai in sus, la umbrela! Apoi se uita la mine si radea! E prima oara cand o scot sub umbrela...Adica am mai scos-o o data, mai demult, dar era prea mica sa-si dea seam ce si cum...Acum insa...i s-a parut tare haioasa umbrela! Am venit de afara acum jumatate de ora si doarme de n-are treaba! Ce bine!
Fetelor, eu o las sa doarma cand vrea si cum vrea...Nu o tin treaza ziua ca sa doarma noaptea...Nici nu cred ca e bine...Cred ca ea stie si simte cel mai bine cand si cat sa doarma...Numai organismul ei stie...Daca e obosita, sa doarma! Daca nu e, sa stea treaza! Si sa stiti sa doarme noaptea bine! Cate 8-9 ore...Apoi papa si adoarme iar, inca vreo 2ore...Asa ca...stam bine la capitolul somn! In sfarsit! Au venit si vremuri bune! V-am pupat!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Hai ca am citit si eu ultima pagina din partea a 7-a si am cateva raspunsuri:
Lumy, Panadol extra poti sa iei fara frica, mie imi ia durerea cu mana si nu trece in lapte, am intrebat pediatrul din maternitate si medicul de familie.
Adita, si Ilinca sta toata ziua cu degetele in gura, ba chiar le si molfaie, asemeni si manecile, gulerasul, pieptul hainutelor, tot ce-i ajunge in dreptul gurii mozoleste. Ma deranjeaza treaba asta, de multe ori e uda si nu mai e vremea sa stea asa. Cand o imbrac trebuie sa ma lupt cu ea sa-i scot mainile din gura ca sa-i pot baga manecile.
Azi am fost afara si la pranz, pe ploaie,am pus folie de plastic pe copertina caruciorului, si acum seara fara ploaie. La pranz a adormit dupa ce ne-am plimbat putin (prin piata la cumparaturi) dar acum nu a inchis un ochi.
Haine groase am mai cumparat dar nu suficient de groase pentru vremea de azi, asa ca am apelat la rezervele strategice, adica cateva costumase pe care le-am pastrat de la Alexa. Am gasit unul bun, matlasat dar nu foarte gros. Mai am si cateva salopete din acelea de prosopel de 11 iunie (fabrica) foarte bune pentru la iarna in casa, acum sunt mari.
Azi a mancat pe nerasuflate 40 ml suc de mar cu morcov. Am avansat cam repede de la 15 ml la 40? Cand pot sa-i dau si alte fructe, de ex piersici tinand cont ca am inceput diversificarea acum 4 zile?
Kk a facut cu supozitor, de doua ori si in doua pampersuri noi
Hai ca ma duc sa-i fac baie. Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

pisi_ella ar trebui sa ne luam de mina! Nici eu nu am incredere in nimeni !

Dana mersi pentru informatie!
Ilincuta e harnicuta dupa cum observ! A inceput sa bea suculet!
Cit despre degetelele din gura nu mai vorbesc ... Francesca incearca sa bage degetele de la ambele miini! Orice jucarica o duce la gura!
Am gasit-o odata ca isi indesa in gurita o batista

V-am pupat!

http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Noi stam cu destele in gura de o luna jumate deja.. Si ca sa nu stea cu hainutele ude pe piept, de multe ori ii bag un servetel pe sub body. Am incercat sa-i pun o babetica, dar si-o tragea mereu peste fata..

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fetelor, ce mai stiti de subiectele serial? Le mai putem salva saptamana viitoare? Ca eu n-am salvat nimic, absolut nimic si sunt disperata!!!!!!!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Pisi asteptam ca primele pagini din subiectul 7 sa le aduca Dana.
Fetelor cred ca bb a ragusit de cat tipa. V-am spus ca mai nou asa se manifesta el. Cu tipete :)) De la o saptamana la alta are alte sunete prin care se manifesta de nu imi vine sa cred.
Si eu am fost destul de obsedata in al lasa pe bb cu altcineva dar pana la urma mama s-a descurcat bine...Pacat ca a plecat repede ca incepuse sa imi placa :))
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

dragelor, vreau sa va spun ca scriu a treia oara, mi s-au tot pierdut mesajele...
azi noapte am dormit 8 ceasuri unul dupa altul, ceea ce nu s-a mai intamplat de vreo 4 luni. a dormit soacra-mea la noi cu asta mica si eu parca am renascut!!

ieri inainte sa va citesc eram umpic abatuta, ma gandeam ca fetitza mea s-a metamorfozat din copilash f cuminte in ...unul mai putin cuminte dar am vazut ca va confruntati si voi cu varsta alintului si nu putem sa le refuzam nimik...eu nu pot sa n-o iau in brate cand plinge nici s-o trezesc cand doarme.
Theodora se plictiseste in unele zile dupa 5 minute de orice jucarie si isi pune o caseta cu maraiala care daca nu ma conformez se transforma usor in istericale
ai vostri au nervisori?ca micutza mea cateodata se incrunta si parca se screme manifestandu-si supararea...e delicioasa.

eu am o problema veche cu spatele, am avut doua vertebre dislocate si desi in sarcina am scapat de dureri, acum au revenit in forta de abia pot sa o ridic.
mi-e urat ca vine toamna, ca n-o mai pot plimba la greu si ea e obisnuita cu orele afara.

va pup si we placut


cristiana si bb Theodora Alexia

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput