contraziceri

contraziceri | Autor: lucia3

Link direct la acest mesaj

fetita mea are 5 ani si ma contrazice mai tot timpul.ce ma fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cum adica te contrazice? are propriile pareri, sau il ia pe "nu" in brate?

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

de exemplu daca eu ii spun ca se zice ,,pocahontas'' ea imi spune ca nu se spune ,,pocahonta'' ti-am dat un exemplu aiurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

si mai tot timpul trebuie sa aiba ultimul cuvint

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si eu am trecut cu Vladut printr-o faza asemanatoare. Dar eu nu m-am lasat. La inceput am crezut ca-i o faza trecatoare si l-am lasat in pace, sa fie ca el, dar cand am vazut ca ramane cu informatii gresite am inceput sa-mi apar punctul de vedere cu vehementa. Incepea sa urle si sa se tanguie ca-l contrazic, dar nici eu nu ma lasam... Si pana la urma a renuntat si a inteles "cine pe cine invata aici".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

nici eu nu ma dau batuta dar ea are ,,diaree''verbala suntem diametral opuse si suntcalma cit sunt dar nu mai pot si mai am si un bebe de9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

ai incercat sa afli daca nu cumva altcineva o invata altfel decat tine? merge la gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Si fetita mea de 5,5 ani ma contrazice. Are pareri despre multe lucruri si cred ca simte si ea nevoia sa fie luata in serios, crezuta, ideile sa-i fie acceptate. Uneori are dreptate si uneori n-are. Daca are dreptate recunosc in fata ei lucrul asta. Daca nu are dreptate incerc sa o duc la sursa sa cercetam impreuna.
Ultima oara cand ne-am contrazis am dus-o la sursa sa ii dovedesc cata dreptate am si... s-a intamplat tocmai contrariul.
Dar cred ca invatam si noi, si ei din confruntarile astea. Noi invatam sa ii credem, sa avem incredere in capacitatile lor, ei invata ca putem sa avem pareri diferite, ca poti sa crezi cu tarie in ceva si totusi sa te inseli, ca trebuie sa mergi la sursa atunci cand ai indoieli, ca nu e un capat de lume daca cineva ti-a dovedit contrariul, ca daca pierzi nu trebuie sa te simti rusinat, frustrat, umilit. Dar depinde ce model le oferim prin purtarea noastra in timpul confruntarilor, daca ii lasam sa explice si le explicam la randul nostru, daca ii ascultam, daca nu ii trimitem la plimbare doar pentru ca ei sunt mici si nu stiu nimic, daca nu ii obligam sa asculte de noi doar pentru ca "mama stie intotdeauna cel mai bine", daca acceptam cu seninatate ca si noi am gresit.
Eu mereu intaresc ideea ca si daca nu suntem de acord una cu alta, totusi eu o iubesc foarte mult, indiferent cine are dreptate. Asta ca sa stie ca putem sa gresim, putem sa ne aratam nestiutori, dar dragostea in familie ramane constanta. Si ca daca nu avem aceeasi parere despre anumite lucruri nu trebuie sa fuga de acasa ;), ne iubim unii pe altii si ramanem o familie orice s-ar intampla.
Eu cred ca e o etapa normala in viata lor, in evolutia lor. Probabil asta e felul lor de a-si intinde aripile sa vada cat de departe se pot avanta. Nu cred ca e un razboi al orgoliilor, poate doar daca il lasam noi sa devina. Este insa vorba de o confruntare, acum despre lucruri simple, mai tarziu despre idei complicate, dar toate la fel de importante pentru ei. Iar confruntarile sunt benefice atata timp cat stim sa le gestionam.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

pentru eliza_p merge si la gradinita dar nu vine cu chestii de genul,,mi-a zis cutare;;,nu e genul care sa se ia dupa nimeni ,e doar incapatinata.i-am aratat de exemplu cum se face cifra 7 cu liniuta aceea.ei ea a vazut un 7 tiparit intr-o carte si mi-a zis ca nu e corectcum il fac eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Incearca sa-si testeze granitele, sa-si defineasca propriul ei Eu, ori asta se face la inceput prin contrazicere, trebuie sa spuna contrariul a ce-i spui tu. Daca tu i-ai spune ca se zice Pocahonta, ea ti-ar zice ca se spune Pocahontas.

Relax, nu e ceva rau in asta.


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Din exemplul pe care-l dai se vede ca a invatat la gradinita cifrele caci asa se face cifra 7 aici, exact ca cea de tipar, fara liniuta aceea de la mijloc.

Mergi la inceput