Somnul de dupa-amiaza

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Credeam ca al meu e singurul care nu vrea sa doarma la pranz - si nici nu are 2 ani Si culmea, se scoala in fiecare zi la 7 - 7 jumate, singur, merge la cresa (unde tanti reuseste sa il adoarma, dar maxim o ora, pe cand ceilalti dorm pe putin doua ore), seara se culca pe la 9. In weekend - adios somn - eu una nu reusesc, ma enervez cumplit uneori, dar imi dau seama ca nu are rost sa imi pierd cate doua ore increcand sa il adorm. Ajunsesem sa fiu terorizata de ideea de weekend numai din pricina de somn de pranz. Noaptea imi doarme cam 10 ore. Daca merge; cu masina - adoarme instant. La fel, daca ne uitam la TV - adoarme. In pat insa - nimic. Asa ca acum in weekenduri il cam las in pace, intr-un fel e mai fain ca ne facem treaba mai bine, nu mai stam dupa somnul lui. Seara vad ca e la fel de vioi, nu am remarcat vreo influenta negativa din aceasta pricina.

Din fericire (???) aici copii la gradinia (peste 2.5 ani) nu sunt obligati sa doarma, marea majoritate a celor peste 3 ani nu mai dorm la pranz. Exista la gradi o sala de somn, cu patuturi pe podea, pliante - principiul e ca cine doreste - doarme, cine nu - joaca. Ia ghiciti ce aleg copiii Nimeni nu sta dupa ei sa ii schimbe sau sa ii oblige la nani. Al meu se pare ca e mai "precoc" si o sa ajunga la gradi deja dezvatat de somn de pranz

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Imi aduc aminte cat de terorizata eram la 3 ani, in grupa mica, fiindca ma obligau sa dorm la pranz... eu evident ca nu puteam dormi si trebuia sa ma prefac ca sa previn cearta si eventualele palme (alte vremuri...) si bineinteles ca atunci ma apucau toate mancarimile si furnicaturile posibile si inebuneam acolo pana pleca educatoarea si ma puteam misca...

Nici eu nu puteam dormi la gradinita si trebuia sa stau in pat 1,5-2 ore fara sa ma misc prea mult in fiecare zi . Ce fericita am fost cand am mers la scoala ca nu mai trebuia sa petrec 2 ore cu ochii pe tavan zilnic. Pentru mine programul de somn de la gradi a fost foarte chinuitor. Din cauza asta nu am insista la copiii mei sa dorma dupa-masa. Rezultatul a fost ca nu au dormit in timpul zilei de pe la 1,5-2 ani dar la ora 8 seara mergeau la culcare singurei, fara nici un protest si adormeau in 5 minute.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Ai mei sunt ca si drogati daca nu-i culc la pranz. Nu ma inteleg cu ei, plang fara motiv...
Din acest motiv nu ne putem face un program fara sa-i culcam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

micutul meu a renuntat la somnul de dupa prinz cind a aflat de la copii mai emancipati ca se poate.nu l-am mai sfatuit ca ar fi bine sa doarma l-am lasat sa decida si surpriza!cind simte oboseala singurel se pune in patut si adoarme.in masina.............somn garantat tot drumul.doresc sa nu-i creez un stes cu somnul ,eu sunt foarte somnicioasa si asta ma ajuta sa am randament si-mi doresc sa-l am ca aliat doar pentru sanatatea lui.pina la 4 ani dormeam la prinz si 3 ore,dar nu lipseam de la apel in parc ,vara doua runde.vorba lui paula2003 daca nu poate dormi cind vrea plinge de nu-l pot impaca decit culcind-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

Si eu am o fetitza de 2 ani, care nu-mi fce probleme cu somnul de dupa-amiaza. Doar ca noi avem un program diferit de al vostru. Fata mea se trezeste la 7 dimineata, papa, se joaca, o duc putin afara si de la 12 doarme pana la 14 neintoarsa. O pun in pat, ea isi ia ursuletul si adoarme singurica...fara povesti si alinturi. E adevarat ca asa am obisnuit-o de mica, dar poate nu e tarziu sa o inveti si tu pe printesa ta la fel. Seara se pune in pat pe la ora 20. Doctorul pediatru mi-a recomandat sa nu culc fetitza mai tarziu de ora 21. Cel putin pana face 6 ani.

Mai incearca cu somnul de amiaza. E foarte recomandat pentru o dezvoltare armonioasa si pt relaxarea creierului si o mai buna functionare a acestuia.

Succes si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Carla a renuntat la somnul de pranz inainte de 2 ani insa nu m-am gandit vreo clipa ca e vreo problema asta! Doarme foarte bine noaptea, nu e obosita...

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Fiecare copil - ca si fiecare adult - are nevoia proprie de somn. Atata timp cat doarme noaptea suficient si in timpul zilei nu se simte ca este obosita, este Ok.

In cazul nostru, a renuntat la somnul de dupa-amiaza pe la 2,5 ani. A fost de fapt mai bine, pentru ca atunci cand dormea la pranz, nu reuseam sa o culcam seara inainte de 11 si asta dupa eforturi supranaturale. De atunci adoarme la ore decente si doarme binisor noaptea.

Iar cei de la gradinita s-au adaptat si au inventat grupa fara somn!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dupa cate am citit la voi se pare ca "trendul" e copilul sa renunte la somnul de amiaza de pe la 2 ani.E anormal ca un copil de 6 ani sa doarma la amiaza o ora si noaptea 10-11 ore?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Asi, cunosc cel putin 2 persoane (mama, 54 ani; un prieten 34 de ani) care daca ar putea, ar dormi zilnic o ora in timpul zilei, asa functioneaza organismul lor.

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Dupa cate am citit la voi se pare ca "trendul" e copilul sa renunte la somnul de amiaza de pe la 2 ani.E anormal ca un copil de 6 ani sa doarma la amiaza o ora si noaptea 10-11 ore?

Nu e 'trend', ci refuzul de a teroriza copilul cu somnul de pranz daca acest somn ajunge sa fie un chin pt el. Si eu daca il culc pe Denis la pranz, mai devreme de ora 23 nu-mi mai adoarme... Asa ca, atunci cand nu este zi de gradi (unde doarme, teoretic) sarim somnul de pranz.

Mergi la inceput