chiuretaj biosic si cauterizare rana col

chiuretaj biosic si cauterizare rana col | Autor: roxypatru

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Poate imi raspunde si mie cineva care a mai trecut prin asa ceva.
Luna aceasta am sangetat 3 saptamani, am mers la medic si mi-a spus ca sangerarea nu se va opri si va fi nevoie de analize mai amanuntite si de chiuretaj biopsic.In urma unei colposcopi mi s-a spus ca am o rana pe col destul de mare si urata.
In urma cu 5 zile mi s-a facut chiuretaj biopsic si cauterizarea rani de pe col.M-a chemat din doua in doua zile pentru a ma da cu Oximed. Problema mea este ca dupa aceasta interventie am pierdut timp de 4 zile un lichid gri pe care doctorul a zis ca este normal dar astazi am inceput sa sangerez. In aceasta perioada am avut si unele dureri usoare ca la ciclu.Vreau sa stiu de la cele care au avut o asfel de interventie daca este normal, la cat timp imi vine ciclu normal. Doctorul este cam zgarcit la vorbe spune ca pana peste doua saptamani cand vor iesi analizele de la laborator nu are ce tratament sa-mi dea si nici nu se poate pronuinta cat de grav este.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Ar fi bine sa-ti faci un papanicolau

Eu acum doi ani am patit ceva asemanator si am fost la Bucuresti : am facut un control ginecologic la un doctor( daca vrei doctorul ma contactezi privat- nu vreau sa se interpreteze ca fac reclana), mi-a facut papanicolau si dupa aceea am decis impreuna ca trebuie sa fac displazie de col uterin(trebuie extirpat o parte din colul uterin- mie mi-a extirpat 4cm)
Acum sunt sanatoasa bine mersi, pot sa mai fac copii daca vreau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Ranile de col uterin sunt foarte periculoase... pot duce la cancer ovarian
Nu vreau sa te sperii dar acesta este adevarul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Obligatoriu sa nu mai foloseti OB sau altfel de tampoane care se introduc in col pentru ca acestea ti-au produs aceata rana, pe langa infectii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Cuma sa se introduca ob-ul in col?

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Papanicolau nu mai poti face acum...doar dupa ce se va vindeca rana de pe col, cam in 6 saptamani dupa cauterizare.

anne16 nu inteleg ce legatura au ranile pe col cu cancerul ovarian? Tampoanele interne nu se introduc in col dar contribuie la aparitia si intretinerea unei rani pe col.

roxypatru lichidul gri care a aparut este de la cauterizarea ranii pe col si este normala la fel ca si sangerarea si durerile usoare. Menstruatia o sa-ti vina in perioada in care trebuia sa-ti vina chiar daca sangerarea pe care o ai acum se va prelungi.

Rezultatele pe care le asteapta medicul sunt cele de la biopsie, atunci iti va da un diagnostic si tratament pentru sangerarea ta de 3 saptamani.
Pentru rana de col ti-a facut cauterizare si esti pe drumul cel bun.


Multa sanatate.

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Scuze in vagin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

roxy, iti spun si eu cum am trecut peste doua cauterizari, una in ro. acum 6 ani fara anestezie si dureri groaznice, iar ultima am facut-o sambata aici, cu anestezie locala, n-am simtit nimic, doar mirosul arsurii. dupa ce mi-am scos bandajul cam dupa 6 ore de la op., am avut scurgeri maronii apoase, cam 2 zile, si acum a 5a zi, mai e doar foarte putin galbuie.. am intrebat dr, sa vin la schimbat bandaj, si nu au aceasta metoda aici, mi-a dat un gel intim sa ma spal dim. si seara, la dus, sa nu se infecteze. Nu am avut nicio durere , eu ma asteptam la chin mare, dupa cate am trecut la prima op.. Durerea mai mare a fost cand mi-a prelevat pt.biopsie, pt. ca imi iesise pap.3., ur. il voi repeta dupa 3 luni.
Ciclul trebuie sa-mi vina sap. asta, sa vad daca va fi normal, iar dupa doua saptamani daca nu am nici o scurgere., pot inota, sex ..
Fa dusuri , sa nu cumva sa se fi infectat, at. trebuie sa-ti dea antibiotic, iar pt. dureri ia un antianalgezic, antiimflamator, ceva... mie mi-a zis sa iau daca ma doare ...
nu inteleg ce rezultat astepti, de la biopsie? at. ti-a facut cautz. fara rezultat? adica dne fereste daca e malign, ar trebui sa mai suferi iar, op. de conizatie..
sper sa fie bine...si spune-ne cum te mai simti..


************************
Fetita mea, 3 ani si doua luni:' Esti o dragoste minunata de coscolata(ciocolata)!
************************
Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypatru spune:

Mati multumesc pentru incurajari. Eu merg l control din 3 in 3 zile. Maine sper sa ridic sirezultatul la papanicoau. Sper sa nu fi intervenit modificari majore de anul trecut cand era 2. In aceasta perioada am fost insarcinata si am un baietel minunat de 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

totul e bine atunci, daca ai facut si cauterizarea , stai linistita.. repeta testul dupa 3 luni, daca ai avut rana sigur va iesi modificat...normal trebuia sa astepti rez. si dupa aia cauterizarea , in fine..unii dr. au stilul lor...
sa-ti traiasca baietelul..

************************
Fetita mea, 3 ani si doua luni:' Esti o dragoste minunata de coscolata(ciocolata)!
************************
Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypatru spune:

Mati, astazi am fost la control dr. a zis ca e ok. Numai ca papanicolau mi-a iesit clasa III. Ma sperie tare rezultatul.In rest nu am nici o durere. mai m-a chemat peste o saptamana la control si a zis ca am sangerat foarte mult si a fost nevoie sa-mi puna si un fir.

Mergi la inceput