Clubul moldovencelor de peste Prut (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, eu de multi ani am avut problema matretii, cred ca am incercat toate produsele de pe piata, si nika rezultat. Si abia www.beauty-experts.com/htm/produit/produit.asp?id_produit=719&id_sous_rub=70" target="_blank">Dercos de la Vichy (anume cel pentru matreata uscata) m-a ajutat. Am facut tratament cu el vreo citeva luni, apoi am trecut la alt sampon, dar din cind in cind m-am spalat si cu Vichy. Si deja de citeva luni ma spal numai cu alt sampon, ptiu ptiu, pielea capului este ok.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia chiar iti multumesc mult de tot. Demult caut un produs care sa-mi ajute pielea capului. Dupa ce ma spal pe cap si imediat ce imi usuc parul pielea capului imi este uscata si in special linga frunte. De aceea si acaut ceva sa imi tratez pielea capului. Cit de des pe saptamina te spalai cu el? Dar in timp ce te foloseai de Vichy mai foloseai si alte sampoane?

Karina mamica lui LUCIAN Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianca spune:


Multzumesc Balbina de incurajare o sa icerc sa op duc pina la urma.Crinia spanacul eu il taiam ca pentru salata si ouale ferte tot acolo taiate si rosia tauata,o salata delicioasa (adica altceva nu aveam si era delicios).
Cu pielea pe cap uscata eu am probleme mai mult primavara,de data asta am luat sampon de la head&shoulders acum a esit ceva nou"intensive solutions" este pentru diferit par,uscat,gras-si tot odata ajuta contra matreatza-pe mine ma ajuta,imi place swi pantenul si fructis eu le mai schimb asa mi-a spus frezeritza,si nu ma spal pe cap cu apa fierbinte numai caldutza deabea.Bine,merg sa-mi hraqnesc galusca ca face galagie,bay.

Mariana-mamica a trei pui. Anca(15.02.1998) Vladut(12.05.1999) Alice(21.11.2006)
album
Filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Salutare moldovence!

De mult nu am mai trecut pe aici. Chiar mi-a fost dor. Incerc acum sa recuperez ce am pierdut. Am vazut ca multe au devenit deja mamici. Wow, ma bucur foarte mult pentru toate fetele-mamicile.

Eu ma bucur de aceste citeva zile libere. Aveam nevoie de o mica vacanta ca aceasta. De luni iar la servici si iar 'durdom'.

Sper sa mai trec.

Va salut pe toate. Si un intirziat La multi ani pentru cele mai frumoase fiinte de pe pamint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Helga, bine ai revenit! Merci de urari si te invitam sa intri si tu in gasca mamicilor! Bucura-te din plin de zilele libere, ca sa poti face fata in continuare "durdomului".

Karina, aha, fix asa si eu, in zona fruntii aveam cele mai mari probleme. In timpul tratamentului propriu-zis m-am spalat numai cu Vichy, cam de 2 ori pe saptamina, cum ma spal de obicei (mai rar nu pot, ca incepe parul sa arate aiurea rau). Am facut tratamentul mai mult de 3 saptamini, nu mai tin minte, cred ca vreo 2-3 luni. Dupa vreo luna, am inceput sa alternez cu alt sampon, peste o data. Apoi treptat, am rarit spalarile cu vichy, pina l-am scos de tot. Am uitat sa-ti zic, eu mai folosesc periodic o www.favisan.ro/catalog.php?detalii=390" target="_blank">lotiune romanesca din plante, dar asta mai mult profilactic, o data la 2-3 saptamini, imi frictionez pielea capului din zona fruntii dupa spalat.
Am mai observat ca la mine se inrautatea problema cu matreata anume iarna, cind purtam caciula/bentita. Iarna asta a fost mai calda si m-am descurcat numai cu gluga, poate si acesta este un motiv pentru care n-am avut probleme, cine stie.

Mariana, head&shoulders-ul de aici imi facea chiar mai rau, poate cel din SUA o fi mai bun.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Karina si Marianca, merci pentru ideile de mancare. Chiar sunt binevenite.
Nici eu nu folosesc H&SH si nici Pantene. Recunosc ca nu am incercat Pantene din Romania, dar dupa experienta cu cel din Moldova, cand am facut o matreata groaznica si a inceput sa imi cada parul.. am cam renuntat la el.
Marianca, felicitari pentru pierderea kilogramelor.
Helga, bine ai revenit. Ce mai faci?
Eu ieri am facut pana la urma, cartofi cu ciuperci la tigaie( wok cica, desi am unele dubii) chifle cu varza si mucenici( sfinti) cu lamaie si nuca.
Azi mai fac o portie de chifle cu varza, am facut si un mic desert( sa vedem ce o sa iasa) si acus ma gandesc rapid si ce mancare sa fac.
Sa aveti o duminica frumoasa.



Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Dupa o simbata ,deschid si eu un pic calcul.
Lilia,dupa ce ai facut (cartofi cu ciupreci ,chifle cu farza,si"mucenici???" si desert)te mai apuci sa faci si mincare
Ce sunt astea-mucenici cu lamie si nuca????
Mie imi place si Pantenul si H&shoulders-ul de aici.
Dar poate ma uit si eu dupa Vichy daca este aici.

Helga,mai intra pe aici.

Va doresc la toate o seara de duminica frumoasa si un inceput de saptamina cit mai productiv.

le spun sa fie cumintei si sa lase pe mamici sa mai "rasufle"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alincic, mucenicii se fac din aluat dospit, sub forma de 8, in Md parca se numesc "sfintisori". Uite niste retete de mucenici, cu poze: http://www.pofta-mare.ro/reteta_mucenici.php
http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/mucenici_moldovenesti_de_post-1575/
http://www.pofta-mare.ro/reteta_mucenici_2.php


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia suna interesant si site-urile sunt interesante.

Karina mamica lui LUCIAN Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

alincic, cartofii cu ciuperci, mucenicii si chiflele le-am facut ieri. Iar eu de obicei fac mancare pe o zi, nu prea imi ramane pe a doua zi. Azi am facut pana la urma inca o tura de chifle cu varza, o rulada cu biscuiti de post si paste cu sos de ciuperci.
Iar maine tr sa o iau de la capat ( mai putin cu chiflele si desertul, ca au mai ramas)

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput