Soarece!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Elle Seb...soarece de 30 cm????

..io zic ca era sobolan matur!

PS: al meu daca avea 5 cm cap coada si asta dupa aplatizarea descrisa mai sus!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Si eu am avut scarboasa "bafta" sa-mi vina un soricel sau mai multi,in casa,la bloc!Veneau pe la baie,printr-o mica gaurica de la cotul de la wc,asa de mica ca nu se vedea,si patrula(u) prin casa,noaptea,pe la bucatarie.Le-am pus otrava,au mancat,dar dispareau la cuibul lor,care probabil era la subsol,si nu reuseam sa prind nimic!Imi dadeam seama de vizite ca nu s-au terminat dupa mirosul specific de urina si cacarezii,care arata ca niste scame mici la prima vedere!Am fost in perioada aceea paralizata de frica si scarba ,imi venea sa plec eu de acasa!Nu reuseam sa le dau de loc de cap!Pana intr-o dimineata cand m-am dus si eu la baie ca omul sa ma spal,si cine intra glont pe sub usa direct la guica?Dansul!Sa mor,nu alta!Asa mi-am dat seama de unde vine,ca nu stiam de unde vine si unde pleaca!L-am pus pe sot sa demonteze wc-ul,desi el ma asigura ca nu e nicio gaura si nu vine pe acolo,si sa izoleze tot ce se poate si asa am scapat,dar tot stau cu frica si deschid incet usa la baie cand am nevoie,sa nu dau nas ain nas cu inamicul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata!

sunt treaza de foarte mult timp, caci ducandu-ma sa beau niste apa ... m-am intalnit pe drum (adica pe hol... ) cu inamicul. Ieri au venit niste neni sa mai astupe gaurile (de altfel minuscule...)pe care noi le-am mai identificat... si se pare ca a ramas inchis in casa. Si nu mai are pe unde sa iasa.....

Sunt atat de stresata si ingrozita cum nu va imaginati. Week-endul asta o sa fie "finala"; noi sau soarecul... caci nu mai am mult si ma mut!!

De unde cumpar capcana Raid??

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Incearca la Practiker.
Au mai multe feluri ,iar dusmanul nu are nici cea mai mica sansa de scapare.
Eu si acum daca aud un zgomot mai suspect in casa tresar.
La mine inamicul era prizonier in sufragerie si racaia de mama focului la usa ,cosmar ce mai......,te inteleg perfect.
Bafta multa sa-l prinzi cat mai repede.

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Noi am avut un soricel chiar vinerea trecuta cand pregateam preparatele de pasti. Sotul l-a vazut cu cateva zile inainte dar eu cum nu l-am vazut nu prea l-am crezut, asa ca a luat un lipici nontoxic special pentru rozatoare si insecte mai babane.
Si cum spuneam l-am vazut ca a intrat in buctarie si s-a ascuns dupa/sub frigider. Sotul a taiat un carton in forma de cerc si in interior a pus niste cascaval apoi a turnat din tub pe marginea cartonului in forma de cerc. Cand s-au linistit spiritele a iesit si dumnealui din ascunzatoare si s-a lipit. Viu!!! Asa ca am facut sarbatorile linistiti. Am mai pus inca vreo 3 nopti aceasta capcana cu lipici in eventualitatea ca ar mai fi avut si alti amici dar slava domnului ca n-a fost cazul.
Noi am avut santier anul trecut si am schimbat tevile la bai, dar se pare ca tot a gasit o cale de infiltrare. Acum am astupat totul cu spuma poliuretanica.
Bafta!!!


Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

pai mie nu prea imi e frica de soareci, sunt chiar simpatici dupa parerea mae, mecazul e ca fac scandal in toiul noptii si mai si rod diverse chestii utile asa ca, da, trebuie izgoniti. In casa am avut doar una bucata care, din motive necunoscute, a aterizat in vana si nu a mai putut sa iasa. L-am chemat pe vecinul de sus - o namila de om de vreo 100 de kg - care a inceput sa dea cu matura dupa el. De groaza sa nu-l stocreasca - cum sa mai fac eu baie dupa asta - am interventi, am luat soarecele de coada si l-am dus in spatele casei. La casuta de la sat avem un soarece in dormitorul 2. Ne-am gandit la varianta pisica dar imi e ca in loc de soarece ma aleg cu purici - chestie muuuult mai grava - asa ca preconizam scuturatura mare.

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Si eu am avut un soricel care ne vizita anul trecut..cred ca intra pe geamul de la balcon. Bine ca nu s-a mai intors! Oricum, tot ce le trebuie este o gaurica de latimea unui creion ca sa iti intre in casa, ca ei sunt foarte flexibili(nici mie nu mi-a venit a crede cand am auzit..am vazut la tv mai de mult)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata!

Am prins animalul!!! N-am gasit cursa cu lipici, dar am gasit alte doua feluri de curse. Pe care le-am insirat prin casa vineri noaptea; la maxim o jumatate de ora dupa ce ne-am retras din bucatarie/living si a fost liniste, animalul a iesit si s-a dus direct la una dntre curse; unde a fost prins imediat!!

Am tinut cursele montate tot week-endul, dar n-am mai prins nimic(ce bine!!!), de unde deduc ca a fost un singur musafir.

Inca sunt stresata si imi este frica sa merg noaptea prin casa.... dar e mult mai bine sa stiu ca nu mai avem musafiri nepoftiti!!

Multumesc de sustinere si sfaturi!

Si cu prima ocazie imi iau si pisica!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca soarecele avea o consoarta si il trimitea doar pe el in cercetare....acum o sa apara si mama si puii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu stau la casa si mi-au tot intrat soricei de afara...am insa 2 matze teroriste care extermina tot ce misca..noroc ca le-am prins de fiecare data cu prada intre dinti si am apucat sa-l arunc afara, ca-mi era mila sa-l omoare (nu de alta, da-l chinuie rau, se joaca cu el...)
daca ai o pisica e bine ca ea iti "spune" imediat ca ai un intrus , si-l si anihileaza...altfel poti sa convietuiesti mult vreme cu el, pana sa-l vezi...roade...pute...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput