Ce sa fac??? bebe constipat

Ce sa fac??? bebe constipat | Autor: anidageorge

Link direct la acest mesaj

Am si eu un bebelus de 2 luni si o saptamana si este constipat ! Ce sa fac? Cu ce sa indulcesc ceaiul ?








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:




buna,

pana la varsta de un an nu ai voie sa indulcesti ceaiul cu nimic!!!! nu are voie bebe. pentru constipatie poti incerca lass baby. la noi functioneaza. bebelusa mea a fost tare tare constipata. nu facea decat cu supozitor .. acum ii dau lass baby si vad ca e mai bine. 3 ml dimineata si seara inainte de mancare - desigur mi-a fost recomandat de dr pediatru.

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Daca bebe este alaptat sfatul meu este sa nu te grabesti cu concluzia ca este constipat. Intreaba si pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

daca o alaptezi si eu sunt deacord cu Diuna.

mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

bb a mea, a fost alaptata cu formula si pana la 3 luni numai cu supozitorul a facut, dupa 3 luni si-a revenit!! noi am incercat tot ce am auzit: debridat, milkzucher, .....etc si nu si-a facut niciunul efectul.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Conteaza f. mult daca alaptezi sau nu, sunt de acord cu Diuna si Ricea. Daca nu alaptezi, vorbeste cu pediatrul si vezi ce-ti recomanda: lass baby, lactuloza, debridat.
Am si eu o intrebare pentru Ellenuta: cat timp ii dai Lass Baby? Ca nu are prospect siropul.
Si fi-mea e constipata si tot incerc s-o reglez alimentar - fetita mea are 2 ani si 8 luni - dar nu prea merge. In sensul in care face aproape zilnic dar sub forma de cacareze de oaie. Multumesc!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Astbjort spune:

Buna seara la toata lumea

anidageorge daca bebe bea numai laptic de la san nu ai de ce sa ti faci griji, poate sa stea asa 6 sau 7 zile, asa mi sa zis mia cand am intrebat doctorul, cand bebe a mea tot pe la 2 luni sa constipat.

Ally

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Astbjort spune:

Aici in Islanda doctorul mai recomanda ca atunci cand bebe e constipat sa i se dea o lingurita mica mica de gem de prune"pierje" sau gem de prune uscate ceva la modul asta cica ajuta la facut cacuta si la curatat organismul (intestinele)
Bineinteles ca i dai ce e mai moale din gem, nu i dai bucatele de pruna din gem

Ally

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lum0880 spune:

Cel mai bun leac pentru constipatie este sucul de prune. Insa, unui bb asa mic nu i-as da inca. L-as ajuta cu masaj usor pe burtica si as cauta un lapte formula ( easy digest).

Mergi la inceput