dupa 1an - lapte de vaca. marca?

dupa 1an - lapte de vaca. marca? | Autor: An@

Link direct la acest mesaj

Am o copila de 1,4 ani, care acum bea nestle junior. Vreau sa trec treptat pe lapte de vaca.
Cum vaca n-am (n-am loc pe balcon si nici timp sa merg cu ea la pascut), spuneti-mi si mie va rog, din experienta voastra, ce lapte din comert e mai bun: la cutie vs la punga? ce marca: zuzu, mili,...? rosu, albastru (cutia, nu laptele),...?

Alte recomandari, sfaturi?

Multumesc !

mami de Ana (22 mai 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

din cunostintele mele la copii atita se recomanda laptele integral(adica 3.5%grasime)
de marca, fiind din bucuresti pot sa-ti sugerez sa cauti unul din magazinele alea cu alimente organice, sau sa le cauti prin hypermarket...
din experienta mea de mare bautor de lapte, marcile alea care se gasesc peste tot is cam la fel, eu n-am remarcat diferente notabile. poti eventual sa alegi in functie de ce gasesti scris si pe cutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

An@,eu am dat copiilor asa:
-pe vremea cand Alexandru era mic,am preferat LaDorna albastru.
-cand a venit randul Luanei la laptic de alimentara si cum am avut de unde alege,am folosit in ordinea asta,fara vreo explicatie,ci dupa placerea copilei:Milli albastru,Fulga albastru si acum Zuzu albastru.I-am dat si ei LaDorna albastru,insa nu i-a placut poza de pe cutie si n-a mai baut....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Si Codrin tot Dorna albastru a baut, dinala de 1,5% grasime..si am foas multumiti de el si eu si el....

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

Buna dragelor! Cand a venit vremea altui lapte , decat de la mami , in viata noastra , pediatra ne-a recomandat LaDorna albastru. Amandoi baietii asta au baut pana la 2 ani ( de la 1an si 4 luni).Acum inca bem in fiacare zi cel putin 400 ml " de caciula" ZuZu sau Fulga de 1.8% grasime sau 1.5%. Cand au baut lapte cu grasime 3.5% s-au constipat. Asa e la noi. Poiate sa functioneze si la voi , sau poate nu! Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

buna
eu ii dau lui Alex lapte la punga Milli sau Oke de 1.5% grasime. milli mai ales e foarte bun ... beau si eu pe langa copil ...

Geta, mami de Alex

http://community.webshots.com/user/geta77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna ,
Noi am trecut treptat de la milumil la lapte Dorna rosu , pentru inceput...3,5
I l-am bagat treptat in laptele praf , nu a vrut sa mi-l acepte deodata asa ca am tot adaugat 30 de ml.la sticluta cu laptele ei milumil pana am ajuns sa ii dau doar lapte de vaca...
Diferente majore de gust nu am sesizat intre firme...mananca Dorna , Milli sau Fulga, depinde ge gasesc ...
Nu i-am dat niciodata de la punga ci doar lapte la cutie...
Nu am avut probleme de constipatie..
Acum dupa aproape 6 luni ii mai iau si lapte de 1,5...albastru
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

uite unde zice de lapte integral:
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf
pg 203

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Multumesc tuturor pt mesaje !

Vad ca se "voteaza" LaDorna...probabil cu asta incep si eu si mai vedem pe urma.

Eu nu sunt mare bautoare de lapte, asa ca nu prea fac diferente intre marci, mai ales ca sotu' (care cumpara/consuma laptele) nu prea imi da de ales, ca el numai Brenac cumpara, pt faptul ca se strica repede (dupa 2 zile), deci e natural .

Farah, multumesc pt link !

Edit: aaaa, inca ceva: ati observat schimbari in cantitatea de lapte bauta dupa ce ati trecut la lapte de vaca? pt ca eu sper sa bea mai mult...

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

in link-ul indicat de Farah WHO recomanada folosirea laptelui integral pana la varsta de 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

pana acum, cand i-ai facut gris sau orez cu lapte ce ai folosit ?
puiul meu are aproape 1 an, bea deocamdata formula dar am inceput de aseara sa-i fac gris cu lapte ( pana acum ii dadeam de la borcanele, tocmai ca nu-i dadusem alt lapte in afara de formula, iar asta nu se fierbe) si i-am pus dorna albastru. nu cred ca-i mare diferenta intre ele, daca nu-i place schimbi marca.
totusi n-am inteles de ce albastru ( la mine s-a intamplat sa am in frigi) si nu rosu ? trebuie sa nu fie mai gras ? sau depinde de copil, greutate, etc.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput