FIV 107

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blondiemonyk spune:

Fetelor,dar se scrie aici in draci,nu gluma.Daca nu citesti o zi...e vai si-amar!
EU am trecut doar sa felicit proaspetele viitoare mamici : toate cele bune si sa aveti bebici frumosi si sanatosi !

Si am mai trecut sa va intreb daca si-a facut cineva analizele (mai bine zis profilul hormonal sau de fertilitate,cum spune Dr tutu) la IDS in Bucuresti,pe Dorobanti. As vrea sa stiu cam cat ar costa (ma astept la vreo 3 mil...dar sa n-am vreo surpriza).

Si mai am un articol de prin ziare care l-am luat si eu de la o colega de pe forumul din Constanta. Uimitor cate chestii se pot intampla !
http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=5385&mail=true

VA PUP SI NU MA UITATI CU PRETUL ANALIZELOR !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

"Dna, daca vreti sa continuati, continuati, daca nu, oprim stimularea aici, DECIZIA E A DV!"
acestea au fost cuvintele dr-lui M. dupa ce la echo:
OS: un folicul chistizat de 44/37
OD: 3f: 13, 12.6, 9.5mm(normali dupa 8zile de stimulare!!! sa ne imbatam cu apa rece!)
Endometrul 12.4mm
Completari:
"in Franta se opreste procedura la un rezultat de 2foliculi"
argumente de genul:
"fiecare are sansa lui",
"am avut sarcini cu un embrion transferat"

Eu, ca sa va aduc aminte, am avut ovarele mari la incep stimularii(dupa 10 zile de inhibare):OS 39/27 / OD 36/20siceva, nu mai stiu!
Estradiolul in luna premergatoare FIV-ului ~400(adica mare).
NU STIU CE INSEAMNA ACEST ESTRADIOL MARE.

Nu am avut nici o explicatie, doar: "nu ati rasp. bine la aceasta schema"(Diphe 0.1-10zile si 3fMenogon/zi)

Stiu foarte bine care sint sansele mele!
Stiu foarte bine ca trebuie sa mai treaca printr-o punctie unde se va sti daca cei 3 chiar au ovocite! apoi fertilizare, etc!

Chiar si sub stimulare foliculii nu cresc mai mult de max 2mm/zi(cica nici nu e indicat!) La valorile astea se mai aduna 3 zile de stimulare! Da, nu am putut renunta!
L-am intrebat direct daca mareste doza de stimulare sau altceva a zis "NU, continuam la fel! si Vineri dimineata la echo!"
Stiu ca nu va e de nici un folos o postare ca a mea dar eu m-am simtit datoare sa scriu!


Succes tuturor!

Cris86 iti doresc ca la sfarsit(azi la rez.) sa fii fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Kora, eu mai demult am venit cu propunerea dar nimeni n-a mai zis nimic si am lasat-o si eu balta. In ultima perioada nici nu prea am avut timp la dispozitie, dar am incercat cat am putut sa tin pasul cu schimbarile.Capitolul poate sa-l deschida cine vrea ca nu ma supar, se da reply with quote si se copieaza lista cu tot ce in ea.Oricum de saptamana viitoare cred ca am sa stau mai mult in pat si trebuie sa fie cineva care sa deschida capitole noi.

MadalinaM, asa cum ti-am spus si la telefon, eu cred ca foliculii pot sa mai creasca pana la punctie, ca au timp, cu endometrul tu stai bine si ia maca , ca te ajuta.Du-te la echo vineri si vezi cum evolueaza si atunci tu decizi daca sa mergi mai departe sau nu. Imi pare rau ca nu e tocmai bine la tine la foliculii.
Cris vino tu azi cu rezultatul si mai vedem noi unde ramai pe lista, eu sper sa ramai acolo unde esti acum, la

toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Pussi, eu am orimit tratament de sustinere progesteron plus estradiol, progesteronul vaginal 2 capsule de trei ori pe zi, estradiolul (estrogenul) sub forma de plasturi adezivi 2 pe saptamana. Plus vitaminele pronatale pe care lle iau inainte de a incepe inhibarea inca.

Beau foarte multe lichide, dar sunt in continoare bombata - ca asta e cuvanul corect pentru mine, nu balonata. Am din cand in cand dureri ca la CM dar mi s-au spus ca sunt normale. Saptamana viitoare voi face testul din sange si sper sa ma abtin sa fac teste din urina, ca sa nu patesc ce a patit cris.

Multa bafta tuturor.

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Madalina M mergi inainte cu optimism,nici eu nu as fi renuntat....daca renuntai te-ai fi intrebat mereu daca ai fi reusit si nu ai fi stiut niciodata,printre foliculasii pe care ii ai poate fi viitorul tau bebelas....La punctie iti va "rezolva" si chistul?
Bafta multa!
Dana asa sa faci sa stai mult in patut acum trebuie sa te gandesti in primul rand la tine si la bebe,iti tin pumnii in continuare!

Fetelor eu tocmai mi-am facut card si la HelpNet ( portocaliu),va anunt ca pretul cutiei cu 10 fiole menogon este de 336 RON la care se pune reducerea de 5% daca ai card,adica aproximativ 319 RON.
Stie cineva daca e vreo diferenta intre HelpNet portocaliu si cea verde?
toate FIV-oasele fara exceptie!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Onutza, da' stiu ca ai raspuns bine la tratamentul asta, nu gluma ! Super, tine-o tot asa ! Pe cand punctia ? Si eu ma intreb, ca si Lachi, unde au incaput foliculasii aia la silueta pe care o ai ?

Sa stii ca nici DanaP nu sta rau deloc, chiar nu e cazul de o dramatizare a situatiei. Endometrul ei sigur va mai creste pana la punctie si apoi inca 72 ore pana la ET. La unele endometrul creste mai repede si apoi ramane contant (si eu am avut tot 11,5 in z.9 de stimulare, iar la ET era doar 12), iar la altele creste pe ultima suta, depinde de organism. Eu, de exemplu n-am luat nimic ajutator, dar daca mai si ajuti cu ceva, chiar n-are cum sa nu fie bine !

Moni, felicitari pentru rezultat !



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Mihuta,sa nu faci si tu prostia pe care am facuto eu stai cuminte si asteapta testul de sange,ca vezi prin ce trec eu si ce dezamagita sunt.
E valabil pt. toate fetele care sunt acum in focuri

cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cris, cei de la laboratorul de ieri mai repeta azi analiza? Daca da vei avea 2 rezultate mari azi .
Zilele astea ai mai facut teste din urina? Tot asa sunt?
Sunt alaturi de tine si cu emotiile . Cum stai cu simptomele? Daca sarcina s-ar opri din evolutie se zice ca dispar simptomele.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

DanaP
How thick must the uterine lining be for transfer?

Most of the literature suggests that an optimal uterine lining should be somewhere between 7 - 12 mm in thickness on the day of hCG trigger(ziua pregnyl-ului). These values are not absolute. Our clinic has had implantation with a lining as thin as 3.5 mm.(stiu ca nu ne plac extremele, dar am pus tot citatul)

Kora, da, la punctie va scoate si chistul!
cele doua farmacii sint firme diferite! La cea verde dadeau reducerea de 5% fara card! Sa te uiti la termenul de valab. al fiolelor! ale mele expira in mai 2007(sa fie asta o problema?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moniland, ,test de urina am facut ieri si a fost tot pozitiv,astazi nu cred ca mai are rost sa mai fac.Simtome mai am dar cred ca sunt si de la CM,sunt balonata,ma dor sani la atingere,tot ma inteapa burtica si ovarele.
Si cu emotiile sati linistita te rog ca faci rau la bb

cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput