Cosmetice diferite

Cosmetice diferite | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Intrebare intrebatoare: e vreo problema daca asociezi produse cosmetice diferite? De ex. sampon marca x cu balsam marca Y sau crema de oky si crema de fata de marci diferite.
Eu le cam amestec.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Nu mi-am pus problema pana acum ,dar nu cred ca este vre-o problema .

De ce ar fi?

Si eu folosesc sampon si balsam diferite marci ,ba chiar folosesc la prima amponare un sampon pt par gras si la a doua unul pt par vopsit (sunt marci diferite) si apoi balsamul si masca de par.

La creme nu prea stiu ca nu folosesc prea des ,decat dupa baie un lapte de corp. Si foarte rara crema pt fata.Iar pt maini si picioare (talpi) folosesc o crema speciala.

mami Amy si bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Chiar acum cateva zile am citit pe un site (nu-mi mai amintesc exact unde) ca e chiar INDICAT sa folosesti produse din game diferite pentru ingrijirea tenului, de exemplu, adica lapte demachiant de un fel, tonic si crema din game diferite, cica in felul asta substantele "active' sunt mai eficiente. O fi, n-o fi asa, nu stiu...Eu am folosit intotdeauna produsele pentru fata de la producatori diferiti, la fel samponul si eventual balsamul, in schimb am aceeasi gama la gel de dus, crema de corp si parfum, fiindca mi se pare mie ca mirosul persista mai mult daca le folosesc din aceeasi gama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Pentru fata folosesc in prezent produse di aceeasi gama, Aslavital, insa pentru par folosesc sampon L'oreal Elseve iar balsamul de par de la Garnier.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Nici eu nu mi-am pus problema, dar la fel stiu ca este indicat sa folosim marci diferite. Ba chiar sa le si schimbam dupa un timp. Mai ales samponul.
Ce nu as schimba niciodata este demachiantul incredibil pe care l-am descoperit in Sephora si pentru ca suntem in Romania, nu l-am mai gasit :(
Mi-a fost recomandat de catre o vanzatoare imbecila un demachiant lichid. Am intrebat-o de 3 ori daca demachiaza bine ochii, pentru ca nu am rabdare sa am demachiant pentru ochi separat. M-a usturat ochiul pana seara tarziu cand am adormit. A doua zi imi venea sa o strang de gat! De ce iti fac recomandari "calduroase" daca nu se pricep?
M-am linistit dar mi-am promis sa nu ma mai incred in vanzatoare niciodata, sunt ineficiente si incapabile. Banuiesc ca nu au nici un fel de pregatire in domeniu.
Scuzati-ma, daca n-a fost locul potrivit dar simteam nevoia sa ma descarc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

quote:
Originally posted by Carrye

De ce iti fac recomandari "calduroase" daca nu se pricep?
M-am linistit dar mi-am promis sa nu ma mai incred in vanzatoare niciodata, sunt ineficiente si incapabile. Banuiesc ca nu au nici un fel de pregatire in domeniu.
Scuzati-ma, daca n-a fost locul potrivit dar simteam nevoia sa ma descarc :)


A, stai linistita, am patit-o si eu in Sensiblu, cautand o crema de zi pentru tenul meu idiot, mixt-uleios. Vanzatoarea (cica de specialitate!!) se chinuia sa-mi bage pe gat nush ce crema cu 700 mii, cu apa de la Baile Herculane, pe care scria clar "per pelle seca". Atata italiana mai inteleg si eu...Cand i-am zis ca eu cred ca aia e pentru ten uscat, mi-a dat un raspuns de m-a lasat masca: "Nu, doamna, asta chiar o sa va usuce tenul!!". Aha, sigur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Eu una nu prea am de ales in privinta balsamului diferit de sampon,ca parului meu ii plac doar doua balsamuri,daca folosesc altele ramane incurcat.Creme folosesc diferite marci de obicei pentru ca nu gasesc la aceeasi casa toate produsele care sa ma satisfaca.Sunt adepta dermato-cosmeticelor,acum folosesc produse La Roche Posay si Bioderma pentru fata si corp si Vichy pentru par.Nu balsamul,ala doar Dove si Herbal Essences,altceva nu vrea(da,eu cu parul meu nu prea ne intelegem):-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

nici eu nu folosesc o gama de cosmetice pt.par: sampon, balsam tratament de la aceeasi firma....si oricum folosesc mai multe feluri odata
de ex.acum folosesc la o spalare (stiu ca exagerez, dar sunt obsedata de par) :
-3 sampoane: Vichy pt.par degradat, Yves Rocher care actioneaza impotriva imbatranirii parului si Yves Rocher pt.stralucire
-2 balsam: Nivea pt.par inchis la culpare si Yves Rocher pt.stralucire
-2 tratamente: Nivea pt.indreptarea parului si Gliss pt.par degradat
am fost blonda cu suvite decolorate si acum trebuie sa-mi refac parul


Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

quote:
Originally posted by lilina

nici eu nu folosesc o gama de cosmetice pt.par: sampon, balsam tratament de la aceeasi firma....si oricum folosesc mai multe feluri odata
de ex.acum folosesc la o spalare (stiu ca exagerez, dar sunt obsedata de par) :
-3 sampoane: Vichy pt.par degradat, Yves Rocher care actioneaza impotriva imbatranirii parului si Yves Rocher pt.stralucire
-2 balsam: Nivea pt.par inchis la culpare si Yves Rocher pt.stralucire
-2 tratamente: Nivea pt.indreptarea parului si Gliss pt.par degradat
am fost blonda cu suvite decolorate si acum trebuie sa-mi refac parul


Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe




si cat dureaza toate aceste "samponari" ?

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...



de ziua mea 16.06.2008 vreau sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Eu am combinat recent crema de ochi (care o folosesc de vreo 2 luni) cu o crema noua de fata (marci diferite)... si ma usturau ochii, lacrimam, m-am inrosit in jurul ochilor, mi-a trecut dupa ce m-am spalat cu un ceai de musetel si au trecut cateva ore. Folosite separat n-am patit nimic de la cele doua creme , ba chiar imi plac tare. Asa ca eu la fata nu ma mai risc.
Produse pt par am si eu toate firmele.



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

amestecate mereu...si la par 2 sampoane diferite la spalat, balsamul (rar) dar e alta firma. La fata doar gelul de curatire si tonicul sunt L'oreal crema este Rugard sau Himalaya, si cea de ochi este Lierac. Nici o problema pana acum.
EDIT: Cred ca inscriptia A se folosi cu balsamul/crema/lotiunea etc. din aceasi gama/marca este pur si simplu chestie comerciala sa-si vanda produsele.

e mai nasol cand vrei sati iei un shampon si vezi ca sunt pe rafturi enshpe sortimente, pt par gras/ fin/ pt volum/pt vopsit/impotriva caderii parului/pt par brunet/ pt stralucire...si tu ai cam vrea un singur sampon sa faca toate cele de sus...
------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput