vacanta in turcia

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Am intrat pe site la CMB TRAVEL si asta era pretul.
De aia am fugit. ma gandeam ca oricum la alta agentie gasesc cu maxim 200 euro/pers mai putin. am ajuns ca sotzul meu, vreau sa stau la BURJ AL ARAB cu 1000 de euro o sapt.
Poti sa ne spui si noua agentia de la turci si cum ai platit?

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

M-am intors .
A fost excelent. Apa mari e calda, cam cum e la noi in iulie-august. E vorba de M. Mediterana. Am fost in Belek-Antalya. Temperatura in aer era in jur de 30 grade zilnic. Doar o zi a fot innorat dar era si ceva soare. A fost ok pentru ca nu am mai deschis umbrela .
Pun imediat si poze sa vedeti IC Hotels Santai.
Vreau sa va spun ca cei de la Tez Tour s-au comportat ireprosabil. Ma gandeam initial ca la pretul de 349 euro cine stie ce servicii ne ofera, dar au fost excelente. Cand am ajuns in aeroport erau o gramada de afise-reclame cu Tez Tour. Ne-au asteptat la un stand unde ne-au zis la ce autocar sa mergem pentru hotelul respectiv. Acolo era un ghid ce vorbea romaneste si ne-a dus pana in fata receptiei unde ne-a plasat fetelor de acolo. Zilnic in holul hotelului era un reprezentant al diverselor companii. Probabil asa se practica dar eu nu am mai fost in Turcia ca sa stiu asta. Ghidul nostru roman era in hotel din 2 in 2 zile. Noi nu am optat pentru nici o excursie caci ne-am dus la relaxare si odihna. In a 2-a zi am vorbit cu ghidul si cei 3 romani cazati in hotel am fost dusi la shopping prin Antalya. Nu am platit nimic pentru plimbare. Bineinteles ca shoppingul se referea la un magazin de piele-blanuri, unul de aur si unul de textile. Nu mi-am luat nimic .
Hotelul unde am stat avea o capacitate de 1017 persoane. Din acestea 90% erau din blocul sovietic. Romani eram 0,3%. Adica 3 bucati . Spre sfarsitul sejurului meu au mai venit si altii cu alte companii si care au platit cu ~ 200 euro mai mult. Rusii, ucrainienii, ... nu erau deloc galagiosi asa cum se mai aude. Probabil depinde si ce grupuri vin.
Intrebari?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Monica ,de cind te astept ! Ma bucur sa aud ca totul a fost bine .
Ati avut tot moca ? Umbrele ,sezlonguri ,papa ,bauturi ?
La restaurantele a la carte ati fost ? Ati mai platit ceva la ele ?

Acum am alt stres ,de la agentie nu mi-au dat biletele de avion ,au zis ca in aeroport la Otopeni e un ghid care ne asteapta si ca biletele sint electronice si ca ma cauta pe o lista si gata .Asa e ?

Cu zborul cum a fost ? Cu cit timp inainte ai fost in aeroport ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Totul a fost moca. . La baruri nu sunt expuse toate bauturile dar poti sa ceri orice. Doar cele vechi de peste 12 ani sunt cu plata. Oricum au meniu separat pentru ele.
La restaurantele a la carte am fost la toate. Vei primi un card cu care sa-ti faci rezervarea electronic. Poti sa-ti faci pentru ziua in curs si pentru urmatoarea. Se fac intre orele 9 -14. Ar fi bine sa-ti faci la ora 9 ca sa fi sigura ca vei gasi loc la restaurantul unde vrei tu. Cel mai tare m-a dezamagit rest. japonez ca a fost mancare putina si nu prea mi-a placut sushi. Nu am platit nimic pe toat aperioada cand am stat nu am cheltuit nici un ban.
Cel mai bine e la piscina hotelului unde e multa animatie. Acolo e locul cel mai cautat de plaja-baie. Noi faceam ceva de genul: ne trezeam dimineata pe la 7. Apoi la 7,30 mergea sotul si ocupa 2 sezlonguri. Se folosesc la plaja prosoape care se obtin dintr-un singur loc. Il gasesti ca e in drum spre plaja. Cand te cazezi primesti un card pe care il dai apoi pt. prosopul de plaja. Cand predai prosopul iti da cardul inapoi. Noi nu predam prosopul ca sa putem ocupa sezlongurile cu ele. Deci la 7,30 puneam prosoapele pe sezlong si apoi pe la 8 mergeam sa luam micul dejun. La ora 9 cand se deschideau calculatoarele cu rezervarile la restaurante erm prezenti, faceam rezervarea si apoi la piscina. Acum luam prosoapele si le duceam sa le schimbam cu altele curate. Stateam acolo pana pe la 12,30 cand mergeam din nou la masa, apoi in camera la somn si de la 15 din nou la piscina pana pe la 18. Mergeam in camera pentru dus si tinuta de seara si apoi la restaurant unde stateam cam pana pe la 21. La piscina seara se canta live si de la 21,30 este program la amfiteatru. Ajungeam in camera undeva la miezul noptii si a 2-a zi o luam de la capat. Un program f. incarcat . Vreau sa-ti zic ca dimineata inainte de micul dejun ne beam cafeluta turceasca in lobby bar (barul deschis non-stop din hotel), si de fiecare data cand treceam pe acolo ne opream pentru un paharel. Am avut ca preferinte baileys si campari oragnge. In fiecare seara la piscina era cate un cockteil al zilei. Cam multa bautura . A, si foarte multa cafeluta capucino care se gasea si la piscina si la lobby bar.

Cu biletele eu le-am cerut de la agentie si mi le-au trimis prin posta impreuna cu voucherele. Dar la aeroport a fost un tip de la Tez Tour cu o lista si cu biletele si voucherele. M-am gasit pe lista si cand i-am zis ca am biletele a zis ca e ok si ca nu-mi mai da altele. Noua ni s-a zis sa mergem la aeroport cu 2 ore inainte de decolare. Ora initiala era 10,40, dar cu o zi inainte s-a spus ca e ora 13,00. Trebuia sa zburam cu airbus atlasjet si pana la urma am zburat cu un boening 757 al unei companii finlandeze. Cel sin urma era mai mare si cred ca asta a fost motivul de schimbare. Oricum era plin.
Zborul dureaza o ora si jumatate, timp in care primest de baut( doar racoritoare) si mancare. Nici nu-ti dai seama cand a trecut timpul. Taza de viza e 10 euro sau 12 dolari si se plateste in aeroport la turci.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Monica e adevarat ca at cand platesti taxa de viza sunt 2 casierii? una ptr euro si una ptr dolari? si ca la aia cu dolari nu e nimeni la coada?
pe plaja ai fost?ai cum sa tii copilul ocupat at cand e soare? sunt topogane alea alea?
pana plecam tot o sa te stresam cu intrebari.
ne bucuram ca ai avut vreme buna si si te-ai distrat.eu abia astept cocotelurile si baia turceasca.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

miri, la aeroport sunt caserii pentru euro si separat pentru dolari. Sunt vreo 2+3 pe o parte si vezi ca mai sunt si pe cealalta unde de obiciei nu e nimeni. Oricum deasupra e luminat semnul valutei in care se achita. Si la dolari era coada.
La hotelul unde am fost eu piscina pentru copii, unde sunt si topogane e inconjurata de copacei si e si umbra. Tot acolo e si mini-club unde sunt animatori si e distractie. Am vazut zilnic copilasi pictati pe fete . Noi nu am fost cu copilasi pentru ca nu avem, dar erau f. multi copii.
Plaja era cu nisip si copii se jucau acolo cu galetute si lopatele la umbra pt ca parintii alegeau sezlonguri in zona acoperita.
Pun imediat si poze ca sa-ti faci o impresie.
Poti linistita sa ma intrebi orice.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Abia astept poze. Numai cu gandul la vacanta sunt, cu toate ca plecam in august.Am 2 preferinte IC SANTAI SI BOTANIK.Dar astia de la agentii se misca super greu. nici cbm trvel nu mi-a raspuns.Sa vb direct la tez si pe urma sa ma duc la agentiile cu care lucreaza ei?

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu am vorbit la tez tour si mi-a zis sa iau legatura cu unul din partenerii lor. Am ales CMB si in cateva zile aveam biletele in mana.

Vacanta mea la IC Santai Turcia

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Ai dreptate. ar trebui sa merg direct la ei, asa dc te au in fata iti rezolva problemele. prin mail... normal ca iti raspund decat dc nu au clientul in fata.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

offf ce greu se incarca.mie pozele altora imi dau o stare de bine, nu de invidie. abia astept sa le vad.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput