Fetele din America (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

ML, aia sint pantaloni de trening. Long johns gasesti la raionul de imbracaminte de corp. Cel pe care-l cumparam eu de obicei era la set (si bluzita de corp), impachetat in punga de plastic. Se vind si pijamale ambalate in felul asta. De fapt cred ca denumirea mai des intilnita e "thermal long underwear".
Acum probabil ca nu se mai gasesc, dar apar sigur in NC mai inspre toamna.
M-ai facut curioasa cu radonul asta. Uite cite invat eu de la tine! Intii plantele, acum radonul. Uite un site cu mai multe informatii, e interesant pentru tine ca se refera la constructiile noi - www.radongas.com/new_construction.htm
E si o harta EPA cu zonele de radon - macar m-am linistit ca pe aici e risc redus.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ramona IRA nu sunt FDIC asigurate!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sint, sint. Pina la $250,000, cred. Oricum, daca iti iei stocuri sau Mutual Funds tot nu sint asigurate. Banii din banca sint asigurati pina la $100,000, deci...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Corina...ba da sint asigurate...

You are probably familiar with the traditional types of bank accounts - checking, savings, trust, certificates of deposit (CDs), and IRA retirement accounts - that are insured by the FDIC. Banks also may offer what is called a money market deposit account, which earns interest at a rate set by the bank and usually limits the customer to a certain number of transactions within a stated time period. All of these types of accounts generally are insured by the FDIC up to the legal limit of $100,000 and sometimes even more for special kinds of accounts or ownership categories. For more information on deposit insurance see FDIC brochure "Your Insured Deposits."
Mai multe detalii aici:

www.fdic.gov/consumers/consumer/information/fdiciorn.html" target="_blank">http://www.fdic.gov/consumers/consumer/information/fdiciorn.html



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Tot la ei m-am uitat si eu, uite pagina asta: www.fdic.gov/deposit/deposits/insured/ownership2.html

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pai de la sursa e cel mai bine...

Eu pentru pensie mi-am pus "ouale" in mai multe cosuri...nu cumva sa pice unul si sa ramin la chiloti...

Sint de acord cu tine cu privire la investitul intr-un 401k bine diversificat daca nu poti contribui si la college fund in acelasi timp. Eu sint mai conservatoare in investitii decit sotul meu (lui i-ar place mai mult risc dar nu-l las eu) si eu "minaresc" ambele 401k-uri online...avem optiuni mai multe si ma tot joc cu ele. Mai mai joc si cu short term bonds (care se maturizeaza in 90 de zile), mai tin un oki pe fel de fel de city bonds...le bramburesc suficient ca nici el nu mai stie pe unde-i sint banii

Miine mergem la balet cu baietii...avem bilete la Carnival of the Animals si Firebird...Alex e in culmea fericirii ca vede primul lui balet clasic. Pina acuma nu l-am luat la spectacole fara dialog pentru ca mi-era frica ca se plictiseste. Am fost simbata trecuta la teatru cu ei si am ajuns fix cu 2 minute inainte de ridicarea cortinei...In orice caz au fost incintati ca merg la teatru pentru "grown-ups)...au avut de ales intre Lion King si The Fantasticks si au ales ultimul...



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Si noi am fost la Carnival of the Animals.
E dragut zic eu, dar feciorul nu a fost incintat. Cred ca are o gena anti-balet. Ca l-am si inscris la balet si a refuzat sa participe. E drept ca era singurul baiat si restul fetitelor erau cu pompoane roz... Au ris toti de mine ca vreau sa fac baietul balerin!
Cu investitiile vad ca esti "hands on". Eu nu prea stiu cu bonds astea, nu le-am studiat. Mutual funds nu-mi plac, sint fan al stocurilor. Dar ar trebui sa aprofundez. Pe ce website compari bonds?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Alex e incintat de orice fel de dans...merge simbata la scoala de dans...e drept ca nu face balet ci prin rotatie salsa, swing, tango, merengue, waltz (in fiecare luna aprofundeaza alt tip de dans si apoi o iau de la capat)...iar Nicholas e incintat de muzica...ii place sa asculte si apoi sa reproduca la pian ce aude...mi-a tras ieri seara un "here comes the bride" de-am ramas cu gura cascata...fara note, doar dupa ureche.

Bondurile le iau prin cunoscuti...am multi colegi prinsi in jocul asta si impartim un broker. Nu ma uit pe nici un site, doar prin "auzite".


Mai nou ma apuc de golf...am tot jucat dar asa aiurea, acuma sotul mi-a facut cadou lectii cu un professional...prima e pe 7 aprilie. Sa vedem ce-o iesi ca sint foarte refractara la sfaturi.




Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca asa as fi avut mai mult succes. Ca m-a luat la un tango intr-o seara. Dar cu baletul...
Pe aici toti joaca golf. Eu sint mioapa si mi-e teama ca din elanul crosei nu nimeresc mingiuca aia mica Asa ca stau pe pace. Copilul e interesat, ca e sportul preferat al prietenului lui cel mai bun. Poate ca merita incercat, ca e chestie de precizie si pe astea le are. Altfel e antitalent la sporturile obisnuite. Am incercat soccer si ma dureau ochii la antrenament, dadea cu stingul in dreptul. De altfel nici nu i-a placut. El e cu stiinta, inventii, alte cele pe care eu le pricep mai greu. Cred ca mi-au dat alt copil de la spital, mai ales ca e si atit de frumusel!
Acum mi-am amintit ca avem un set de golf de poti juca in curte, l-au lasat fostii proprietari. Pot sa-mi incerc norocul cu ala inainte sa ma fac de ris in public.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cu sporturile si noi pina am nimerit-o am crezut ca disper...la fotbal, la fel...nici un pic de talent, parca erau impiedicati. La basketball...nenorocirela tae kwan do nu le-a suris disciplina de fier (io-s mai permisiva si tatal lor la fel...a mers bine pina cind au inceput cu disciplina gen militarie (la care mie mi s-a ridicat parul maciuca in cap)...Mia-am dat seama ca de fapt nu le place in echipa (individualisti mici ca ma-sa nu flirtoshi ca ta-su).

I-am dat intii la inot si - supriza - le-a placut si apoi gimnastica si acuma nu mai schimb pina cind nu se plictisesc ei.

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput