Somnul de dupa-amiaza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

[quote]Originally posted by Cristina_C

Insa, dupa amiaza, daca ne plimbam cu masina, adoarme. Acasa, la aceeasi ora, in pat n-ar adormi pentru nimic in lume.




/quote]
Exact asa face si Mara si cand o luam in brate din masina se trezeste imediat, nu ajung cu ea in pat.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

baietelul meu a renuntat sa doarma dupa masa de la 2 ani jumate.
nu-mi fac probleme pentru ca doarme noaptea in jur de 11 ore.
recunosc ca mi-a fost greu sa-i gasesc o gradinita unde nu e obligat
sa doarma dupa masa, dar pana la urma am gasit. (daca nu doarme
il lasa sa se joace pe calculator)

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligy spune:

Fata mea are 2 ani si 7 luni. Dimineata se trezeste pe la 9 si seara se culca pe la 10. La pranz avem si noi probleme cu adormitul. Se chinuie mama cu ea sa o adoarma, dar reuseste sa doarma la pranz cam 2 ore. Daca se trezeste dimineata mai tarziu de 9,30 putem sa ne luam adio de la somnul de pranz. Copilasii au atata energie ca practic ne epuizeaza si pe noi.Am dus-o in toamna trecuta la gradinita si in jurul orei 12 se ducea singura la culcare. Concluzia este ca trebuie sa le facem program, dar nu ne induram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mirela, vezi ca in masina adoarme!
Trebuie sa gasesti o solutie!
Si noi ne-am chinuit destul cu somnul de dupa-amiaza, dar acum la aproape 4 ani e ok, f. rar nu doarme ziua, dar se resimte!

Am observat ca starea de agitatie e tot din cauza oboselii! de ex. fii-mea doar in masina adoarme, in rest trebuie sa stau cu ea.

Eheee, la inceputuri am incercat toate tehnicile, ma faceam ca dorm, ea se foia, cobora din pat, era in forma.... dar treptat s-a obisnuit si in linistea pastrata o lua somnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Multumesc Crixia de incurajari, n-am mai scris de cateva zile ca n-am net acasa, dar cred ca am gasit cauza nesomnului. Fata mea mananca foarte, foarte bine la pranz si cred ca stomacelul ei era prea plin de n-o lasa sa adoarma.
Sa nu crezi ca o indop, ea mananca atat cat vrea iar la celelalte mese mai putin decat mi-as dori, abia de ciuguleste ceva, pranzul insa e un festin (supica, legume cu carnita si 300 ml lapte). Mi-a venit ideea sa-i reduc portiile si sa nu-i mai dau lapte dupa pranz si sa stii ca adoarme dupa ce o pun in pat, in mai putin de jumatate de ora si nu se trezeste pt.cel putin 3 ore.
Partea proasta e ca daca nu mananca la pranz ca inainte, nici la celelalte mese nu vrea se manance un pic mai bine, dar sper sa se regleze.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ubita spune:

Mirela 72 as vrea sa stau de vorba cu tine(scuzati e off topic) te rog in legatura cu interventia ta.Dar vad ca nu-ti pot trimite un privat mesage aici..o fi din setarile tale..Lucrez in farmacie si eu si as vrea sa te intreb niste lucruri care ma framanta. .Interventia o am la sf lui mai.te rog daca poti da-mi un mesaj la 0723179312 si te sun eu apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am renuntat sa-mi mai chinuiesc copilul cu somnul de dupa-amiaza de pe la 3 ani. Adormea extrem de greu, uneori in 2 ore si pe urma se trezea la ora 6 seara. Evident ca nu-l mai lua somnul inainte de 11 noaptea (desi la 9 il puneam in patut). Prin urmare, de atunci doarme de la 8 seara (fara exceptie iarna-vara) pina la 7.30 dimineata cind mergem la gradinita si pina la 8 in weekend. 12 ore de somn mi se par suficiente, cu atit mai mult cu cit nu are caderi de energie pe parcursul zilei. In plus, trebuie sa recunosc ca si noua ca parinti ne e mai usor si am cistigat un timp pentru noi ca adulti si pentru treburile casei pe care nu le faci atit cit copilul are nevoie de atentia parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si Philip a renuntat la somnul de pranz pe la 2 ani jumate, mult prea devreme pt tihna mea :) atunci dormea in jur de 11-11 ore jumate pe noapte, dupa renuntatul la somnicul de pranz, deci era ok. si el mai adormea in masina, o mai face si acum la aproape 6 ani, ceea ce inseamna ca de ceva odihna peste zi tot mai era nevoie dar am preferat sa nu ne stresam. imi pare insa rau ca nu am instituit o ora de liniste atunci, cand putea sta intins in pat, sa se uite la o carte sau orice alta activitate linistita. i-ar fi prins bine. drept, si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns semiramida spune:

Am un copil (7 ani)care nu mai doarme dupa-amiaza de la 2 ani si unul care are aproape 4 ani si doarme in fiecare zi, dar nu oricum ci 2 ore jumate. Asa sunt setati, intentia mea de a le face un program cu somn de dupa-amiaza de 1 ora jumate nu a reusit la niciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Nevoia de somn e diferita de la persoana la persoana, lucru perfect valabil si in cazul copiilor. Fetita mea cea mare a renuntat la somnul de pranz la 3 ani si cateva luni, iar cea mica chiar de la 1 an. La gradinita se joaca in timpul programului de somn. Acum, la 5 ani, doarme cam 9-10 ore pe noapte si e plina de energie.
Nu stiu de unde vine ideea asta fixa cu obligativitatea somnului de pranz la copii. Imi aduc aminte cat de terorizata eram la 3 ani, in grupa mica, fiindca ma obligau sa dorm la pranz... eu evident ca nu puteam dormi si trebuia sa ma prefac ca sa previn cearta si eventualele palme (alte vremuri...) si bineinteles ca atunci ma apucau toate mancarimile si furnicaturile posibile si inebuneam acolo pana pleca educatoarea si ma puteam misca...

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput