Puteti sa-mi recomandati un ortoped pediatru?

Puteti sa-mi recomandati un ortoped pediatru? | Autor: AncaSiRoxana

Link direct la acest mesaj

Puteti sa-mi recomandati un ortoped pediatru?

Sunt mamica de 2 fete, cea mare are 2 ani si 2 luni, cea mica doar 3 luni - chiar astazi, 29 octombrie, face 3 luni.
Am fost la ortopedie pediatrica pt consult si pt ca doctorul nu era pe deplin edificat si pt ca asa e mai bine am facut si ecografie de sold, la care ne-a zis "imaturitate a soldului" si a facut niste masuratori de unghiuri. La consultul ortopedic de dupa aceea, cand am dus ecografia, ne-a cam speriat ca ar trebui sa poarte o perna de abdctie.
DAR ca sa fim mai siguri sa facem radiografie de bazin. Am facut, desi n-are decat 3 luni, medicul mi-a explicat ca la clinica aceasta - noi suntem arondati la CMU (Centrul Medical Unirea) in Bucuresti - exista un aparat performant, ca oricum, glumind putin, "nici radiatiile nu mai sunt ce-au fost", nu sunt periculoase... Si ca tot mi-era teama de iradiere, a trebuit sa o expunem de 2 ori, pt ca prima oara s-a miscat si nu se vedea bine bazinul.
In fine, ca sa n-o mai lungesc: pe filmul de la radiologie se vad acele "puncte de crestere", cum le-a zis medicul, intre osul femural si al bazinului. Si a zis ca totul e in regula, sa stam linistiti si chiar sa uitam cu totul de problema asta.

Intrebarea mea este: sa mai merg cu filmul si la alt medic? E posibil sa greseasca, sau chiar asa o fi, e totul in regula? Pt ca ma gandesc ca m-o fi vazut panicata (aveam o mimica destul de sugestiva, aproape ca plangeam) si o fi vrut sa-mi spuna ce vroiam sa aud... Ce stiti despre medicul acesta: se numeste Andrei Bogdan si la CMU vine doar o data la 2 saptamani, in rest profeseaza la Budimex (spitalul Marie Curie)?

Va multumesc mult! As vrea sa fiu linistita cu ce mi-a zis, dar stiind ce grava este, nu-mi pot permite sa ignor problema!

Scuze daca m-am intins cam mult...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

daca mai vrei o parere iti recomand pe prof. Mihai Jianu. Noi am trecut prin aceeasi problema cu fetita noastra ( am facut radiografie, un dr ne-a zis ca ar fi o displazie de sold, tot asa nodulii erau aparuti, dar inegali). Am fost disperati, am ajuns la prof Jianu. A consultat-o ( manevrele care se fac in astfel de cazuri) si ne-a spus ca fetita e perfect sanatoasa, ca el nu ne-ar fi dat nicio trimitere nici macar la eco, dar mai ales la radiografie. Totusi, avand radiografia la noi, s-a uitat si pe aceasta, a masurat etc etc si verdictul a fost acelasi : copil perfect sanatos. Bafta, eu cred ca medicul de la CMU a avut dreptate, din moment ce nodulii sunt aparuti.

PS Aaa, ne-am dus destul de sceptici la prof, mai ales sotul meu ( tot citisem pe forumuri ca la el aproape toti copiii ies sanatosi, desi alti medici le gasisera probl. Dar ne-a explicat atat de clar si ne-a aratat pe radiografie plus manevrele facute la picioare incat chiar si sotul meu i-a acceptat parerea.

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Dr Sebastian Ionescu, Sanador. Finuta mea a avut o problema similara, si a tot fost la el la control. Apoi eu, cu Edi, cu rahitismul. E competent si nu te panicheaza degeaba, plusa ca urmareste copilul cu controale la 2-3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Conf Dr Mihai Jianu
Spital si ambulator Grigore Alexandrescu.
Are o zi pe sapt si consultatii la un cabinet particular situat in Complex NIC - Pta Cotroceni, pe str care leaga Biserica Elefterie de bdul Eroilor (st carol davila, jos la Acad Militara).

...oare s-a inteles ceva?

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Dr. BURNEI, Budimex, marti dupa-masa si miercuri dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Doctorul Sebastian Ionescu mai vine si el din cand in cand la CMU, poate il prind aici... Daca nu, merg la Sanador.
Sau o sa mergem la dr Mihai Jianu. Este sotul doctoritei pediatre Nina Jianu, de la Municipal, stiti cumva?
Dar oricum, inteleg ca pe la 4 luni e mai relevant controlul... O sa mai stam putin...
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Mihai Jianu e sotul Dnei Dr Nina Jianu, pediatru, de la Sanador II (pana in mai a fost la Medicover Plevnei). Nu a lucrat niciodata la Municipal. Acolo e alta Dr Jianu, nu Nina

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

La Jianu am fost si noi ,mi s-a parut un dr foarte bun

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

1.7-2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

theo merci pt clarificare!
nu stiam ca-i alta Jianu...

multumesc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Anca,
Bogdan Andrei este un bun profesionist. Noi am avut o experienta extrem de buna atat profesional cat si ca om cand am fost cu Maria la el.
Si stiu oameni care de asemenea s-au declarat satisfacuti de consultatiile lui de la Marie Curie.
Acum tu poti cere a2a parere, eu doar voiam sa iti zic ca Andrei Bogdan este OK dupa opinia mea de mama de pacient.

Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Eu ti-l recomand, din tot sufletul, pe Mihai Jianu de la spit. Grigore Alex., de care vad ca si altii ti-au vorbit. Da poti sa te duci si la altii, si la el. NU il ocoli.

Am fost si noi la el. Daca zici ca ai film, nu ezita sa te duci... Sunt f. periculoase displaziile astea de sold. Mi-a povestit o mamica care a stat cu copilul 6 .luni in ghips...

Toate bune!

Mergi la inceput