Problema picior fat 22 saptamani

Problema picior fat 22 saptamani | Autor: lilys

Link direct la acest mesaj


Blogul lui lilys


Buna,
Sunt insarcinata in 22 saptamani si in urma cu 2 zile am fost la o ecografie morfofetala. La examinare s-a descoperit ca fatul are gamba stanga mai scurta cu 3 mm decat cea dreapta. In plus talpa piciorului stang sta intr-un unghi nefiresc(diagnosticul a fost picior congenital stramb). Am fost vazuta de atunci de 4 medici, care si-au dat cu parerea. S-a acceptat unanim ca are piciorul congenital stramb si o diferenta intre cele 2 gambe de aprox 3-5 mm. Sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa renunt la copil, desi imi este frica sa nu apara si alte probleme, daca acum s-au descoperit acestea. Am inteles ca in mod obisnuit, medicii nu verifica lungimea membrelor la fat, decat daca este o diferenta vizibila, ceea ce la mine deocamdatata nu e cazul. A mai trecut cineva prin asa ceva? Va rog dati-mi un sfat! Oare ce se poate intampla pe termen lung? Exista riscul de a ramane cu acel picior nedezvoltat, va creste diferenta? Exista sanse de recuperare dupa nastere? Va rog din suflet ajutati-ma. Am 28 de ani si e prima sarcina, un baietel care si mie si lui tati ne e foarte drag si la care nu vrem sa renuntam.
Am vorbit cu un ortoped care mi-a fost recomandat de ginecolog. Ortopedul zice ca diferenta creste proportional cu evolutia copilului dar se poate remedia. El zice ca piciorul stramb congenital se corecteaza fara pb pana la 2 ani, iar la 4 ani se pune un fixator la piciorul mai lung, fixator care impiedica cresterea membrului respectiv, pana il ajunge celalalt. Nu stiu daca sa il cred sau nu. Daca cineva a mai patit asa ceva, va rog scrieti-mi sa imi dati o raza de speranta.
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

intradevar piciorul stramb congenital se corecteaza. Cu kinetoterapie, imobilizari ghipsate sau chirurgical, o rezolva ei pana la urma. IN legatura cu gamba, stiu si eu un caz, o fetita, care avand un picior mai lung decat celalalt i s-a pus fixator, dar eu iti recomand sa stai linistita, atata timp cat diferenta dintre gambe nu e semnificativa, cine stie cum isi tine el piciorul. Plus ca dr ti-a zis ca diferenta asta se poate remedia.
si la mine in timpul sarcinii doi doctori cu prestigiu l-au vazut la ecograf pe bebe cu microcefalie, iar un doctor a vazut si hidrocefalie. am facut teste pt toxoplasma, citomegalovirus, listeria, au fost bune. Eram disperata. Am plans, dar i-am promis lui bebe ca o sa-l iubesc indiferent cum o sa fie. O sa o aiba pe mama mereu alaturi. Mi-am zis apoi ca sunt atatea femei care nu fac ecografii deloc si nu se mai streseaza si nasc copii normali, asa ca am incercat sa nu ma mai gandesc la ce iesea la ecografii. Si bebe a avut la nastere perimetrul cranian de 36 cm, iar media e de 35.
Multa sanatate tie si lui bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

iti mai scriu.. Nu stiu daca e o situaitie ca a ta, dar si la mine la ecografia de 24 saptamani cand a vrut sa-i vada sexul lui bebe (ca pana atunci fusese fetita) nu s-a putut vedea pentru ca tinea piciorul in zona respectiva si doctorul a zis ca nu-l tine bine, iar o alta doctorita care era pe acolo a zis "chiar ce aiurea il tine!", nu au mai zis nimic, ca ar fi picior stramb, nici eu nu am intrat in detalii ca eram deja panicata de altele. Dupa nastere am observat ca bebe tinea piciorul stramb, dar nu tot timpul, revenea si spontan la pozitia normala, iar neonatologul a spus ca a "pozitional" si ca trece, sa/i fac masaj. Bine nu m-am lasat doar pe spusele ei si am mers la ortopedie pediatrica si intradevar era "pozitional" adica a stat el aiurea in uter si o sa treaca de la sine, nu trebuie sa/i fac nici masaj. Si a trecut intradevar, de la 2 luni nu am vazut sa/l mai duca aiurea. Din ce am citit si eu (ca dupa nastere am avut drept preocupare piciorul)piciorul stramb congenital inseamna ca pozitia in care sta piciorul nu este redctibila spontan. Poate ca situatia la bebe al tau nu este chiar asa de grava. Ppoate e si la el pozitional
Iar daca diferenta dintre gambe nu este semnificativa, (la al meu nu i/a masurat nimeni gambele, doar lungimea femurului) nu/ti mai fa griji. La cati copii li se masoara gambele dupa nastere la milimetru sa vada daca sunt exact la fel? Diferenta de cativa mm poate sa apara si in functie de incidenta sub care se masoara.
si daca ai fost deja la 4 medici care nu au vazut alte probleme, inseamna ca nu mai are si altceva...
si eu m-am stresat in timpul sarcinii, tot citeam despre masuratori, ecografii,diagnostice si/mi pare rau ca nu m-am relaxat mai mult..
Incearca sa te linistesti, stresul ii face mai mult rau lui bebe si o sa vezi dupa nastere exact cum sta cu piciorul. In cel mai rau caz o sa se rezolve chirurgical, dar se va rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rozina spune:

lilys bebele meu a fost controlat de 3 doctori pt ca vomita tot ce papa si toti 3 au spus ca este normal ca asa vomita bebelusi al 4-lea a vazut asta o mare problema si asa am ajuns cu el la urgenta sa il operez al 4-lea ia salvat viata, acum este bine sanatos si papa bine si a crescut destul de bine. Si bebele meu a stat intr-o pozitie ciudata si tine laba de la piciorusul drept stramb cineva mi-a spus sa il infas la picioare (dar asta este imposibil ca nu suporta)l-am lasat asa si am vazut ca il tine si drept si il mai tine si rasucit inspre interior dar indiferent cum ar fi il iubesc si il voi iubi mereu. Chear daca as fi stiut ca are probleme de la echoo nu as fi renuntat la el. Nu stiu daca te ajuta cu ceva eu vreau sa te incurajez sa nu renunti la bebele tau ca o sa vezi ca o sa fie bine si ai increddere ca daca are o problema se poate rezolva. Fiecare bebe este unic si se pozitioneaza in mod diferit in uter, poate asa este si la tine. NU RENUNTA LA EL. MULTA SANATATE SI SCUCCES, NASTERE USOARA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar bebita mea a stat intr-o pozitie rea in burtica si s-a nascut cu displazie si nu s-a vazut nici la eco. lunare pe care le-am facut toata perioada de sarcina si nici la nastere abia pediatra a observat la doua luni si am intrat in panica,insa am mers la Tg.Mures si dupa 3luni de stat intr-un ham special s-a corectat piciorusul si acum este ok.Am avut momente cind eram disperata dar am fost optimista si acum este bine.Singurul sfat ce ti-l dau este sa ai rabdare si nu-ti pierde increderea ca totul se poate rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilys spune:

Multumesc pentru incurajari! M-am mai linistit dupa ce am vorbit cu ortopedul. Sper din suflet ca bebe sa fie ok, si nu o sa ma mai gandesc la asta. Cum o vrea Doamne Doamne. Oricum, nici nu ma gandesc sa renunt la el pentru atata lucru. Mi-e un pic frica sa nu fie ceva pb mai grave, dar banuiesc ca nu sunt viitori parinti care sa nu se gandeasca la asta. In definitiv, poate fi fizic super ok, dar sa se nasca cu pb mai grave din punct de vedere neurologic, asa ca o sa am grija sa nu ma gandesc la prostii :) si abia astept sa il tin in brate pe bebe(care inca nu stim cum se va numi. Oricum va fi e al nostru si il vom iubi:)
Multa sanatate tuturor si copii frumosi si cuminti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Buna lilys

si eu tot din cluj sunt. cu ce ortoped ai vorbit?
cat am stat in maternitate am avut in salon o mamica care a nascut o fetita cu picioruse strambe. zicea ca are ceva malformatie la uter si la prima fetita i-a cauzat un torticolis care pe la 2 ani s=a corectat. la cea de-a doua fetita, cum nu avea loc calumea sa stea a avut piciorusele stramtorate si s-a nascut cu laba picioarelor stramba spre interior. era saraca disparata. am inceput sa o incurajezz sa nu se streseze si dupa ce a vorbit cu o doamna doctor(imi scapa numele - cica e cea mai buna din cluj si lucreaza la spitalul de recuperare) si aceasta i-a comfirmat ca nu e grav si pana la 2 ani se corecteaza pt ca era doar din cauza pozitiei in uter si ceva genetic . eu am avut o prietena in generala care avea luxatie de sold congenitala....s-a agravat in perioada adolescentei cand a crescut si avea un picior mai lung decat celalalt. dar asta nu a impiedicat-o sa aiba prietenii, pot spune ca era printre copii populari din scoala. tine de atitudine e nu lua problemai ei ca un handicap....fiind ca a mai avansat medicina dupa ce s-a oprit din crestere s-a operat si a devenit "normala".

intr-adevar e greu sa ai o astfel de veste. iti doresti sa fie o greseala si sa ai un bebe perfect.doamne ajuta sa fie totul bine si sa nu fie probleme. daca doamne feri sunt probleme noroc ca medicina din zilele noastre poate repara. fi optimista!!

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chocolatte spune:

Si fetita mea are problema asta.Are 7 luni si abia la 5 luni la o radiografie am vazut ca are gamba dreapta mai scurta(foarte putin) decat cea stanga dar mi-au spus ca in timp se poate remedia de la sine sau o sa poate un talonet inpantofiorul drept.Am plans foarte mult cand am aflat dar nu e as de grav,cum sa renunti la bebelusul tau pentru asa ceva?Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Fetita mea a avut metatarsus adductus, adica labele picioarelor aduse spre interior. Mi s-a spus inca de cand eram insarcinata dar nu m-am speriat asa tare, mi-am zis ca sanatoasa sa fie ea in rest. Am fost imediat ce am iesit din maternitate la ortoped care mi-a zis ca n-are cum sa-si dea seama asa de timpuriu daca este postural din cauza pozitiei din burtica (caz in care se corecteaza cu gimnastica, masaj sau orteze) sau congenital (caz in care se corecteaza chirurgical). La noi din fericire a fost postural, dar pt ca era destul de pronuntat a purtat orteze (niste ghetute speciale) pana la 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilys spune:

buna fetelor,
multumesc inca o data pentru incurajari! M-am linistit foarte mult si incerc sa nu ma mai ingrijorez oentru asta. Sunt sigura ca se va remedia. Arleena, am vorbit cu doctorita Vasilescu, care cica e cea mai buna din Cluj, si una din cele mai bune din tara. Cred ca e vb de aceeasi persoana, pentru ca lucreaza la recuperare. Oricum, dna a fost foarte draguta, si mi-a zis nici sa nu ma gandesc sa renunt la sarcina pentru atata lucru, ceea ce oricum nu aveam de gand. Mi-a dat si numarul de telefon personal si a zis sa o sun cand se apropie momentul nasterii sa stabilim impreuna ce e de facut, in functie de datele pe care le vom avea atunci. Mi-a spus ca e bine ca stiu la ce sa ma astept si vom lua din timp masurile necesare, ca sunt probleme mai grave, dar care nu se vad, de multe ori, si sunt depistate destul de tarziu, si totusi se rezolva pana la urma. Intre timp, bebe da zdravan din picioare :) si asteptam sa treaca timpul pentru ca sotul nu mai are rabdare si zice ca abia asteapta sa se nasca pentru ca nu are cu cine sa se joace :). Ce m-a speriat pe mine mai mult au fost medicii care mi-au zis ca daca vreau pot sa renunt la sarcina. Asa usor vorbesc despre avort ca si cum as zice eu ca m-am spalat pe dinti. Asta m-a facut in primele zile sa ma gandesc ca saracul copilas o fi avand cine stie ce probleme monstruoase de-a dreptul.:) Dar am revenit la ganduri mai bune:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Buna,ma bucur ca te-ai mai linistit pt ca nu-i face bine la bebe sa fi stresata si sa sti ca ai dreptate cind spui ca-ti vin tot felul de ginduri,sunt convinsa ca toate mamicile au trecut prin asta.Eu am facut toata perioada de sarcina tratament de mentinere si in permanenta ma gindeam la tot felul de prostii,dar discutam mult cu sotul si cu doctorita ce am avut-o si ma incurajau.si s-a dovedit ca au avut dreptate,totul este bine.Are dreptate doctorita cu care ai vorbit,cu cit se descopera orice problema din timp cu atit sansele sunt mai mari de recuperare iar in legatura cu avortul medicul respectiv mai bine si-ar schimba meseria.Sanatate si nastere usoara.

Mergi la inceput