Informatii utile Timisoara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Mirona, am citit si eu povestea ta si tin sa-ti spun ca am plans de m-am rupt....ca foarte mult seamana cu a mea, dar eu inca nu am ajuns la punctul BB... dar nu mi-am pierdut speranta. Eu iau de 3 luni Maca+BU, de vreo 2 sapt.mi s-a terminat BU si nu am vrut sa mai iau, dar ma gandesc sa iau in loc de BU, tinctura de mugur de zmeur.
Apropo de medici si eu sunt satula, toti vor sa ai rabdare dar lor le e simplu, ca nu pentru ei trece timpul in defavoarea sanselor de BB.
In rest, sper cat de curand sa-mi fac un set complet de anelize, sa vad cum "lucreaza" naturistele, dar am inteles de aici de la fete, ca e bine sa faci pauza de naturiste 1 luna, inainte de ele. Eu in Timisoara, am fost la Olaru, eram multumita si nu prea, mai ales ca dupa ce am oprit tratamentul de la el, am avut o pauza de CM de 2 ani si 7 luni, dupa care, exact pe 1 ianuarie 2006, a venit dragutul de CM, singur singurel, fara sa fac nimic. Daca tot a venit, ce m-am gandit eu? Ia sa trec vreo 5-6 luni pe Novinette (recomandate pe vremuri de Olaru), asa ca, am avut in total 6 CM, ultimul in 20 mai 2006. In 3 iunie, mi-am facut la risc (ma bucur ca nu sunt singura ) un Pregnyl de 5000 dupa care am asteptat....si am tot asteptat....Cam la o luna dupa Pregnyl, am cutezat sa-mi fac test, care avea a 2-a liniuta palida, dar era acolo, apoi am mai facut altul, care era negativ si inca unul tot ca primul, adica slab pozitiv. Nu m-am ambalat prea tare, ca mi-am zis sa mai astept si sa fac si BetaHCG, care l-am amanat pana la sf. lui iulie....l-am trimis pe sot sa ia rezultatul, ca eu nu aveam curaj...si care a fost foarte negativ.
De atunci intru des pe DC si citesc tot si tot de aici mi-a venit si ideea de a ma doftorici iar singura, dar cu naturiste. CM tot nu a venit, dar macar cred, ca am ovulatie, cel putin dupa mucus, dureri de sani si intepaturi si chiar crampe la ovare. Pote vine si CM daca o sa iau si alea de zmeur...nush. Sper ca nu te-am ametit cu povestea mea.... Pana la noi vesti, numai bine.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!


Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai fetelor, care aveti probleme cu CM, chisturi serice, ceea ce clar duce la probleme de fertilitate, de ce nu mergeti voi la homeopat?Daca la capitol spitale si dr.-i partea de vest sta prost si foarte prost(sa o spunem pe sleau si cu TOATA GURA:RUSINE!!!SA VA FIE RUSINE domnilor si doamnelor din sistemul sanitar, ca cei 7 ani de acasa nu depind de salariul mare sau mic pe care il aveti, nici OMENIA si nici profesionalismul si nu cred ca exista om cu cat de mici venituri care sa nu va puna ceva in buzunar!), la capitolul medicina alopata se obtin rezultate!Iar in rest:exista Clujul,Bucurestiul,Ungaria.Mai rau pentru cei care chiar nu au de nici unele si nu le da mana sa faca mofturi.
PS:dr.Cioata mi-a fost recomandat.N-am ajuns tot pe chestia ca am auzit ca-i greu cu programarile si ca prioritate au gravideutele.Nu-mi pare corect atat timp cat platesti sa nu ai dreptul la un timp decent acordat pentru lamurirea probemelor.
PPS:Naturistele se iau si ele dupa anumite reguli.Cand acestea nu se respecta, rezultatele pot fi dezastruoase.Nu va bazati pe ideea ca daca e planta nu are cum sa-mi faca rau.
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

L5845 imi pare rau sa te contrazic - dar fara menstra - NU EXISTA ovulatie.
Nu stiu cum ai luat tu BU - dar sper ca stii ca e toxica in sarcina - deci eu o luam doat din ziua 1 pana in ziua 15 - in eventualitatea unei sarcini ... sa nu stric nimic.
Si eu am luat mugur de zmeur - chiar si homeopata mi-a recomandat aceasta tinctura, insa parerea mea este ca mastodynonul isi face mai repede efectul decat mugur de zmeur.
Vezi ca este un subiect aici despre naturiste - am activat si eu catva timp la el - daca l-ai descoperit deja - sorry.
Ti-as mai propune o schema, poate o stii deja. Ia BU dimineata si mastodynon seara din z. 1 pana in z. 15 - apoi maca si ghimbir pana ai din nou ziua 1. Din ziua 16 pana in ziua 25 ia duphaston sau utrogestan - pentru a provoca menstra. Primul ciclu e greu - dar apoi te vei obisnui cu numaratoarea. Poate astfel pacalsti ovarele sa inceapa sa lucreze dupa un ciclu de 28 de zile - si poate obtii si o ovulatie cel putin spontana - daca nu ca la carte. Nu stii niciodata de unde sare iepurele.
Bafta multa si sa te vad la odisee.

Dr. Cioata este fff bun - insa cred ca l-au ajuns si pe el banii si isi cam permite sa faca legea - doar are propriul cab. particular, nu?
Eu mergeam la el si pe vremea studentiei - si-mi facea si reduceri , am mers si cu infertilitatea si am mers si gravida. De fiecare data am intrat la 4-5 ore dupa ora programata.
Am auzit si lucruri bune despre el - insa am auzit si lucruri mai putin frumoase despre el.
Insa aparatura ca a lui .... mai rar in timisoara.

Multa bafta tuturor.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V, - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Salut,
Eu m-am dus la doctorul Cioata printr-o recomandare. Am inteles ca este unul dintre cei mai buni ecografisti din Romania.
Mi-a placut de el din prima ca se purta f bine si la cabinet era curatenie.
Eu am avut un fibrom de care am scapat prin operatie. Cioata mi l-a operat si totul este bine acum. Am fost f multumita de el.
Ceea ce imi mai place de el ca este f credincios. A fost si la muntele Athos.
Acum sunt intr-o perioada de refacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Mirona, merci mult pentru schema , probabil ca o sa incerc si varianta asta. Dr.Olaru din Timisoara, cel la care am fost eu, mi-a spus ca poate exista ovulatie fara ciclu precum si ciclu anovulatoriu. Iar ceea ce am observat in decursul celor 3 luni de cand iau Maca+BU, nu cred sa fie rodul imaginatiei mele : scurgere apoasa urmata de mucus ca si albusul de ou, dureri usoare de ovare (cate unul sau ambele), tensiuni in sani, plus masurarea TB care chiar in perioada mucusului era mai ridicata si se mentinea asa, vreme de 7 pana la 10 zile, cand teoretic trebuia sa apara CM....dar care nu aparea. Eu nu vreau sa te contrazic, dar crede-ma ca asa e, doar stiu cu ce m-am confruntat si ce mi-a zis si medicul. Daca el a gresit sau mi-a spus prostii, asta nu mai e vina mea,eu stiam ca e un medic bun. Spun asta, deoarece multe cupluri care au fost trimise la el de medicul meu de familie, au avut rezultate asteptate.
Nu stiu ce sa mai zic, poate daca fetele citesc ce am scris si eu si tu, vin si ele cu o parere, mai ales ca nu am mers toate la acelasi medic. Sanatate si numai bine !

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!


Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1977 spune:

CE STITI DE DR LAVINIA STELEA
AM FACUT LA EA 3 INSEMI NARI FARA SUCCES
DESPRE ICSI STITI CEVA?
VA MULTUMESC
AM AVUT NERVI SA FAC SI O FERTILIZARE IN VITRO TOT LA EA DAR FARA SUCCES
NICI MACAR NU S-A FORMAT EMBRIONOI FACE
MI S-A SPUS CA NU S-A FECUNDAT OVULUL CU SPERMATOZOIDUL
DAR FARA NICI UN FEL DE EXPLICATII
SE PARE CA AR MAI EXISTA O POSIBILITATE NUMITA ICSI
MA GANDESC DACA MAI FAC IN TM
VOI CE SPUNETI?
SA INCERC IN UNGARIA?
NU SUNT SIGURA CE VOI FACE
ACUM FAC O PAUZA DE 3 LUNI POATE SI MAI MULT, M-AM GANDIT SA FAC O PAUZA PANA ANUL VIITOR SI SA INCERC ATUNCI ACEASTA METODA ICSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Marry -iti scriu si aici ca sa citeasca si alte fete interesate:NU te mai duce in Timisoara , acolo .Si eu am facut 2 FIV+ICSI cu dr.Stelea dar evident fara succes. NU explicatii,nu nimic , dupa ce ai decartat banii nu mai exista interes...din pacate eu am mers acolo si a doua oara pt.ca nu aveam informatii destule dar n-as mai face-o pt.nimic in lume.Daca eram in tara as alege Ungaria ,mai ales ca tu esti aproape de Szeged.Du-te acolo si ai sa vezi diferenta sunt sigura....asta din punctul emu de vedere.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_bbc spune:

Galuscuta, poti sa-mi spui mai multe despre Stelea? Cineva mi-a recomandat-o dar aici pe forum mai spunea o fata ca nu a fost multumita de ea. Nu vreau sa merg la ea si sa-mi para rau pe urma. Te rog sa-mi mai spui si alte amanunte, daca poti. Multumesc! Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Chris bbc- activeaza-ti PM si ti-oi trimite si tie povestirea .
In orice caz , uita-te cate fete au facut la TM si cate au reusit ..numai Alexi22 (care are 22 de ani) si si asa a avut probleme si a decis ca nu se duce la ea nici macar in control,si-a gasit alt medic ca sa o urmareasca pe timpul sarcinii....Repet : nu au nici congelator...am avut 14 embrioni frumosi , 4 transferti si 10 la gunoi ...iti dai seama ? acum in loc sa fac doar ET trebuie sa suport alte stimulari si alte suferinte.
Fetelor , voi faceti cum vreti ,nu doresc sa influentez pe nimeni dar eu personal acolo nu m-as mai duce nici sa stau in Timisoara ,as prefera Bucurestiul sau Clujul.S-apoi te vad ca esti de acolo, de ce nu mergi in Ungaria? Ai vazut diferentele de costuri (uita-te pe prima pagina de la FIV) ? te costa cu cca 1000-1500 euro mai mult in TM ca si in Ungaria.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1977 spune:

multumesc galuscuta
probabil ca voi merge in Ungaria dar la anul
acum vreau sa i-mi revin am luat prea multe tratamente
sper sa am noroc aproape ca nu mai conteaza
am ocazia sa merg si in Italia la sora-mea, in Germania dar sper sa aleg ce-i mai bun
in Italia pot sa stu 1 luna poate si mai mult pt ca la servici nu am probleme
te pup

Mergi la inceput