Somnul de dupa-amiaza

Somnul de dupa-amiaza | Autor: Mirela72

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 2 ani si 8 luni, refuza sa doarma dupa pranz, de vreo jumatate de an incoace. Nu protesteaza cand o pun in pat, dar nu reuseste sa se linisteasca,dupa vreo 3 povesti citite, se joaca cu manutele, isi pune picioarele pe pereti, se mai scoala si in fund, cere jucarii, vrea apa.... si tot asa cam doua ore cand uneori adoarme, alteori o ridic din pat ca nici vorba sa reuseasca sa adoarma, desi i se inchid ochii.
Am incercat sa o obosesc cat de mult, sa stea in aer liber toata dimineata, n-am avut nici un rezultat. Incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca n-am ce-i face, intrebarea mea este : nu-i dauneaza oare pe termen lung? Nu va avea tulburari de atentie mai tarziu?
Seara se culca la 10 si nici atunci nu adoarme imediat ci doar pe la 10.30-10.45 si doarme cam 11 ore. Oare e suficient?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

Pai daca se trezeste pe la 10 - 11 dimineata normal ca nu vrea sa doarma la pranz. Depinde ce program aveti. Merge la gradi? Daca si voi va treziti de dimineata, incearca sa o trezesti si pe ea tot atunci. La pranz va fi obosita si poate asa va dormi, iar seara cu siguranta nu va mai fi treaza la ora 22.00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pai,asa e cum spune ileana cosanzeana,daca doarme atat continuu sigur ca nu mai doarme la pranz...
la gradi o sa aiba probleme cu somnul de dupa-amiaza.....
parerea mea,la fel ca a ilenei,e ca tb sa o obisnuiesti sa se scoala dim...cel tarziu la 8...si apoi dupa-amiaza o sa doarma...
iar de culcat, daca o culci seara pe la cel tarziu 9, e normal ca dim sa se trezeasa devreme...si asa se regleaza somnul...


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Daca te ajuta cu ceva sa-ti spun cum e la noi...are 22 de luni si de o luna nu mai doarme dupa masa acasa;la gradi doarme 2 ore fara probleme.Seara se culca la 8 si peste saptamina il sculam la 6,iar in week end se scoala singur la 7 si cu toate astea tot nu doarme.Culmea e ca nici nu e obosit catre dupa masa ci e vioi si plin de energie,de obicei eu sint terminata nu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Copiii mei au renuntat la somnul de dupa-masa pe la 1,5 ani, la varsta asta (2 ani si 8 luni) nici macar nu se punea problema de somn dupa-masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nici copilul meu nu mai doarme la pranz, si asta tot inainte de 3 ani. Programul este 7-8 dimineata pana la 7-8 seara. Doarme 11-12 ore legate, se culca obosit (semnele de oboseala apar in jur de 5-6 seara) si se scoala dimineata foarte odihnit. Cand e bolnavior programul asta pica, atunci doarme si in timpul zilei. In week-end as vrea sa-l fac sa doarma mai mult dimineata, ca sa putem dormi si noi, dar nu-i nici o sansa si, oricum, e bine asa, ca altfel i s-ar deregla programul si i-ar fi greu sa se trezeasca luni la gradinita.
Insa, dupa amiaza, daca ne plimbam cu masina, adoarme. Acasa, la aceeasi ora, in pat n-ar adormi pentru nimic in lume.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

Eu as dormi si cum dupa amiaza dar nu mai am timp

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Baietelul meu la gradi adoarme primul, dar in week-end acasa nu vrea sa se culce. Uneori e atat de obosit ca se intampla sa adoarma pe la 16 si doaaarme pana la 19. Dupa care e atat de vioi si nici vorba sa adoarma inainte de 23. Cu toate astea la 6 dimineata e in picioare, deci nu avem probleme cu trezitul de dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialnyko spune:

Fetele mele au 4 ani si 8 luni, respectiv 3 ani jumate. Si nu e zi de la D.D. sa nu doarma dupa-amiaza! E drept ca la cea mare mai sunt unele discutii, ca adoarme ff greu, dar adoarme! La gradi nici nu se pune problema sa nu doarma! Dimineata se trezesc la 6.20, iar seara, la 21.30 sunt in pat! Si adorm repede! Iar in we, cind trebuie sa doarma dupa prinz, nu plec de linga ele pina nu vad ca dorm...De multe ori adorm si eu linga ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

fetita mea nu mai doarme la pranz de la un an jumate, si nu vad de ce ar trebui neaparat. acum are 3 ani jumate, doarme noaptea 10 ore si gata. la gradinita nu trebie sa doarma, aproape nu sunt copii care sa doarma, poate vreo 2 din grupa.

doi pediatri mi-au zis ca e o prostie ca ar trebui sa doarma, fiecare copil e altfel si are alta necesitate de somn. la fel ca si adultii...

nu mi-as face probleme!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Multumesc mult dragelor pt. raspunsuri.
Am incercat si sa o trezesc dimineata la 7 dimineata cam 10 zile la rand si tot n-a vrut sa doarma la pranz, ba nici seara n-am putut-o face sa se culce mai devreme de 10, tot in priza era. Daca credeti ca 11 ore de somn pe noapte o OK la varsta asta atunci ma linistesc. Am vrut s-o duc la un homeopat dar cred ca renunt la idee, probabil asta e ritmul ei si daca ii este bine asa trebuie sa-mi fie mie bine.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput