un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Asa ca pana intelege de ce NU e voie, si simplul NU, eventual urmat de o mica pedeapsa daca se repeta e binevenit.


Laura, mama lui Andrei




Si in ce consta pedeapsa la un copil care asa cum spui tu mai sus inca nu intelege de ce nu are voie? Si ce intelege el din pedeapsa atat timp cat tu spui ca el nici macar nu intelege de ce NU e voie? Sunt chiar confuza, adica el nu intelege de ce NU, insa il pedepsim si asteptam sa inteleaga rolul pedepsei?

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Face conectia intre pedeapsa si ce prostioara a facut si eventual n o mai repeta. De aia se si zice ca pedeapsa tr sa fie imediat dupa prostioara ca sa stie ptr ce e pedepsit.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Pai cum sa stie de ce e pedepsit daca el nu intelege conceptia lui nu? Laura a zis clar, ca nu intelege DE CE NU are voie dar voi asteptati sa inteleaga conceptul de pedeapsa? Deci nu intelege ce a facut, dar trebuie sa inteleaga de ce a fost pedepsit. Hmmm. Mie tot imi da cu virgula.

Nu uitati ca vorbim de copii de la 6 luni in sus, da? Repet intrebarea, care ar fi pedeapa pt un copil sa zicem de un an?

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Asa, ca sa nu mai manipulam sensul unor afirmatii:
Cuvantul "comod", scos din context, inseamna lenes, dar era vorba de un "parinte comod" ceea ce inseamna un parinte care nu se ocupa de copil secunda de secunda asa cum unele dintre noi considera a fi normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Cine a spus ca un copil trebuie pedepsit de la 6 luni ca eu nu am reusit sa-mi dau seama. Sau, mai nou, a devenit pedeapsa rostirea lui NU?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Simali! Imi place cum gandesti, si eu vad lucrurile la fel!
Cat despre experimentat la copii, asta e cu dus si intors: adica il poti lasa sa puna mana pe soba (desi daca arde prea tare s-ar putea sa nu fie chiar bine); dar nu-l poti lasa sa bage degetele in priza, in ideea ca sa vada cum e; sar putea sa fie ultimul lucru pe care il va face!
Asa ca pana intelege de ce NU e voie, si simplul NU, eventual urmat de o mica pedeapsa daca se repeta e binevenit. Nu sunt de acord cu principiul "lasa-l sa-si dezvolte personalitatea innascuta". personalitatea poate fi modelata, si bineinteles ca un parinte responsabil ar face asta intrutotul spre binele copilului mic.
Cand o fi mai mare, nu are decat sa ia deciziile pe care le doreste!


Laura, mama lui Andrei

Poze

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze



Eliza citeste aici, in contextul in care se discuta de rostirea lui nu incepand de la 6 luni, banuiesc ca Laura nu s-a referit la pedepsirea la 10 ani. Mai ales ca se refera la momentele cand un copil inca nu stie DE CE Nu are voie sa face ceva. Deci un copil pana in...sa zicem 2 ani?

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Imi explicati si mie, mai pe intelesul meu, asa, cele care sunteti impotriva cuvantului NU, cum se poate face educatie unui copil fara a-i interzice nimic? Adica acceptam numai ca el sa ne refuze pe noi, sa ne spuna NU?! Cu alte cuvinte, conform teoriei unora dintre noi, acceptam sa ne dreseze propriul copil pe noi? Si nu numai atat, dar mai il luam si-n vizite astfel incat sa-i dam posibilitatea micutului sa dreseze si alti adulti observand ca aceia isi cam fac de cap singuri si au tendinta sa-si transforme casa in muzeu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Face conectia intre pedeapsa si ce prostioara a facut si eventual n o mai repeta. De aia se si zice ca pedeapsa tr sa fie imediat dupa prostioara ca sa stie ptr ce e pedepsit.




asta nu e educatie, e dresaj...

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by eliza_p


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by eliza_p

Imi explicati si mie, mai pe intelesul meu, asa, cele care sunteti impotriva cuvantului NU, cum se poate face educatie unui copil fara a-i interzice nimic? Adica acceptam numai ca el sa ne refuze pe noi, sa ne spuna NU?! Cu alte cuvinte, conform teoriei unora dintre noi, acceptam sa ne dreseze propriul copil pe noi? Si nu numai atat, dar mai il luam si-n vizite astfel incat sa-i dam posibilitatea micutului sa dreseze si alti adulti observand ca aceea isi cam fac de cap singuri si au tendinta sa-si transforme casa in muzeu....





Eliza_p,sorry dar esti prea drastica si apropoul cu "il mai luam si-n vizite" spune clar parerea ta despre situatia respectiva,despre cum vezi tu modelul de educatie dat de Pucku fiicei sale. de unde mai vad ca exista si mamici care considera incident un suc varsat pe masa. pun si eu o intrebare. aveti copii mici? ii certati cand acasa varsa sucul pe masa la 3 ani? asa se face mai nou educatia? s-ar putea sa fiu eu prea permisiva ,totusi cum doamne feri sa cataloghezi ca problema/incident un suc varsat de un copilas? eu sincer nu as vizita asa gen de familii. de altfel,cand intru in amicitzuri cu anumite mamici/fete, daca de la prima vizita observ genul asta de comportament(se observa lejer, dupa grimasele fetei in momentul in care copilul muta vreun obiect sau deranjaza ceva) evit respectiva casa.

iarasi ma uimeste alt exemplu: copii mici in vizita respecta regulile casei, li se spune sa pape la masa, etc..pai eu cred ca sunt oleaca dusa cu pluta ca la mine cand vin copii de 2-3-4 ani au acces nelimitat la sacii cu jucarii, prajituri si suc la tv sau unde poftesc, ca imi plac si d-aia ii chem si merita sa strang dupa ei. ce naiba, s-a inventat aspirator, vanish pt pete..

despre situatia cu vasul spart atat as avea de comentat: daca gazda ar iubi copiii in general, in cel mai rau caz s-ar fi suparat pe..soarta.Si-ar fi spus in gand :cum Dumnezeu tocmai vasul de horezu si atat.

Puckule, vino pe la mine sa sparga fetele niste bibelouri ramase de la soacra-mea prin casa!! promit ca nu ma supar!!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput