Soarece!!

Soarece!! | Autor: Gabrielama

Link direct la acest mesaj

Oameni buni,

ne-am mutat de curand intr-un nou apartament; intr-un bloc nou. La etajul 4. Si amm un soarece care ma viziteaza!! Sunt ingrozita si terifiata!

Nu stam in camp - sa zici ca sunt soareci; ci pe o strada civilizata si locuita.

N-am idee de unde si pe unde vine; la trei saptamani dupa ce ne-am mutat, am scos din nou toata mobila din bucatarie (un cosmar....) sa vad pe unde intra animalul, nu avem nici o gaura pe unde poate intra, am verificat mobila, toate colturile....

Animalul continua se ne viziteze!!

Am cumparat un device cu ultrasunete care cica terorizeaza creierul de soarec si isi ia lumea in cap; aiurea.... soarecul meu e mutatnt, n-are nici o treaba, vine in continuare.

Oameni buni, sunt terorizata!! Stiti vreo metoda, magie, instrument cu care pot scapa de musafirul odios??

Pisica?

Multumesc anticipat...

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Te inteleg perfect.Si eu am avut de doua ori aceasta nefericita surpriza.
prima data l-am prins pur si simplu.
A doua oara nu stiu de unde a venit.Am luat niste capcane din Practiker(sunt de mai multe feluri-noi le-am luat pe alea nemtesti-dar atentie mare ca te poti accidenta cu ele).
Se prinde o bucata mica de salam sau cascaval si o pui la locul faptei .Nu are scapare inamicul ,ii rupe gatul.
Musafirul nostru a fugit pur si simplu de la noi ,n-am mai gasit nici un semn ,nimic,se pare ca nu a gasit a atmosfera prea placuta (2 copii care tipa).
Faza cu mutatul mobilei nu are rezultate.Am inteles ca il poti verifica ,in cazul in care mai are de gand sa va viziteze,pui faina pe o coala de hirtie ,in locul pe unde presupui ca umbla ,el lasind astfel urme prin faina.
Bafta multa!

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

la noi intra pe geam de cate ori il lasam deschis.mereu ne intrebam pe unde intra pana am kasat pepene pe masa si a mancat tot.Tata a pus o cursa facuta de el si uite asa am scapat de el.Incearca si cu otrava speciala pentru soareci.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Gabi, esti sigura ca este soarece? L-ai vazut la fatza? Spun asta pt ca se poate sa fie si altceva de ex un carabus, o plosnita uriasa... Stiu cand eram la bunica-mea erau la ea in bucatarie gandaci uriasi si aia cand mergeau pe linoleum ziceai ca trec trupele
Dap, incearca cum ti-a zis EVE, cu faina pe ziar! ca sa vezi cu cine te pui ..cat de urias e
Pisica nu cred ca se poate baga dupa el pe acolo. Vezi sa nu se intepeneasca!
Poti incerca si otrava, dar oare nu cumva mananca si merge pe dupa mobila si moare pe acolo si se-mpute? si iar trebuie sa muti mobila, sa-l iei de acolo si sa dezinfectezi (??)
Bunica mea ii prindea cu un borcan si o jumatate de nuca. si le dadea drumu in strada

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

si eu stau in bucuresti, central de-a dreptul, si am fost vizitata de 3 soareci de-a lungul timpului, animale care imi provoaca o scarba de nedescris. vreo 2 suspectez ca au intrat pe geam, ca nenorocitii se catata pe perete, iar al treilea prin aerisirea din camara, am vazut gaura. stiti cu ce am acoperit locul pana a venit meseriasul si mi-a astupat definitiv? o sa radeti, ca si omul ala s-a taqvalit de ras-cu spuma poliuretanica si cu o tava lipita de spuma respectiva.
am inteles ca se gaseste otrava la farmaciile veterinare sau la magazinele de fito-sanitare (oi fi retinut oare bine ce fel de magazine?) , dar ultimul soarece a aparut pe seara, era inchis, asa ca l-am sunat pe veterinar sa il intreb daca cumva comercializeaza el. nu avea, dar nu sunt convinsa ca mi-ar fi dat si daca ar fi avut, ca vai, sarmanul soricel! o fi sarmanul soricel pt el, ca pt mine e ditamai jigodia care transmite o multime de boli!

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata!

si multumesc de raspunsuri!

DearCris, e soarece, ca i-am vazut fundul... Am avut o intalnire cu el luni dimineata ... dupa ce am astupat ceea ce noi credeam ca poate fi eventuale cai de intrare pentru soarece.

Am sa incerc varianta cu strachina si nuca - asta mi-a recomandat-o si tata si mi-a spus ca merge de fiecare data.

M-am gandit si la otrava - dar, pe de o parte am copil de trei ani, stiu eu ce vede si se gandeste sa incerce si ea, pe de alta parte, daca moare si se intepeneste pe undeva prin mobila???

Of.... am cosmaruri in fiecare noapte ... si am ajuns sa fiu ingrozita sa merg prin casa.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

da, metoda cu strachina si nuca nu da gres niciodata. dar sa fie intradevar o strachina, dintr-aia din piata, nu o farfurie obisnuita, pt ca nu merge. si vezi ca soarecii umbla intotdeauna in pereche, asa ca dupa ce scapi de unul , mai pune strachina odata si mai prinzi unul(cel [putin). eu sunt patita, pt ca stau la casa si venicii mei din spatele casei cresc pasari si soarecii lor vin la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

dar sa ai grija sa nu-l scapi odata ce l-ai prins sa bagi un farash pe sub strachina sau ceva subtire si dur& greu. si sa-l ridici si sa-l duci undeva afara cu f mare atentie, ca poate sa fuga daca doar putin ridici strachina de pe farash. iti trebuie indemanare.

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Draga Gabi, te inteleg perfect. Am avut si noi una bucata animal soricesc vanit de etajul 10 pe langa colana schimbata proaspat de bravii meseriasi, care bineinteles ca nu au si etanseizat-o.

Vestea proasta e ca la noi n-a tinut faza cu nuca si castronul, pot sa-ti spun ca l-am omenit pe soarec cam 3 saptamani (venea bine-mersi si papa tot din capcana, ma mir ca nu lasa si bacsis pt servire...!). Eram exasperata si oripilata.

Am cumparat o cursa de soareci din obor cu un sistem ultra sofisticat de prindere a infractorului si am abordat in acelasi timp si ceva vecini posesori de matze ca solutie finala.

Dar au trecut vreo cateva zile si a fost liniste. Nici la capcana nu aparut, nici la castronul cu nuca nu a mai disparut mancarea.

Ce s-a intamplat? Aveam pe balcon o canapea extensibila careia ii tot cadea spatarul. Adica te asezai pe canapea si tranteai spatarul ca sa nu-ti cada pe spinare. Se pare ca intr-un astfel de accident a pierit si bietul soarec. L-am gasit dupa cca o saptamana de cand incetase cu vizitele, destul de aplatizat si foarte mort.

Concluzii ca ti-am facut capul mare:
1. Ia-ti o cursa
2. Incearca sa imprumuti si o pisica (din pacate aici nu poti sa ai certitudinea ca a papat soarecul decat daca o vezi in actiune si nu-i un spectacol prea apetisant)
3. Pune si castronul cu nuca
4. Daca nu merg metodele 1, 2 sau 3, ia-ti si o canapea.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Niste prieteni au avut un soricel, au luat o capcana Raid parca. De fapt, era un dreptunghi cu lipici pe el, un fel de clei mai precis. se pune o bucatica de mancare in mijloc, soarecele se duce sa o ia si ramane prins. A functionat prima data, pt ca, din pacate, si la ei au fost 2, asa cum a spus mirelaispir. Pe al 2-lea nu l-au putut pacali, asa ca au apelat la o cursa clasica. Saracii, erau in culmea fericirii cand au scapat.

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Amuzante peripetiile voastre de a scapa de un biet soricel.
Imi povestea socra-mea ca (,) cu 30 de ani in urma, cand se mutase in blocul nou construit, la et. 10, mai punea in baie pe calorifer cioprapi la uscat. Si in fiecare zi disparea cate un ciorap. Bineinteles ca a intrebat pe toata lumea din casa daca a luat careva ciorapii si face glume proaste, numai ca nimeni nu avea habar de ciorapii disparuti de pe calorifer. Intr-un final, exasperata de asa intamplari paranormale, s-a dus la biserica sa-i citeasca preotul ca poate are farmece facute in casa. Intr-o zi, stand pe WC, descopera hotul: un biet soarece de vreo 30 cm lungime (fara coada) care urca pe tevi pana la 10 si care intra in baie ca la el acasa. A luat un ciorap, as usual, nestingherit de tipetele gazdei, s-a intors catre gaura si a disparul cu prada.
Concluzia: pune-ti ciorapi pe calorifer.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput