epilare... TOTALA?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

cristina1974, poti sa-mi spui cum se numeste exact procedura sau aparatul folosit de care vorbeai? Eu am facut epilare cu lumina pulsata, nu stiu daca este acelasi lucru. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu ma epilez total, singura acasa deoarece mi-ar fi mult prea jena sa merg la altcineva. Nu folosesc ceara normala ci pe cea orientala pe baza de zahar pe care mi-o fac singura. E foarte usor de folosit pentru ca nu e fierbinte si lucrezi cu o bucata ca de plastilina pe care o tii in mana si o intinzi/tragi cum, cand si daca doresti. Daca simti ca nu mai vrei, n-ai decat sa te speli - zaharul se topeste si nu pateaza ca ceara normala.
Asa ma fac pe tot corpul (picioare, brate, axila).

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magduta-sv spune:

Ioana, nu ne scrii reteta pe care o folosesti ca sa-ti faci ceara orientala si cum o foloseti sau cu ce o tragi? Sigur e ceva interesant si merita incercat daca se gasesc toate ingredientele.
Am vazut cred ceva asemanator in Clona...


Magduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Eu stiam ca se prepara ca un sirop extrem de gros din zahar, sare de lamaie si apa, dar nu mai stiu exact cantitatile si timpul de preparare. Am incercat si eu de foarte mult timp aceasta metoda pentru ca parea mai curata si mai simpla decat clasica ceara, dar radacinile mele sunt foarte rezistente si mai mult m-am torturat degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Au, am uitat sa scriu ce era mi important : reteta!

Nu sunt ingrediente speciale, e vorba despre o lamaie (nu prea mare) si un pahar de zahar.

Zeama de la o lamaie intreaga se pune intr-o craticioara cu un pahar de zahar si craticioara se pune pe focul mic dat la minimum. Amestecati des. Cand incepe sa fiarba se amesteca si se lasa sa fiarba (daca se umfla prea tare o mai luati de pe foc amestecand si o puneti la loc - dar daca focul e foarte mic , nu e cazul) pana cand lichidul are culoarea chilimbarului mai inchis(deci maroniu-galbui)Toata treaba nu poate dura mai mult de 10 minute (estimez eu, ca nu m-am cronometrat niciodata).
Apoi se lasa sa se raceasca (asta dureaza mai mult) pana cand e doar calda si se poate lua cu mana. Daca aveti mainile usor umede, se ia foarte usor. Faceti o bila pe care o intindeti pe unde doriti si apoi smulgeti. Parte buna este ca te poti face si in locuri in care nu vezi prea bine.
Daca ai radacinile mai "rezistente" poate ca nu va smulge tot parul din prima dar poti sa repeti operatia de cate ori e nevoie. Oricum , in timp radacinile se slabesc si dupa cateva luni se va smulge tot odata.

Daca mixtura a iesit prea moale (cand e deja calduta nu se poate modela cat de ct ci curge) o puneti din nou pe foc si o mai dati in cateva clocote - nu multe ca se face prea tare.
Daca e prea tare, adaugati putina apa si o mai dati intr-un clocot.
Oricum, dupa ce faceti mixtura o data sau de doua ori o sa estimati perfect ce cantitti de zahar si lamaie trebuie puse ca sa iasa perfect.

Mult succes!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magduta-sv spune:

Multumim, Ioana!
Merita incercat o data si daca nu e traumatizantiti scriu.
In Clona , ceara o trageau cu fisii de hirtie.


Magduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cu mare placere!

Pai banuiesc ca o poti trage si cu fasii de hartie sau de panza, caz in care trebuie s o faci putin mai subtirica (pui un pic mai putin zahar), dar in acest caz nu o mai poti refolosi...ma gandesc...

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Parca citisem pe undeva ca se poate incalzi si la microunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

quote:
Originally posted by magduta-sv

Pt epilarea totala ramin aliata cremei. De la Veet, piele sensibila.E placut, nu cresc fire de par sub piele, dar creste mult mai repede decit cu ceara. In total dureaza 5 minute operatiunea si o pot repeta cind e cazul.


Magduta


N-am folosit niciodata crema... Cam dupa cat timp incep firele sa creasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magduta-sv spune:

dearChris ,
Dupa crema firele apar la citeva zile- e un dezavantaj, dar e diferit fata de lama. Pielea e f. fina, procedura dureaza putin, e nedureroasa, nu cresc fire de par sub piele, nu apar iritatii si se aplica usor si in zone mai greu accesibile. O poti repeta cit de des vrei, dar sa nu stai cu ea pe piele mai multe minute decit scrie (max 5).
Succes!

Magduta

Mergi la inceput