un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Ruxi, ce parinte lasa cutit sau obiecte taioase la indemana unuia de 6 luni? nu asta era ideea. ideea era ca baga la lucruri "interzise" dusul la gurita(am spus mai sus care este rolul) si jocul de reciprocitate,primul care apare, aruncatul obiectelor pe jos in speranta ca parintele i-l va inapoia, pt a-l arunca din nou.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Corinadaca, daca gresesc sa ma scuzi, dar parca te plangeai ca nu mai vrea lectii.. pai eu as cauta sa vad cu ce am gresit,nu ieri, alaltaieri ci in general de ajunge sa nu mai aiba sete de cunoastere. poate vede temele ca pe o corvoada, poate are nevoie de o motivatie, alta decat recompensa, poate o stresati prea mult cu asta,explicatii pot fi multe.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Credeti ca va reusi mai bine decat un copil indrumat, caruia i se pune in miini cate o singura carte aleasa cu grija si care, pe deasupra, mai are si un adult langa, care sa-i explice continutul cartii (un profesor)?


cred ca va reusi mai bine decit un copil caruia ii povesteste mama cartea. Ca asta discutam, de fapt.


Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

io nu dau decat un exemplu,ca-s aproape de varsta ingrata a rebeliunii. (incep sa ma departez totusi). fata lu x, nasa mea. tinuta "cu limite" nu baieti decat la 17 ani, nu disco, in rest i se ofera tot pe tava si i s-a oferit. bani, haine, etc. olimpica,fata de 10. aflu de la ea(era disperata sa discute cu cineva) ca si-a inceput viata sexuala cu un muncitor necalificat,l-am si cunoscut. vai de el. ajunge la faculta, intra a treia la medicina in TM si acolo cade din prostie in prostie. habar nu are sa faca diferenta intre o invitatie sincera ,o dragoste sincera si " o prosteala" ,unul care vrea sa faca oleaca sex. nu isi cunoaste valoarea,nu e pregatita pentru viata.


pt cele cu "limitele". la un anumit moment dat, vor scapa in libertate(sa zicem la faculta) . esential e sa fie pregatiti pt asta. sa fi tras vreo betie, sa stie cum e, sa fi tras un fum de tigara, sa fi mers la o discoteca sa tatoneze terenul, sa invete sa se fereasca. nu sa scape " ca vaca in trifoi" .facultatile si diplomele nu ii vor mai ajuta aici.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

si nici parerea personala a parintelui "Al meu? dar copilul meu e un sfant"

si, ca vorbim de NU si copii mici, mi se pare esential ca fi-mea de 3 ani sa se arda punand mana pe castronul fierbinte,de foame, desi i-am zis de n ori ca nu e voie pt ca se arde. azi i-am spus Pune mama mana ca destul te-am oprit. a pus, s-a ars si am mai scapat de un NU. CA nu va mai pune, va asigur!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Oi avea si tu dreptate. Eu totusi n-am tras nici betii, nici tigari nici alte nebunii si nici n-am facut nici o prostie la facultate, am stiut ca ideea de baza e stai departe de canapele si de dubiosi . Nu e obligatoriu, sa stii. O fata desteapta stie ce are de facut si fara sa experimenteze betii si alte alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Eliza-p... daca tot dai un citat din ce am scris eu... "Tot timpul i-a repetat mamei ca el trebuie sa aiba EXPERIENTELE LUI de viata ca sa inteleaga ce este rau si ce este bine... "
sa stii ca fratele meu este generatie de decretei (are 40 de ani) cand nu li s-a bagat de loc in cap LIBERTATEA... din contra... si este un om f bine realizat atat personal cat si profesional... multumim lui Dumnezeu ca, chiar incercand (si uneori si reusind) sa aiba experientele lui proprii... in ciuda severitatii mamei... a reusit f bine in viata...
Oamenii cu un respect de sine solid chiar daca au plecat de acasa la varsta frageda nu s-au pierdut pe traseu...
Bunicul din partea mamei a lucrat de la 16 ani si si-a strans bani si a facut Academia Comerciala... Tatal meu a plecat la 14 ani la Liceul militar si a devenit medic militar... Sotul meu a plecat la 17 ani de acasa ca atlet de performanta si a jucat apoi handbal in echipa nationala... ceea ce nu l-a impiedicat sa faca si facultatea la zii si sa devina inginer...
Crescandu-ti cu dragoste copilul, intelegandu-i nevoile si ajutandu-l sa inteleaga societatea si regulile ei, fara a-i ingradi libertatea ii poti oferi mult mai multe sanse in viata decat tinindu-l in "lesa" unei educatii severe. Cunoaste-ti copilul si trairile lui, invata-l sa aprecieze ce-i bun si drept, ce-i periculos sau nu, da-i posibilitatea sa se exprime si sa se faca auzit si inteles, sa-ti spuna ce simte si ce gandeste el... Incurajeaza-l sa exploreze si sa evalueze situatii, sa negocieze si da-i dreptate atunci cand are.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

io nu dau decat un exemplu,ca-s aproape de varsta ingrata a rebeliunii. (incep sa ma departez totusi). fata lu x, nasa mea. tinuta "cu limite" nu baieti decat la 17 ani, nu disco, in rest i se ofera tot pe tava si i s-a oferit. bani, haine, etc. olimpica,fata de 10. aflu de la ea(era disperata sa discute cu cineva) ca si-a inceput viata sexuala cu un muncitor necalificat,l-am si cunoscut. vai de el. ajunge la faculta, intra a treia la medicina in TM si acolo cade din prostie in prostie. habar nu are sa faca diferenta intre o invitatie sincera ,o dragoste sincera si " o prosteala" ,unul care vrea sa faca oleaca sex. nu isi cunoaste valoarea,nu e pregatita pentru viata.


pt cele cu "limitele". la un anumit moment dat, vor scapa in libertate(sa zicem la faculta) . esential e sa fie pregatiti pt asta. sa fi tras vreo betie, sa stie cum e, sa fi tras un fum de tigara, sa fi mers la o discoteca sa tatoneze terenul, sa invete sa se fereasca. nu sa scape " ca vaca in trifoi" .facultatile si diplomele nu ii vor mai ajuta aici.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/



Perfect adevarat. Lipsa de experienta isi spune cuvantul. Asa vor fi prea multe tentatii dintr-odata, situatii noi, necunoscute care te iau pe nepregatite. Eu n-am facut multe prostii in primul an de facultate, dar mi-ar fi prins bine sa stiu niste lucruri.
Asta nu inseamna sa-ti faci de cap in liceu, dar nici in extrema cealalta sa nu cazi, ca-i riscant pentru mai tarziu. Asta era ideea.

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simply spune:

nu e noarmal sa tipe la copilul tau, insa tu trebuie sa ai f mare grija de el mai ales daca stii ca nu are stare:) fara suparare! Cand merg in vizita la un doctor care are magazinul plinde medicamente (pe baza d eplante, tincturi, etc) insirate si puse peste tot pe unde crede el ca da mai bine pentru clienti, ei bine eu stau cu ochii numai pe copil. Discut si in aceslai timp trebuie sa am grija sa nu arunce nimic in aer:) Sunt stresata intr-adevar de aceea nu stam mult la el cand mergem. Repet: nu trebuia sa tipe la copilul tau, insa nici ei nu i-a picat bine sa ii fie deranjat/spart nimic prin casa. La mine a venit in vizita o prietena cu fetita care mi-a spart un ingeras dragut, amintire de la sot, nu am zis absolut nimic rau la adresa fetitei si nici a mamei, insa sufletul ma durea!!! Mai ales ca pe mama a durit-o in cot de ceea ce a facut fie-sa... Nici macar nu i-a facut o mica observatie...
Deci... asa cum eu am grija cand merg in vizita cu copilul sa nu fac stricaciuni, asa sa faca si ceilalti cand vin la mine in casa:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Originally posted by lorelaim

Corinadana - citeste cartile: "How to talk So kids will Listen & Listen So Kids Will Talk" de Adele Faber si Elaine Mazlish, "Parents Do Make a Difference" de Michele Borba. Sunt super-faine!
Fratele meu a fost exact ca Elise - pt el NU insemna "aha - deci acum hai sa fac exact asta sa vedem ce se intampla!" Tot timpul i-a repetat mamei ca el trebuie sa aiba EXPERIENTELE LUI de viata ca sa inteleaga ce este rau si ce este bine...
Educatia trebuie "croita" dupa personalitatea copilului... Fiecare parinte trebuie sa se straduie sa-si inteleaga copilul si personalitatea acestuia si sa incerce sa adapteze explicatiile si interdictiile in functie de copil si de situatie. NU exista RETETE.
Sunt de acord cu Siminaf care spunea ca o personalitate timida poate fii realmente inhibata pe viata de o educatie mult pre severa si mult prea restrictiva.
Copilului trebuie sa i se dea posibilitatea sa experimenteze si sa cerceteze.
Educatia este o ARTA... Trebuie facuta cu dragoste, pasiune si daruire.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."



Da, am invatat foarte multe din cartile astea si inca mai invat !

NU - este un cuvint foarte puternic de care nu trebuie abuzat pentru ca is va pierde semnificatia si va fi ignorat. Prea multe interdictii stirbesc independenta si dezvoltarea armonioasa a copilului, curiozitatea naturala prin care orice copil invata daca-i este satisfacuta.

De aceea atunci cind e mic si nu intelege e bine ca NOI , parintii sa protejam copilul si sa facem un efort in a fi mereu cu ochii pe el si pe tot ce e in jur pentru a elimina orice pericole: cablurile se vor ascude sub covor sau urca pe pereti, detergentii si medicamentele vor fi inchise undeva cit se poate de sus unde copilul sa nu poata ajunge nicicum, tot ce e ascutit, mic sau periculos se va indeparta pentru ca copilul sa poata explora in liniste si siguranta peste tot.

NU - e un cuvint care trebuie pastrat pentru lucruri importante ca sa aiba valoare, de ex pentru lucruri sau actiuni periculoase: " NU e voie sa fugi pe strada", Nu e voie sa pui mina pe aragaz"...etc

Pentru restul - e dificil insa NOI trebuie sa facem un efort si sa fim inventivi si sa interzicem ceva in mod inteligent fara a parea ca interzicem: adica sa interzicem in mod pozitiv. In loc sa zicem la fiecare al doilea cuvinr NU, nu pune minca acolo, nu sari, nu tipa, nu lovi, nu arunca cu jucarii, nu rupe pagini, nu strica, sa zicem :
vino te rog de acolo,uite ce am aici;
poti te rog sa mergi frumos;
stiu ca poti sa vorbesti frumos si incet/in soapta
joaca-te frumos, te rog
uita-te frumos la carte si ai grija de ea
umbla cu grija cu obiectul acesta
stai jos la masa te rog cind maninci sau bei si ai grija ... ( in loc de NU minca pe canapea, nu bea sucul acolo, nu da pe covor..)

E greu, mult mai greu decit sa spui mereu NU ! Cere mult mai mult efort, imaginatie si rabdare !

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput