Pensiile pe card-ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Imi cer scuze c-am mancat cateva litere,sunt pe graba;voi intra maine dupa ora 15 si sper ca intre timp sa ne mai aruncati cu pietre.
O seara linistita,
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Liliac, cita dreptate ai!
Ramona, cit gresesti... !E revoltator felul in care gindesti, chiar nu realizezi cit de aberant pui problema!
pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor - 08.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Parerea mea este ca e o mare idiotenie obligativitatea virarii pe card a pensiilor. In acest moment. Peste cativa ani (estimez eu ca vreo 10), cand fostii salariati care au luat salariul pe card vor deveni pensionari si vor fi deja "rodati" pe aceasta tema, ar fi ok. Insa acum, nu. Carduri pentru "toata lumea" au aparut in Romania prin 2000 si daca noi, cei in activitate ne-am "dat pe brazda", nu acelasi lucru se intampla cu pensionarii. Unii ar vrea, dar nu pot. Exemplu: tatal meu are doar 68 de ani insa sufera de Altzheimer+vede doar cu un singur ochi. Faptul ca exista mama (care insa nici ea nu e f.sanatoasa avand retinopatie din cauza diabetului) nu salveaza situatia. Mi s-a intamplat mie sa nu vad prea bine ce scrie pe ecranul ATM pt. ca batea soarele, dar batranii... Putin se pot lauda ca dupa 65 de ani vad bine chiar si cu ochelari. Inchei apoteotic sustinand ca problema cardurilor pt. pensionari sa ramana neschimbata: cine vrea, sa-si faca, cine nu... Si apoi, nu cred ca saraceste statul roman daca "suporta" acest serviciu in continuare. In final, tot noi, cei activi platim si aceste costuri.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

RamonaD, nu-mi vine sa cred!! Citesc, iar citesc, si tot nu-mi vine sa cred!!
Cu ce drept judeci tu batranii?? Ai fost macar odata la un azil sa dai o mangaiere celor ce-au ramas singuri pe lume?? Daca da, atunci i-ai intrebat ce anume i-a facut sa ajunga acolo, i-ai intrebat care-s ofurile??? Sa ai putina rabdare sa ii asculti, eventual sa deslusesti ce vor sa spuna?? Majoritatea nu se vor plange de boala, ci iti vor spune o poveste a singuratatii. Incearca macar odata sa te duci.
Sunt o gramada de cupluri tinere (si ar fi cazul sa deschizi subforumul de aspirante!!) care se straduiesc sa aiba un copil...si vezi si tu care-s problemele cu care se confrunta.
Si chiar asa, 5 RON ti se pare putin la pensia lor mizera de 200 RON (si asta e una medie spre maricica)??

miki68, nu e vb de statul roman. La mijloc sunt "negocieri" ale comisioanelor dintre banci si casa nationala de pensii. Nu stiu exact care era procentul negociat cu posta, cert e ca bancile au venit cu o comisionare mai mica, deci cheltuiala statului minima, iar diferenta si ceva in plus...si-o trag direct din pensii. Deocamdata cineva pare ca ar vrea un cascaval mai gros. Cel putin asa se vede din afara.


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

"Luna septembrie aduce pensii duble agricultorilor #351;i o cre#351;tere de nici dou#259; sute de mii de lei vechi, pentru restul pensionarilor.
Ministrul muncii informeaz#259; c#259; bugetul e gata pentru urm#259;toarea m#259;rire, cea din ianuarie, cānd to#355;i vārstnicii se vor alege cu 43% īn plus, la pensie. Totu#351;i, P#259;curaru, avertizeaz#259; c#259;, īn 2009, Romānia va g#259;si cu greu banii pentru īnc#259; o majorare.

De la jum#259;tatea lui septembrie, 940.000 de agricultori vor īncasa pensii duble, īn medie, 282 de lei. Tot īn septembrie, īnc#259; patru milioane #351;i jum#259;tate de pensionari din sistemul de stat se aleg cu aproape 20 de lei noi, iar pensia medie va ajunge la 384 de lei.

Cre#351;terea important#259; este anun#355;at#259; abia pentru 2008: plus 43%. Un punct de pensie va reprezenta 37 de procente din salariul mediu, adic#259; 568 de lei.

Ministrul muncii este lini#351;tit: bani exist#259;. Situa#355;ia se complic#259; īns#259;, precizeaz#259; acesta, īn 2009, cānd legea pensiilor prevede ca punctul de pensie s#259; ajung#259; la 45% din salariul mediu brut.

Luna trecut#259;, pre#351;edintele Traian B#259;sescu a promulgat Legea Pensiilor, dar a declarat c#259; e nemul#355;umit de sursele de finan#355;are pentru cre#351;terea pensiilor."



"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEASOUL spune:

Cum Doamne iarta-ma sa foloseasca bunica mea cardul ala,cand nici macar nu stie sa citeasca si locuieste intr-un sat.."uitat de lume"??Cea mai mare tampenie,mai bine sa facem ceva de care avem urgenta nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Ramona, tu ai putea trai din banii astia?
NU?
Vai,cum nu, draga?

E clar ca viata pentru tne e un sir nesfirsit de bucurii. Bafta ta.
Poate vei deschide ochii intr-o zi si vei vedea adevarul,sper!



pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor - 08.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Rux, nu merita efortul...odata toti deschidem ochii, unii prea tarziu poate! si asta cand primesc de la copii lor ceea ce au daruit si ei parintilor...e simplu, roata se invarte...




Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Eu nu cred ca se va introduce obligativitatea cardului pentru orice pensionar.

Si in Germania, ma indoiesc ca fiecare pensionar isi ridica pensia de pe card. Nici aici nu sunt bancomate in fiecare sat. Chiar si in orase, sunt zone intregi fara bancomate!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

pentru lamurire:
azi dimineata anuntau in media ca vor veni scrisori/chestionare prin posta prin care pensionarul poate opta varianta dorita de plata a pensiei: card/posta.





Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput