simt ca ma sufoc!!!!!

simt ca ma sufoc!!!!! | Autor: shiva

Link direct la acest mesaj

Sunt in concediu de ingrijire cu pitica mea care are aproape un an.Toate bune si frumoase, numai ca de o vreme m-am plictisit sa fac mereu aceleasi si aceleasi lucruri, de la papa, kk, nani si iar de la capat, toata ziua.
De serviciu nu as zice ca mi-e dor in mod deosebit, dar simt ca trebuie sa mai fac si altceva, altfel o iau razna, sunt mereu agitata, imi ies usor din pepeni, nu ma mai multumeste nimic. E drept ca si oboseala s-a strans, d-soara se trezeste inca si 3-4 ori noaptea, mai primeste tzitzi, nu stiu pana cand..
Ce sa fac pentru a avea o stare de spirit mai buna? Numai de sex sa nu-mi spuneti, chiar nu mai are loc in program....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Shiva eu ti-as propune o modificare de program, adica macar de doua ori pe saptamana programeata-zi ceva care sa iti faca placere!
Ceva numai pentru tine, asta bineinteles va exclude ca tu sa stai cu fetita.
Poate fi de pilda o iesire cu fetele la o cafea sau la coafor sau de ce la o plimbare prin oras!
ah si desigur fara complexe de vinovatie ca nu petreci acest timp cu fetita ta!
Sanatate multa!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citeste pe forumul asta, sunt multe chestii foarte interesante.


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Shiva, eu mai faceam iesiri mai lungi (chiar si de o zi intreaga) cu copii cu tot. Mai ieseam si cu prietena mea si cu copiii, mai mergeam la zoo, etc, deci tot timpul am fost si suntem si acum in miscare.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Draga mea, am fost de 2 ori in CIC si am stat regulamentar pana la 2 ani. La un moment dat , mai ales daca ai fost o fiinta activa, turbezi....aceleasi treburi repetitive, simti ca ti s-a lichefiat creierul. Ba , mai capeti si obsesii, cum ar fi mania curateniei, freci tot ce prinzi in mana, de la WC , la chiuvete, cazi,aragaz, geamuri (marele meu hobby), oglinzi , etc. Si, niciodata nu-i destul.
Ce e de facut?! In primul CIC, cand ma manca viguros in kur sa ma intorc la job, m-am relaxat , am rasuflat adanc si am incercat sa imi imaginez scenariul unei zile, cu treziri supermatinale, alergat la job, nopti nedormite si stressul de la job; desigur, celelalte atributii imi reveneau. Numai ca nu as mai fi putut sa ma bucur de primul pas al copilului meu, de primul dintisor, de vorbele si zambetele lui seducatoare, dar si de diminetile , dupa nopti nedormite, cand puteam sa-mi permit luxul de a fi o leguma, cu unikul neuron viabil in agonie,"innecandu-mi neputintza"cu un ibric imens de cafea, modul cel mai eficient de a mai biciui gloaba, ca sa faca fatza la responsabilitatzi.
Ei bine, te poti bucura de libertate, de o frumoasa zi de februarie, eu si bebele in parc, in parcul gol, privind salciile inmugurite si gandindu-ma ca muritorii de rand sunt la scarbici, iar eu sunt , iata,privilegiata, putand sa ma bucur in liniste de frumusetile naturii, in timp ce bebe doarme ca un ingeras.
Sigur, ai nevoie de comunicare. Pentru asta exista prietenele, dar, VAI, ele sunt la job si, poate, nu au timp si pt tine. Tot in parc , la plimbare, gasesti alte mamici, avide de conversatie ca si tine si, daca ai bafta de a fi pe aceeasi lungime de unda, poti vorbi pana faci spume la gura.
Alta strategie: desigur , langa blocul tau se afla si o toneta de ziare, reviste- cobori cu o sticluta de cafea, cateva tigari, iar pers de la ziare , care si ea se plicitiseste, iti va imprumuta cu amabilitate cateva ziare si reviste sa le rasfoiesti. Desigur, exista si varianta de a lua carti de la biblioteca, dar cand te concetrezi si lectura te captiveaza, exista riscul de a te intrerupe bebe, si asta poate doar dupa o pagina.
Eu in timpul celui de-al 2-lea CIC am inceput gimnastica aerobika, mi-a facut bine ora de evadare la sala, am mai vorbit cu fetele si am scapat si de kg excedentare , iar din toamna am inceput scoala de soferi , implinindu-mi un vis mai vechi.
Si , pana la urma, poti savura plicitseala...acum , cu 2 copii, job, casa, teme, uneori sala, depasesc termenele limita la biblioteca, nici nu mai apuc sa imi trag sufletul.
O sa-ti amintesti cu drag de perioada asta, crede-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Ooops! Vine 8 Martie, poti programa o iesire in oras cu fetele la o pizza, eu in fiecare an o iau si pe mama, ne facem de cap, radem , povestim , ii barfim pe barbati si uitam de indatoriri si de calorii.
Dupa 2 ore ne prezentam acasa vesele si zambitoare, cu bateriile incarcate si ne petrecem seara rasfatzate de sotii nostri. Nota bene: ii barfim cu drag, ne mai lamentam putin , dar in bratele lor ne simtim ocrotite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pai...eu imi vad de leneveala mea obisnuita cu bebika in marsupiu, adica o lalai prin casa, ies la plimbare, ii arat frunzele, copacii.... ma mai intilnesc cu prietenii prin parc, ma duc la mama, vin acasa, o pun pe burtika mea, ea doarme, eu ma uit la tv... samd.

Nu mi se pare greu deloc. Da' deloc.
Cit timp nu-i e foame si e schimbata, si e foarte aproape de mine, bblisa n-are nimic de obiectat.
CInd i se face somn inchide okii si se culca, oriunde am fi.

Singurele impedimente ar fi ca am mai multe kg de dus si ca nu pot sa fumez in preajma ei.
Asa ca ma mai abtin.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Elise, dai jos cu succes la aerobik.Si eu ramasesem cu cateva kg "bune "in plus, numai ca nu ma taiau de Craciun.
Si la 4 luni si jumatate de la nastere m-am apucat de aerobic, le-am dat jos cu usurintza, pt ca alaptam. Cand veneam de la sala epuizata, rezemand usa, ca barbatii de la crasma, sotul chiar ma intreba razand daca chiar de la sala vin.
Si sa nu uit, dragul de el ma sabota afectuos, asteptandu-ma cu ceafa la gratar, ca sa-mi refac fortele, doar alaptam.
Oricum , nu e momentul sa faci cura de slabire, mai bine mergi la sala. Buna idee cu dulcea leneveala...bebe e mic daca nu ii gatesti inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

aaaa...nu, la mine kg alea constau in continutul marsupiului. Adik una bucata bblisa de carat in spinare NON STOP.
Altfel, kg mele proprii si "nedetashabile" nu-s multe.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Elise

pai...eu imi vad de leneveala mea obisnuita cu bebika in marsupiu, adica o lalai prin casa, ies la plimbare, ii arat frunzele, copacii.... ma mai intilnesc cu prietenii prin parc, ma duc la mama, vin acasa, o pun pe burtika mea, ea doarme, eu ma uit la tv... samd.

Nu mi se pare greu deloc. Da' deloc.
Cit timp nu-i e foame si e schimbata, si e foarte aproape de mine, bblisa n-are nimic de obiectat.
CInd i se face somn inchide okii si se culca, oriunde am fi.
Singurele impedimente ar fi ca am mai multe kg de dus si ca nu pot sa fumez in preajma ei.
Asa ca ma mai abtin.

Elise & BBLisa





Doamne Elise, ca tare draga imi esti tu!! asa inocenta si cu atata incredere in tine...foarte fain!!

Da' sa vezi mama dupa aproximativ 9-10 luni cand te rapune oboseala acumulata, dupa 12 luni cand noutatea ...nou-nascutului se duce si rutina spalat-calcat-gatit te pune la zid.

dupa ce iesi din starea AM DEVENIT MAMICA SI SUNT EXTAZIATA constati ca mai esti si femeie, ca ai vrea un concediu doar tu si sotul din dotare,ca ti-e dor de serviciu, de viata sociala alta decat intalnirea cu inca 5 mamici prin parc etc...

io vorbesc din experienta, ca de aproape 3 ani stau acasa si deabia in toamna ca duc la munca, pe deasupra mai am si una bucata sot care din motive tehnice ma poate elibera doar in week, iar bunicii cam au serviciu...so....cum ma descurc inca vreo juma' de an?



ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

de serviciu nu cred ca mi se face dor vreodata.
Iar prietenii mei... adik protagonistii "vietii sociale"... mai au de lucrat pina se conving sa ne vedem la McDonalds in loc de cluburi, sau, ma rog, undeva "smoke free".
Da' in principiu vreau sa imi fac bblisa fiintza sociala, acu' ce mai stau cu ea in casa, ca e mica si e inca frig.
Peste vreo luna... hit the road, Jack.
O urc in mashina, ca-i place, si sa vezi atunci aventuri.... mergem la munte, la mare... la cabana... Ce are?!
Cre' ca nici ei nu-i place sa se plictiseasca in dormitor, nici mie....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput