ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Adelamaria, multumesc pentru intrebare, eu fac (relativ) bine, am avut o perioada cam proasta in sensul ca sunt ma simt foarte obosita (am si slabit mult, probabil ca am si o anemie pentru ca am o ameteala ciudata), luna martie intotdeauna a fost o luna mai proasta pentru mine din punct de vedere al energiei vitale, al chefului de viata. Probabil ca nu suntem niste robotei care sa functionam in standarde non-stop, exista si sincope, stressul are o influenta mare asupra noastra...
Am facut histeroscopia acum cateva zile, eram programata si pentru laparoscopie in aceeasi zi dar a trebuit sa anulez laparoscopia din cauza unor cursuri si a unui examen destul de important pentru mine... am vrut sa le fac pe amandoua odata dar iata ca planul meu a esuat partial. Desigur, am amanat doar laparoscopia... si poate ca voi fi colega cu fetele de aici daca diagnosticul va fi endometrioza (am ce invata de la voi!), imi voi cunoaste inamicul "la fata". Daca insa nu se va confirma, lupta mea continua pe alt teritoriu, cel al oligospermiei.
Sarcina usoara iti doresc, imi amintesc cat de trista erai inainte de laparo si cum totul s-a rispit in fata unui test pozitiv.

Lucialu, ma uimesti, ai o energie de invidiat, esti neobosita! Imi pare rau ca ai trecut prin experiente neplacute in legatura cu spitalele si medicii... eu cred ca sunt o norocoasa din punctul asta de vedere, am intalnit medici buni care au aratat multa disponibilitate fata de problema mea, si cand usa iti este deschisa si vezi ca omul vrea sa te ajute cu mijloacele de care dispune parca totul e mai usor... Nu?

MadaS, ma bucur ca ne putem ajuta una pe alta cu o informatie de folos. E greu, ce sa zic... la fel ca tine, caut raspunsuri si solutii, incerc sa vin in intampinarea medicului intr-un fel sau altul. Vezi tu, noi asteptam ca ei sa aiba o bagheta magica si sa faca o minune pentru noi, dar nu e chiar asa. Miracolul se intampla atunci cand vrea Dumnezeu.
Zici ca citesc? E posibil, oameni sunt si ei, e normal sa fie curiosi ce se crede despre ei. Si nu numai atat, sunt medici care vor sa imbunatateasca actul medical, medici care au o satisfactie deosebita atunci cand reusesc sa participe la un miracol. Pentru unii e chiar o provocare, vor si chiar reusesc sa rezolve cazuri 'imposibile'.

Liliana, am vazut ca ai primit 'unda verde' pt stimularea fiv. Sa fie cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Avalonmultumesc mult,multa bafta si tie la proiectul bb

Cata liniste pe aici....ce mai gatiti fetelor....dieta asta ma indispune......as manca niste dulciuri...o inghetata.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Avalon iti multumesc. Esti draguta. Nu stiu daca sunt chiar atat de energica in privinta altor lucruri,dar mie chiar imi face bine sa activez aici, cu riscul de a deveni obositoare pentru unele sau expulzata de pe forumNoroc ca s-a dezbatut cu mult inainte sa apar efectul de dependenta pe care il are DC-ul asupra multora(chiar nu-s cu nimic iesita din comun)M-ati cam pus bine pe ganduri cu sinechiile...Eu iti doresc sa treci peste toate necazurile cu BINE si sa ajungi pe odisee cat mai repede!
LilianaFi eu azi am mancat spanac scazut cu zeama de paradaise(rosii), reteta de la Gabita.FFF. bun!Te rog vorbeste-i si nepriceputului mai multe despre fructoza.Si pe unde se gaseste de procurat.F.intersant.
Va pup pe toate!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

LUCIA- fructoza e zaharul care se gaseste natural in fructe.....se gaseste si in Romania,am cumparat eu in ian.cind am fost acasa,eu l-am luat din supermarket,era asezat alaturi de zahar
....si stai linistita NU obosesti e nimeni, dimpotriva
Zenooo,Boo,Adelamaria....unde sunteti...

AM CITIT AZI CA FASOLEA INLOCUIESTE CU BRIO CARNEA SI NU NUMAI:AJUTA LA CRESTEREA FOLICULILOR....DE MIINE INTRU PE FASOLICA:O PORTIE/ZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

LilianaFi iti multumesc!De unde provine stiam, dar credeam ca doar in fructe se gaseste, nu ca poate fi scoasa si...vanduta.N-am vazut cum arata niciodata.Trebuie sa ma uit in magazine.Este buna la gust? Eu consum max 2 lingurete de zahar pe zi la cicoare, ca ceaiul m-am invatat de multi ani sa-l beau free.
Si cu fasolea, de care?
Ai dreptate:au disparut fetele!Eu sper ca pana...dimineata!
O seara placuta tuturor!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

lUCIA- fructoza arata ca zaharul pudra si la gust e ca zharul,e suficienta o lingurita....are si mai putine calorii....fasolea:si verde si uscata......si mai ziceau si de linte.....nu stiu de ce,poate de la stimulantele astea am insomnii sau poate de la startul propriu zis al fiv-ului
Pt cine poate sa doarma NOAPTE BUNA.......eu ma mai documentez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor!
MadaS draga, asa cum ti-a explicat si Avalon din pacate aceasta sinechie cervicala nu se vede nici la laparo si nu s-a vazut nici la cele doua histerosalpinografii pe care le-am facut. Ai mare dreptate e trist ca nu se face inca la noi laparo+histeroscopie, ar fi foarte simplu de gasit un diagnostic clar. Dar uite ca se poate face la Giulesti, unde au un histeroscop foarte fin, de ultima generatie. Nici la Elias nu exista acest histeroscop minune, decat cel vechi, care e mult mai mare si necesita anestezie. Eu am facut histero fara anestezie, dar era tot timpul anestezistul langa si daca ceream i-mi facea anestezie, insa nu am vrut eu. Iar daca nu exista aceasta sinechie cervicala, nu m-ar fi durut deloc. Nu mi-a pus despartitor, nu mi-a prins colul cu nimic, cum se procedeaza la IA, ci pur si simplu a intrat cu histeroscopul acela minuscul si nu m-a durut nimic pina in momentul in care a ajuns la intrarea in uter. Atunci au inceput durerile, dar medicul m-a ajutat mult cu incurajari si pauze scurte si dupa ce a patruns in uter nu m-a mai durut deloc. Nu va speriati ca nu e ceva imposibil si daca voi vreti in mod expres anestezie, va face, dar pierdeti experienta de a vedea voi tot ce se intampla si cum e colul si uterul pe dinauntru. Cel mai simplu a fost de scos polipul, atunci chiar nu m-a durut nimic. Si legat de ce spuneai despre medicii nostri, sigur citesc ce scriem noi aici. Multumesc de incurajari!
Lucialu nu stiu sa-ti raspund concret la intrebarea ta, pentru ca nici eu nu stiu sigur daca am avut sau nu endometrioza. Pe mine m-a operat anul trecut tot dr. Ion Ionut, dar pe atunci eu eram pacienta dr. Moisa si nu stiam ca ea doar asista la operatie si nu ea ma opereaza. Asa ca dupa interventie dr. Ion a venit sa ma vada, mi-a spus ca totul e bine, ca doar trompa dr. e infundata si a plecat, iar eu ma intreabam cine e acest medic si de ce vine la mine. Pe urma am aflat eu in spital ca de fapt dr. Ion e chirurg si ca el m-a operat de fapt, nu Moisa care se batea cu pumnul in piept ca ea ma opereaza. Cand insa am vorbit cu dr. Moisa ea m-a speriat ca as fi avut ceva puncte de endometrioza, dar le-a cauterizat si ea mi-a recomandat Difereline. Nu l-am facut pentru ca nu am avut incredere in ea si m-am si speriat cand am citit efectele adverse pe net. Dar nu am stat cu mainile in san si am inceput sa cer pareri la alti medici si asa am ajuns la dr. Tutunaru, care dupa ce a citit biletul meu de externare a spus ca s-ar putea sa nu fie ceva grav si ca se poate ramane graviduta si cu endometrioza, dar mai greu. El a spus ca mai bine incerc sa raman natural cateva luni si pe urma sa fac Difereline, daca nu vine bebe. Exact dupa 3 luni am ramas gravi, dar am pierdut sarcina inainte de a o vedea ecografic. De aici am tras o concluzie; ca pot ramane gravi si fara Difereline si m-am incapatianat sa nu-l fac. Apoi mi-am amintit de rez. de la anatomie patologica si mi l-am luat dupa 5 luni, iar in buletin surpriza: nu scria nimic de endometrioza. La inceputul anului am mai suferit un avort menstrual, iar parerile medicilor Tutunaru si Ion Ionut erau contradictorii. Tutunaru spunea ca e doar un polip si ca de la el sangerez 15 zile incontinuu, iar dr. Ion sustinea ca e vorba de un avort menstrual si sa urmaresc cand i-mi vine menstra urmatoare. Daca e avort menstra mea va veni dupa o luna, sau o luna si jumatate, iar daca e doar un polip va veni normal ,dupa doua saptamani.(pentru ca eram in z15 si tot sangeram) Si mie mi-a venit la 46 de zile, deci cred ca tot Ion Ionut a avut dreptate. Am astepat sa mai vina un CM, care apoi a venit normal la 26 zile si m-am programat la histeroscopie. Concluzia nu stiu care e inca, eu sper ca nu am si nu am avut niciodata endometrioza, dar cine poate sti sigur??? Asa ca pina la o concluzie clara, ma documentez in continuare despre endometrioza si fac toate analizele posibile pentru a sti sigur cum stau.
Avalonel draga, ma bucur ca ne intalnim si aici fata desteapta! Sa iei si vitamine ca am observat si eu ca ai cam slabit, ai grija de tine si incearca sa dormi mai mult!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

si eu ma mai documentez.Ma si doare burta, noroc ca maine fac injectia pentru dureri si ca aia dureroasa a fost luni ultima.Iti multumesc pentru informatii!Si eu as avea emotii daca as fi in locul tau!Dar stai linistita, ca vei fi bine!Trecem noi de astea!Te pupacesc si gandeste-te ca nu esti singura acuma noaptea.Mai este una care alearga pe net.Am lasat balta TV-ul, dar din pacate si cititul.Inainte daca citeam 3-4 pagini in pat, adormeam instant.Acum zboara orele pe langa mine la pc.
Ioana cu insomnia ii raspundeam Lilianei, nu apucasem sa vad mesul tau, cred ca s-au suprapusDAR S-AU SUPRAPUS BINE! Si tu tot de bantuiala pe net pe net dupa informatii!M-am logat sa limpezesc neintelegerea si sa-ti si raspund.Pai atunci eu zic ca e foarte bine:FOOOOAAARTE BINE!daca nu ai nimic scris despre ea pe rezultate!Eu stiam ca tu ai deschis subiectul asta,asa citisem, pentru ca numai ce fusesesi (iii ce verb!)diagnosticata cu endo.O noapte placuta fetelor!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lucialu insomnie placuta! Si eu bantui pe net fara somn in cautare de informatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

Buna dimineata, fete dragi!
Zeno, esti sigura ca secara nu face bine la endo, pentru ca ma batea gandul sa iau si eu Inka...
lucialu, citindu-ti postarile ma binedispun de fiecare data si parca totul pare mai usor!
Adelamaria, cand sarbatorim? Eu am pregatit deja!
Ioana, sa dea DD ca de acum drumul tau catre BB sa fie lin si fara alte surprize nedorite! Inteleg de la tine ca ar fi bine, pentru o investigatie completa, ca pe langa laparo sa facem si histero, dar cum Tutu nu poseda inca acel minunat histeroscop, crezi ca daca ma duc la dr. Ion Ionut (am fost pacienta lui 2 ani, mi-a facut monitorizari si chiar 2 IUI, pentru cele din urma trimitandu-ma la dr. Moisa) si il rog sa-mi faca histero asa, doar ca investigatie, imi face?

Mergi la inceput