ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ralu_tIntr-adevar, comparativ cu tine…eu nu am nici 10% din simptome…dar la fel de bine stii ca exista si endometrioza atipica, asimptomatica. Eu am ciclu de 2-3 zile....fara urma de durere, iar dupa cantitate...producatorii de tampoane ar da faliment cu cat de putin consum eu. Din pacate eu nu pot lua anticonceptionale, am fibrom si orice anticoncetionala va agrava si mai mult tendinta lui de crestere. Anticonceptionala am luat , la tineretea mea cam 5-6 ani pe total, un timp cu motiv, doream sa ma protejez, un alt timp ...ca is tine, facusem chist ovarian (dar atunci era evident, un banal chist seros), diagnoticul mi-a fost pus de dr Herghelegiu si tot el mi-a recomandat si tratamentul -Diane35. Chistul a dat inapoi...dupa luni de AC. Evident, din categoria “medici panicarzi” am avut si eu atunci opinia unui medic care privind poza chistului de la eco (avea 3 cm...) mi-a spus ca imi face pe loc foaie de internare si operatie a 2° zi...dupa aceaa am citit eu ca doar chisturile peste 4-5 cm necesita operatie...in fine, era prin ’98, Internetul nu aparuse, eu luam ca bun si plangeam in hohote pt orice diagnostic aruncat de medici incompetenti. Deci Herghelegiu a fost cel care m-a salvat cu calm de operatie...dandu-mi AC.
Din pacate, peste ani, Tutunaru a fost cel care mi-a spus “dupa 5-6 ani de AC” nici nu ma mira ca ai facut fibrom....asa ca stati drept si judecati, ce e mai bine sa faci? Pe cine sa asculti?
Acum tot Herghelegiu e cel care mi-a spus ca al meu chist e endometriozic....desi a ezitat un pic cand i-am spus ca n-am nici un simptom...sau mai bine spus n-aveam in august 2006 cand l-a descoperit, ca acum am o bizara senzatie de arsura, intepaturi in dreptul ambeleor ovare...dar ciclul tot asa calm si de 2-3 zile nonabundent e.

Ioana, eu nu mai inteleg nimic. Pe fisa de externare de anul trecut de la dr Ion Ionut nu scrie evident daca s-au gasit implanturi endo, fie si minuscule ? In orice caz, stii si tu bine, cu sau fara acele mici implanturi, tot poti ramane.

Si pentru ca tot ziceam ca medicii citesc aceste forumuri...informatie confirmata si de Ioana...sa va povestesc un caz, al unei prietene ff apropiate, intime chiar. In 2004, i-am sugerat sa mearga si ea la dr T (eu mergeam, descoperisem fibromul) pt ca ea avea dureri atroce la ciclu si in plus 2-3 fibroame mici...proapat descoperite). Dr T, fara ezitare i-a spus: Diphereline, ai endometrioza...apoi facem laparo. EA saraca mai fause laparo cu ceva ani in urma, tocmai pt ca era suspecta de endo, datorita durerilor atroce de la CM, si...nu se confirmase nici urma de endo. Copil nu-si dorea, adoptase deja...A refuzat Diphereline, a refuzat laparo, stiind ca mai facuse una fara succes. A mers cu mine la mai multe sedinte de acupunctura si ...de un an nici urma de dureri la CM. A facut si trat fitoterapeutice. Anul trecut a ramas intamplator...insarcinata.
Morala: Ioana, capul sus, nu orice trimitere la Diphereline iti taie sansele de a ramane natural...mai ales cand cauzele tale erau altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Buna dimineata si de la mine !! Aseara am fost absent motivat, am fost la Ikea .. nu am rezistat tentatiei

Ralu eu zis sa stai linistita legat de laparo, nu e asa groaznic pe cum pare. Eu am stat in spital doar o noapte. Intr-adevar esti fooooarte balonata dupa aia cateva zile, dar se rezolva. Iar gauricile la mine sunt super frumos facute. Cea de la buric, cum zicea Lucia, la mine a fost chiar IN buric, imi iesea o atisoara dupa operatie , asa ca nu se vede absolut deloc. Iar celelalte doua sunt foarte mici si chiar sub chilot. E perfect. Mie de urmele astea mi-era frica, mai ales ca mai am o operatie clasica de la apendicita si aia e uratica si se vede..

Ioana, poate nu ai avut nimic !!! Si ai fost suspecta de endo degeaba .. Ce bine ar fi !! Eu simt ca dupa interventia asta de acum toate vor fi mai bine si o sa fii cat mai repede.

Lucia eu fructoza am gasit in supermarket la produsele pentru diabetici.. Am cumparat un borcanel, dar sincer nu stiu cum e la gust pentru ca am renuntat la cafea si doar acolo puneam zahar. Ceaiul si eu il beau simplu.

Zeno, Liliana, Adelamaria, Adilfe, Ariana, Gabita, Ralu

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Buna dimineata, dragutelor!

Va doresc o zi minunata si va pupacesc pe toate.

Boo, din ce supermarket ai luat fructoza? Ca eu nu am vazut nicaieri si vreau sa ma duc la sigur.

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Sper sa nu incurc borcanele si sa vorbesc despre altceva . E intr-un borcan, un fel de zahar mai fin decat cel normal, alb... Si pe eticheta scrie ca e zahar din fructoza si arata niste fructe pe el. Asta e, nu? Am vazut la si la Nic si la Fourmi.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Buna fetelor . Va pupic si .
Am vazut ca vorbeati de fructoza. Din cate am citit eu nu avem voie nici un fel de indulcitor, nici macar fructoza. Asta stiu eu.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Ioana, ma bucura ce aud de la tine, faza cu incercatul inainte de toate si dupa aceea tratament cu diphereline. a zis asa ceva tutu?
ar fi exact ce mi-as dori si eu, dupa laparo, sa ma lase vreo 6 luni sa incerc si daca nu merge fac si tratamentul, asta in cazul in care mai are vreo sansa la atat timp dupa operatie.
Mada, tratamentul cu anticonceptionale am inteles ca e o nebunie in cazul endometriozei, fiindca are aport mare de estrogen, responsabil in "hranirea" endometriozei. tutu s-a cam crucit cand a auzit ca de 2 ani ma indop cu asa ceva si m-a sfatuit, cam anul trecut pe vremea asta sa le las. le-am lasat abia in noiembrie finndca eu in sept aveam nunta, dupa luna de miere, nu vroiam laparo si tratamente care sa ma faca sa ajung cat casa in preajma unui asemenea eveniment
Boofaza cu balonatul, o cunosc prea bine, eu sufar de asa ceva oricum, din liceu, pe sistem nervos, fac cate-un burtoi, m-ar invidia fetele de la odisee. om vedea, sunt experta in tratamente pentru asta. de semne nu mi-e asa de frica, am o prietena care a facut operatie de bila cu laparo, are semne micute si dragute, eu mai am si operatia de apendicita, inteleg ca una dintre incizii s-ar face peste...oricum, am avut o copilarie si o adolescenta plina de sporturi extreme, si de cicatrici pe masura-eram un fel de baietzoi, 2 in plus sau in minus, nu mai conteaza, nu ma mai pot stresa cu asa ceva.
am si eu o intrebare: ce ar trebui sa scrie pe timiterea de la medicul de familie pt internare? sa ma apuc sa fac si eu rost de acte, sa nu ma trezesc refuzata la biroul de internari
va pup pe toate, dragele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ralu, eu nu am avut trimitere de la dr de familie. Si asa nu ma vad niciodata cu el. Eu am fost la dr care m-a oprat la cabinetul lui particular si mi-a scris el pe un biletel acolo ceva. Si cand am fost la spital asistenta stia despre ce e vorba.
Ce mi-a trebuit neaparat a fost adeverinta de la locul de munca prin care se dovedeste ca esti platitor la casa de sanatate.
Poate celelalte fete sa stie mai multe ..

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ralu_t
si eu am fost uimita de tratamentul cu AC...contra endometriozei. Atat endo cat si fibromul sunt afectiuni estrogeno-dependente, adica hranite de estrogeni. Desi au aparut Ac de generatie noua, care contin o cant ff redusa de estrogeni...cat de putin ar fi, tot e ceva in plus la organismul tau care se banuieste deja ca produce in plus..sau ca cel putin ai o receptivitatea anormala la acesti estrogeni. Si mie mi-a spus Herghelegiu STOP AC! cand mi-a descoperit fibromul (luam cam de 3 luni inainte pt ca un medic "meserias confundase fibromul cu chist seros (ca si seamana la eco...unul pe ovar, altul pe uter..ecodensitati total diferite...)
Te asigura ca AC duc la cresterea acestor tumori...probat pe propriul corp si al unei prietene.
Din pacate, noi suntem in cautarea miracolului care sa reduca aceste probleme...nu sa le faca sa cresca. Un fel de antidot al Ac...dar cu mai putine efecte adverse decat Dipereline. Si eventual mai ieftin

Fetele, chiar am o idee. OAre nu putem face lobbing pe langa casa de asigurari de sanatate sa treaca Dipherelineul pe lista compensatelor?
cred ca ar fi cazul...macar daca-i supurtam efectele adverse sa nu-l mai suportam si finaciar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!
Eu, ca de obicei, iar sunt pe fuga!...In loc sa ma bucur de primavara si de "minunea" mea, tre' sa ma razboiesc cu un munte de hartii... Bine ca macar nu are cine sa ma enerveze prea tare...
Eu sunt bine, doar ca tusesc de nu ma mai opresc si mi-e tare teama!...Azi dimineata iar m-am intepat pt. Bhcg sa vad daca se dubleaza au ba...Sper sa fie bine...am niste emotii...Asa ca petrecerea o facem maine daca e totul ok Of, Doamne, imi doresc cu disperare sa fie bine!!!
Ralu, trimiterea pt. laparo ti-o face dr. care te vede si-ti recomanda laparo, respectiv dr. care te va opera. Se poate lua si de la medicul de familie, dar mi se pare mai complicat.
De la munca iti trebuie o adev. in care sa se spuna ca esti angajata si ca ti s-au platit contributiile in contul XYZ (stiu ei la contabilitate-financiar). Sa-ti iei cu tine ce alte analize mai ai (sange, PAPs, secretie, HSG, tot ce ai...). Sa ai buletinul...si cam atat! Bafta multa si o sa fie usor, vei vedea!
V-as enumera si v-as pupaci pe toate, da' n-am timp nici sa respir...Va dau o imbratisare colectiva! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Saru-mana fetele pentru informatii.
mie tutu l-a telefon mi-a zis doar de adeverinta de la locul de munca si buletin, nimic altceva.
am auzit multe fete in schimb pe forum discutand de trimitere. iar de analiza...iarasi nimic, inteleg ca ti le fac la spital cu o zi inainte de operation..eu mai am unlele din decembrie, super complete, facute in eventualitatea ca raman gravi...
Va multumesc din suflet pentru incurajari, aveam nevoie. Ma simt super optimista, e o perioada f buna pentru mine, sunt pe val
am visat azinoapte ca aveam un test cu 2 liniute roz...nu-mi venea sa cred...sper sa fie realitate cat mai curand
ralu

Mergi la inceput