introducere lapte vaca -la ce varsta?

introducere lapte vaca -la ce varsta? | Autor: A2504

Link direct la acest mesaj

fetita mea are un an si as vrea sa incep sa-i introduc lapte de vaca,
as vrea sa stiu daca ar fi bine acum? voi de care lapte ati folosit , daca l-ati diluat prima data?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

II poti introduce fara probleme laptele de vaca la aceasta varsta. Nu e nevoie sa fie diluat, dimpotriva cumpara lapte gras de 3.5% grasime, nu conteaza neaparat marca: Napolact, Mili etc etc. Il poti introduce treptat, adaugand cate putin in biberonul cu lapte praf cu ccc care era obisnuit. Daca foloseati Milumil s-ar putea sa ai putin de furca si sa nu-l accepte imediat, intrucat ala e destul de aromat, pe cand laptele de vaca ba. Dar trebuie sa insisti.

Personal am amanat introducerea laptelui de vaca pana pe la 2 ani. Noi suntem pe formula de continuare 1+. Dar ii gatesc cu lapte de vaca.

Bafta si sanatate!

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

"Ei" zic ca de la 1 an ar tb introdus laptele de vaca.

Dar Andrei, care are 1.5 ani, inca mai bea lapte formula.
Mi se pare mai bun. Macar pina spre 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

E in regula ca varsta, pentru trecerea la laptele de vaca. O sa bea putin la inceput, insa treptat se va obisnui. Cumpara un lapte gras, asa cum ti-a scris si asiza, Milli sau Napolact, de preferat.Nu are rost sa-l diluezi la varsta asta. Il poti da asa cum este el.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Si fetita mea mai are putin si implineste un anisor si imi puneam aceeasi intrebare daca pot sa ii dau lapte de vaca.
Oare pot sa incep sa il introduc mai devreme cate putin ca sa se obisnuiasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu zic ca mai pot astepta. Laptele praf e mult mai bun decat cel de vaca.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da,la 1 an i l-am introdus si eu,treptat,la inceput amestecat cu laptele formula.Lapte integral,eu am preferat UHT.Si acum,dupa 4 ani,tot mai bea 1/2 l pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

multumesc pentru raspunsuri , voi incepe treptat sa-l introduc , mie imi aduce cineva particular lapte de vreo 10 ani , e foarte bun , nu stiu daca sa incep cu el sau sa iau din magazin unul pasteurizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Pe fetita mea am alaptato pana la un an si 8 luni dar am tot incercat sa-i dau si complectare de lapte pe cand am intarcato singurul lapte care mi l-a baut a fost cel de vaca si nu oricum doar nefiert cum il fierbeam cum nu il mai bea.
Va pup si puteti incepe linistite cu lapte de vaca . Pupici

Teo
Perlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by A2504

multumesc pentru raspunsuri , voi incepe treptat sa-l introduc , mie imi aduce cineva particular lapte de vreo 10 ani , e foarte bun , nu stiu daca sa incep cu el sau sa iau din magazin unul pasteurizat



Eu te-as sfatui sa-i dai din magazin, pasteurizat. Dar daca nu vrei, musai sa fierbi laptele ala "particular" ...

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

ASIZA , am ras bine ca l-ai facut pe lapte particular, evident ca e de la vaca unei familii de langa CLUJ , si cu el au crescut toti copii mici din familie , problema mea e ca evident il fierb dar ma intreb daca e destul , ma gandesc ca prin pasteurizare e procesul mai sigur.

si mai ales ma intreb daca nu e prea gras... asa pare , e f bun

Mergi la inceput