chiuretaj biosic si cauterizare rana col

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Fir?! CE fir? unde?
In fine, sa te linistesti, uite povestea mea mai exact. Prin feb, mi-am facut pap. si mi-a iesit C II-III, cu suspiciune de hpv, mi-am facut testul si a iesit neg., dupa , trebuia sa ma duc sa-mi fac o colposcopie, pt. ca la ctrl normal nu se vedea nimic. #304;ntre timp m-am mutat definitiv aici, si mi-am repetat papa. sa fie pe limba lor, unde mi-a iesit CIII, dr. de aici m-a chemat la colposcopie, unde s-a vazut o rana mica, de unde mi-a prelevat tesut pt. analiza, daca era malign-cancerigen, imi facea conizatie, adica imi scotea partea respectiva. dar a iesit bine, si mi-a facut doar cauterizare cum ti-am spus mai inainte. dupa 3 luni maduc sa repet papa. pt. ca mai devreme nu se poate deoarece am avut cauterizarea , iar asta poate influenta rez..
sper ca ai inteles ceva si sper sa compari cu ti s-a intamplat tie.
Deci, daca ai facut papa. inainte de cauterizare, considera*l anulat, pt. ca e posibil sa fie iesit CIII din cauza ranii, mai mult ca sigur. Acum asteapta 3 luni sa treaca de la cautz. si repeta papa., daca si-atunci iese CIII, cere sa*ti faca o colposcopie, si-atunci dr. va decide daca e nevoie sa ia tesut pt. biopsie. Dar cred ca va fi bine, pt. ca ai facut cauterz. , tu trbuie doar sa aigrija de tine, sa nu se infecteze, si sa stai linistita..
Multa sanatate iti doresc..

************************
Fetita mea, 3 ani si doua luni:' Esti o dragoste minunata de coscolata(ciocolata)!
************************
Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

De curiozitate, unde ai facut cauterizarea, la ce dr.?

************************
Fetita mea, 3 ani si doua luni:' Esti o dragoste minunata de coscolata(ciocolata)!
************************
Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

La mine a fost IV , am ignorat, stii vorba aia: lasa , maine ... asa ca nu este asa de grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

roxypatru daca doresti sa afli mai multe lucruri in legatura cu problema ta e un subiect interesant chiar aici pe forum http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=47864.
Legatura intre rana pe col si cancerul ovarian nu exista ,dar cu cancerul de col sigur are ,iar interventia ta anne16 s-a numit conizatie sau rezectie de col ,displazie este diagnosticul .
Din tot ce am citit pe subiectul de mai sus am inteles ca e f imp pe mana carui doctor te dai si ca uneori ,datorita materialelor de slaba calitate ,frotiurile nu sunt lucrate cu f mare acuratete depinde de laborator)asa ca sunt de parere ca trb repetate aceste teste pana exista siguranta ca este asa .In acest moment sunt pe cale sa repet un astfel de test pap de asta data in mediu lichid pt decelarea si a posibilului virus hpv (raspunzator in mare parte ,se pare ,de aceste cancere de col)
Mai pun aici un link http://www.romedic.ro/boli/Cancerul_de_col_uterin_0373/Examenul_Papanicolau_0556.html unde puteti afla mai multe si unde puteti vedea clasificarea si interpretarea testelor PAP ,OMS ,Richart si mai nou Bethseda
Multa sanatate tuturor si fiti destepte ,investigati-va .



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypatru spune:

Fetelor va intreb:
-Pot cere probele supuse biopsiei pentru a merge la un laborator privat? Am citit de cazuri cand din lipsa de reactivi nu au fost concludente?
- HPV se trateaza?
- Este nevoie de tratament si pentru partener?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Roxy ,vezi ca sunt subiecte separate cu HPV si ADN_HPV .Tratament propriuzis nu exizta ,dar din primul link pe care l-am dat mai sus poti afla cum sa-ti cresti imunitatea ,este f important ,si deasemenea exista si o crema ALDARA ,tot in sub 'cervicita 'scrie ca ar face minuni .Tot in postarile de pe acelasi sub ,au scris cateva dintre fete la care desi initial pozitiv ,testul s-a negativat ...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Am fost la medic pentru papanicolau si mi-a iesit "Frotiu tip II inflamator: cu spori si filamente miceliene in cantitate mare". Mi-a descoperit si o rana pe col care mi-a spus ca trebuie cauterizata. Vreau sa mai consult si un alt medic, dar dupa sarbatori.
www.csid.ro/health/ranile-de-pe-col-nu-se-cauterizeaza-3560000/" target="_blank">Aici am citit ca ranile de pe col nu se cauterizeaza. In schimb am citit multe articole care spun ca nu trece cu un tratament ci doar prin cauterizare.
Ati avut asa ceva si a trecut fara cauterizare?


Mergi la inceput