Negi in talpa - tratament?

Negi in talpa - tratament? | Autor: oanagabriela

Link direct la acest mesaj

Dupa ce ne-am intors din vacanta, fetitei mele i-au aparut 2 negi, unul in fiecare talpa. Pediatrul canadian ne-a spus ca exista tratament, dar dureaza multe saptamini si nu da totdeauna rezultate. In consecinta ne-a sfatuit sa asteptam sa treaca singuri. Doctorul nostru de familie (care este roman) ne-a sfatuit sa mergem la dermatolog sa-i cauterizeze cu azot lichid, pentru ca exista posibilitatea sa se inmulteasca.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie? Ce tratament ati folosit? Cum au reactionat copilasii? Pe internet am citit ca tratamentul cu azot este dureros si parca as incerca altceva inainte...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Oana ca tratament naturist eu stiu ca e buna tinctura de rostopasca. Eu am avut pe degete la mana dreapta si asa mi-au trecut. Practic tinctura usuca si pe masura ce se usca mai taiam din el cu forfecuta de unghii. Acum nu stiu cat de sigura e la copii, mai bine intreaba pediatrul daca e ok sa-i aplici.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

eu am avut negi in talpa...mai intai unul (de care am scapat si cel mai greu) apoi inca unul si dintr-o data eruptie, cred ca erau vreo 30. citisem in "formula as" despre uleiul de catina si am inceput sa ii umezesc cu acest ulei cam de 2-3 ori/zi, au devenit opaci si durerosi si dupa cateva saptamani au iesit singuri din piele si n-am mai avut probleme, au trecut 10 ani de atunci.
despre cauterizare, din ce mi-au povestit cei care au facut-o...mi s-a ridicat parul in cap, nu exagerez.
am vazut o reclama la tv recent, o solutie care ingheata veruca si scapi...nu mai stiu cum ii zice si nici daca e eficienta, daca aflu iti scriu.

Album Alyssa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Exista un gel de la Dr.Scholl, care se cheama "Seal &Heal", veruca removal gel.
este ieftin. In maxim o saptamana trec negii. Este o solutie de acid salicilic, care usuca zona si descuameaza pielea. si odata cu pielea cad si negii.Este usor de aplicat si complet nedureros.
Tratamentul cu azot lichid este dureros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Cu reteta de la medicul de familie,se prepara in farmacie o solutie de nitrat de argint,care se aplica pe neg cu un betisor de urechi.
Eu asa am scapat.Bine,mare fiind,eu mi-am permis si sa tai din el,cu lama,dupa baie,ca sa scap mai repede.Dar trece si fara "operatii".
Cand eram mica,am fost si eu cu unul la cauterizat chirurgical (era in lateralul talpii) ,dar - ca orice interventie doctoriceasca - a durut rau,mai ales dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Ar trebui sa mergi la farmacie. Sunt o multime de solutii care se vand over the counter. Aici sunt si niste bandaje mici, gen pansament, care se aplica peste neg. Intreaba farmacistul ca sigur iti da ceva.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

quote:
Originally posted by irinai

Exista un gel de la Dr.Scholl, care se cheama "Seal &Heal", veruca removal gel.
este ieftin. In maxim o saptamana trec negii. Este o solutie de acid salicilic, care usuca zona si descuameaza pielea. si odata cu pielea cad si negii.Este usor de aplicat si complet nedureros.
Tratamentul cu azot lichid este dureros.




Cand am aveam vreo 14 ani eram plina pe maini de negi...si mama mi-a cumparat Dr.Scholl si au trecut in 2 saptamani toti si de atunci nu am mai avut probleme.Este un tubulet foarte mic.Se aplica pe neg,seara la culcare e cel mai bine.Apoi dimineata se face ca o crusta alba deasupra negului si trebuie sa o iei(e ceva gen exfoliere).Este cel mai bun si eficient tratament.Il recomand din toata inima.Cumpara asta si ai sa vezi ca va da rezultate.

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Am citit si eu cu interes acest topic. Fetele fac o mare greseala, cand vorbesc de cauterizare cu azot lichid. Pai si eu am avut veruci planctare si la o policlinica o doamna doctor mi le-a tamponat cu azot lichid. Acest azot este un lichid receeeeee cu care se tamponeaza veruca. Am fost de doua ori si am scapat de ele. Aceste veruci sunt produse de un virus care a patruns cumva sub piele. (poate fetita s-a taiat intr-o scoica) Cauterizare inseamna ardere si se ajunge aiai doar daca nu dau rezultate alte metode. Tamponarea cu azot lichid nu e deloc dureroasa. (pe mine nu m-a durut deloc)Dar daca sunt unguente eu zic sa le folosesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si eu am avut negi in talpa, am scapat de ei cu ajutorul usturoiului. Am aplicat pe negi feliute de usturoi, am lipit cu plasture si am lasat pe noapte. Dupa 3-4 aplicari negii au inceput sa se innegreasca, s-au uscat si au disparut. Dupa 2 saptamini nu era nici urma de ei. De vreo 10 ani nu mi-a mai aparut nici un alt neg.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi a avut la manuta dreapta prima data un neg mare si-apoi o explozie ded 10-15 negi mici pe fiecare degetel...a trecut cu Duofilm. Am aplicat in fiecare seara timp de 7 zile apoi mai rar pt ca deja se dusese pielea si o cam ustura. A scapat...Anul trecut am avut eu unul mare care ma si durea...l-am tratat tot cu Duopfilm dar a durat cam 3 sapt...nu credeam ca scap fara cauterizare.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

da, sunt groaznici, si eu am avut pe la 15-16 ani.
nu mai putea sa fac sport.
am macerat coaja de la 2 lamaii in 200ml de otet vro' o saptamana dupa care i-am tot tamponat si in 5 zile mi-au trecut ( retea de la profu de sport de atunci

Sebastian

Mergi la inceput