Durerea unei pierderi de sarcina (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Vin si eu cu vesti noi. Iata diagnosticul atat la mine cat si la sot>
in 50% din metafaze apar asociatii satelitare complexe: prezenta lor poate fi un factor de risc pentru formarea gametilor aneuplozi si esec de reproducere. Doctorita ii spunea sotului sa nu ne facem griji ca nu e o problema mare, mi-a recomandat acid folic inca de acum si mai multe imi va spune medicul ginecologCe ne mira pe noi este faptul ca la amandoi procentul este atat de exact. Am vb cu cineva care culmea exact aceleasi procente le aveau si ei. Si-a facut amniocenteza si acum au un copil de vreo 8 luni frumos si sanatos.
Pana la urma sper ca la Szeged voi primi lamuriri. Ieri am vb cu o fosta asistenta care insoteste bolnavii pt traducere si astazi imi va face programare.
Am aflat ceva ingrozitor despre medicul la care mergeam pana acum nu a vazut la eco un fat cu Sindromul Down si acum mama suporta consecintele neglijentei lui.
Va multumesc pentru incurajari si va pup pe toate.


Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Dragele mele,
Va multumesc mult de tot pt sustineri. Nu stiu ce m-as face fara voi. Daca nu era aseara Adela Achim pe mess sa vb cu ea si sa ma mai linistesc, cred ca faceam noapte alba. In alta ordine de idei, desi duminica, z27 de la inceputul sangerarii din februarie, au aparut pete de sange, de aseara nu mai am nimic. Oricum am decis sa aman laparo pe de o parte pt ca nu am bani acum, iar pe de alta parte daca imi iau concediu medical ar insemna sa prelungesc perioada de preaviz si nu se poate. O sa incep in aprilie cu stimularile si monitorizarile si sper ca dr meu sa ma poata primi in week-end si sper sa vina si bb de la sine.
MICHELLE, ma bucur ca ai decis sa o iei de la capat. Fiecare se teme de ce va fi si ne punem mereu intrebarea daca urmatorul bb va fi sanatos si vom duce sarcina pana la capat. O sa vezi ca DD va face si pt noi minunea mult asteptata si vom fi fericite.
Pupici tuturor si succes

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Andreea, esti o scumpa! Uite un de la noi si o imbratisare stransa! Sa dea Domnu sa ai dreptate si sa inchidem subiectul asta cat de curand! De fapt sa nu-l inchidem, dar sa fie numai cu vesti bune!

Catty, incearca sa te linistesti! O sa fie bine, ai sa vezi! Primele zile e mai greu, ca apoi te obisnuiesti si nici nu o sa-ti vina sa crezi ca ai mai lucrat si in alta parte! E bine ca ai plans, ca asa mai iese stresul! Sa ne spui cum a fost!

Mari 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Sicuta, imi pare rau ca nu te-ai lamurit pe deplin cu analizele astea! Poate reusesti cu medicul ginecolog! Partea buna ar fi ca exista sanse foarte mari de a avea un copilas sanatos si asta e cel mai important! Sper sa rezolvi cat de curand si sa treci si tu la aspirante!


Mari 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Multumesc pentru incurajari, Msemcu
Abia astept sa am unda verde, ca daca nu voi fura un copilas.
Zilele astea mi-au trecut tot felul de idei aiurea prin cap, probabil de la vreme. Incerc sa nu imi mai fac ganduri negre pana nu voi afla date concrete, sotul m-a amenintat ca

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Buna fetele!!!
Nu am mai scris de mult, dar va citesc mereu. Atatea intamplari triste in ultima vreme...nu-mi vine sa cred cate se pot intampla si nici nu imi pot gasi cuvintele potrivite pentru a incuraja fetele care au pierdut sarcina sa mearga mai departe.

Vin si eu cu o rugaminte la voi, dc ma poate cineva ajuta cu un sfat...
Am facut o serie de analize, care mi-au iesit bine in afara de CMV.
CMV IGG POZITIV 250
CMV IGM POZITIV 0.596 (> 0.500 POZITIV)

Dr. mi-a spus ca asta ar putea fii cauza pierderii sarcinii si ca ar trebui sa astept cateva luni bune ca sa scada val. IGM-ului.
Eu am auzit ca nu este periculos dc ai boala inainte sa ramai insarcinata ci este grav dc o faci in timpul sarcinii. Chiat tb sa astept luni bune ca sa scada val.? Stie cineva? A mai avut cineva aceasta problema?

Michelle acum am citit despre hotararea care ai luat-o. Iti doresc din tot sufletul ca Dumnezeu sa-ti indeplineasca dorinta si sa-ti tii cat mai curand copilasul sanatos in brate!

toate fetele!!!


Bebica te asteptam!

http://tt.lilypie.com/xwoVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

kalosalina si eu am avut problema asta cu cmv-ul. la mine era
igg pozitiv
igm incert
indice de aviditate: infectie mai veche de 18 sapt. deci clar nu era facuta in timpul sarcinii. nu stiu daca asta a fost motivul opririi sarcinii in evolutie , logic nu ar fi trebuit sa se intample asta dar nu stiu ce sa zic. parerea mea e sa mai ceri sfatul unui parazitolog. ti-o recomand pe dr cretu de la colentina . e foarte buna . eventual du-te intai si vb si cu ea decat sa risti sa pierzi o sarcina.
eu am fost si recunosc ca nu am ascultat-o intrutotul si acum ma intreb daca nu ar putea fi si asta unul din motivele opririi in evolutie a sarcinii mele.mie imi daduse un tratament cu rovamicina care se putea lua inca din primul trim al sarcinii. nu l-am luat pt ca ginecologul a zis ca nu vede de ca sa iau tratamentul din mom ce infectia e veche. nici eu nu stiu ce sa fac legat de asta. sa mai fac un tratament desi e clar ca infectia e destul de veche sau sa nu mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

SICUTA, atata timp cat nu ai vorbit inca cu dr ginecolog, eu zic sa stai linistita si sa ai credinta ca va fi bine.
KALOSALINA, iubita sunt situatii in care bolile pe care le are mama dinainte de conceptie duc la asemenea pierderi de sarcina. Fiecare organism este unic in felul sau si imprevizibil de definit cum va reactiona in anumite situatii. Analiza facuta de tine este cumva toxoplasmoza? Daca da, atunci asta ar fi o cauza posibila pt pierderea sarcinii.
Eu diseara ma duc la noul loc de munca sa ma ocup de niste contracte de munca. Sper sa ma descurc. Am mari emotii.
Pupici tuturor

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Irina, Catty va multumesc de sfaturi.
Catty, toxo mi-a iesit negativ igm si pozitiv igg, deci am avut boala dar nu o mai am. Analiza care mi-a iesit prost este citomegalovirus care este la fel de nasoala ca si toxo.
Irina ai cumva un nr. de telefon la care as putea sa-mi fac o programare la dr. Cretu?


Bebica te asteptam!

http://tt.lilypie.com/xwoVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pe dr cretu o gasesti si la clinica ecoparadiagnosis. uite datele de contact
S.C. ECO-PARA-DIAGNOSTIC S.R.L.
Str. Suvenir Nr. 12, Sector 2,
Bucuresti
Tel: 021 212 35 52; 031 805 46 67
0788 517 126/7
0788 183 145
sau la spitalul colentina . dar la spital nu mai stiu nr de tel. poti suna la informatii. la spital mi se pare ca are program miercurea dimineata.

Mergi la inceput