muntii bucegi demni de dosarele x???

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu am oferit topicului cateva ore de gratie pentru a se dezvolta. Cum vad ca a ramas tot in stadiul ala, m-am gandit sa mai zic ceva .

quote:
Originally posted by xenocid
Adevarul in schimb, este unul din lucrurile pe care le iubesc.




Hai mai Xeno, da-o-ncolo! Pai daca tu spui ca iubesti adevarul, inseamna ca recunosti cumva ca tu cunosti un adevar si, in cazul asta, pentru cei de pe margine, care nu stiu care e adevarul meu si care e adevarul tau, suntem in aceeasi oala a detinatorilor adevarului. Iar cine e in oala cu mine, este, conform adevarurilor tale, ridicol! :-)
Iar tu, cunoscatorul adevarului, te cam bazezi pe adevarul meu si, in special, pe ordinea stabilita de Creatorul meu.
Dupa paerrea mea, cercetarea stiintifica (si care sunt convinsa ca tu o recunosti drept stiintifica) aproape ca pretinde o conceptie biblica despre lume: cauze similare produc efecte similare, fenomene naturale urmeaza legi naturale inteligibile si fixe.
Oamenii de stiinta cred (sau macar se comporta ca si cum ar crede) ca premisa ordinii este adevarata.


Cat despre obiectia ta in legatura cu denumirae creationismului si adaugarea de 'stiintific'...Si cum ai vrea sa se numeasca?
Ce inseamna creationism? Inseamna o credinta conform careia Dumnezeu este creatorul, nu?
Iar credinta implica pentru cei mai multi niste salturi oarbe si incredere in afirmatii neverificabile.
S-a adaugat si 'stiintific' pentru ca ce se sustine acolo nu este mai putin stiintific decat naturalismul evolutionist :-)
Si, nu cumva si stiinta isi are saltul ei de credinta? Nu cumva stiinta este nevoita sa accepte faptul ca exista o ordine in univers?
Eu cred sincer ca nu exista nici o contradictie intre teologie si stiinta. Iar posibiitatea creatiei este exclusa nu atat din cauza faptelor, ci din cauza prejudecatilor anticreationiste :-).


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Zi drept Xeno care biblie ai citit-o la inceput, cea a lui Taxil sau aia "adevarata".

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Denizel, ultimul lucru pe care trebuie sa'l faci acum e sa te superi.
Eu le acord tuturor opiniilor acelasi respect. Respectul acordat si opiniei vecinului conform careia copii lui sint cei mai destepti iar sotia lui cea mai frumoasa.

Acum, eu am nevoie de evolutionism pentru a'ti demonstra ca te inseli cum ai tu nevoie de revista "Practic in Bucatarie" pentru a'l gasi pe Dumnezeu.

Ajunge doar sa masuram distantele pina la stele pentru a vedea ca Universul nu putea sa apara acum doar 6000 de ani (adica la 1000 de ani dupa de sumerienii inventasera lipiciul )

In masura in care aveti timp puteti vedea de ce unul din cei mai eficienti demolatori ai CS/ID este un biolog ... crestin (romano-catolic)- www.youtube.com/watch?v=JVRsWAjvQSg" target="_blank">Kenneth Miller

Alin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Xeno, nu ma supar! serios! :-) Si am sa-ti zic si de ce.
Spre deosebire de acum vreo cateva luni sa zicem, cand chiar speram si imi doream sa pot schimba ceva, in momentul asta nu am nici cea mai mica dorinta sa conving pe cineva.
Tot ce fac este sa-mi sustin ideile, atata timp cat aceasta nu-mi produce disconfort. Si asta este unul dintre motivele pentru care am luat in considerare intoarcerea pe DC : nu mai am vreo intentie de a convinge pe cei care cred altfel decat mine, ca ceea ce cred eu este mai aproape de adevar sau alte chestioare din astea.

Sa zicem totusi ca nu gasesc prea nimerita si fericita analogia cu vecinul care crede ca nevasta-sa e cea mai frumoasa si copiii cei mai destepti . Da' deja astea sunt printesisme legate de boabe de mazare mai mici, mai mari sau chiar inexistente :-)))
Si, recunosc, spre deosebire de tine, eu nu respect parerile cu care nu sunt de acord, sa zicem ca doar le tolerez (pe unele, cu destul de mare efort :-)) si incerc sa am un minim de respect doar pt. persoanele care le sustin.

In legatura cu CS si DI, sincera sa fiu, stiu doar franturi de explicatii si asta pentru ca, nu am ajuns de la recunosterea adevarului SC, la credinta. Si daca nu ar fi existat CS, eu tot as fi crezut.
Ceea ce m-a interesat la un moment dat cu adevarat, au fost studii de apologetica, in care se apara sau se justifica idei considerate a fi adevartae. Pe acestea nu le-am consulatat insa pentru a-mi potoli cumva orgoliul intelectual, ci pentru a-mi asigura resursele necesare unei persective intelectuale integre, ca sa vorbesc pompos.
De altfel, nici macar studiile astea nu-si prea gasesc justificarea deoarece credinta si crestinismul, in general, reprezinta fie totul, fie nimic. Adica, ori e o certtudine totala, ori o uriasa iluzie.
Considerand insa ca eu vad in crestinism totul,mi s-a parut la un moment dat important sa pot avea capacitatea de a raspunde convingator celor cu care mai discutam. Ma bazam pe ideea ca faptele istorice sunt limpede recogniscibile si accesibile oricui, precum si ca faptele care sustin ceea ce afirma crestinismul nu sunt cu deosebire fapte religuoase.
Dar, m-am convins de curand ca nu in puterea demonstratiilor, oricare ar fi ele, sta nasterea unui om credincios si...cam atat :-)


In legatura cu celalalt off topic , ma gandesc cc ca explicatiile posibile pentru masuratorile de care ziceai, ar putea fi legate de viteza luminii despre care se spune ca este in descrestere.
Ca o fi scadere de-adevaratelea, ca o fi o alta gaselnita ID, sincera sa fiu, nu ma preocupa foarte tare, pentru ca asa cum am mai zis, respingerea sau acceptarea creationismului nu mai este pentru mine o problema a mintii :-).

P.S. Inca odata, nu m-am dezmintit: tot la castravete am ajuns (ca si matale de altfel :-))
P.S.2 Promit ca o sa ma uit la conferinta lui K. Miller :-)

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

oare exista cineva care sa detina adevarul absolut??? eu cred ca nu. eu cred ca acest adevar este mai presus de cunoasterea noastra, cel putin la momentul prezent. cine stie ce va urma? cine stie ce dezvaluiri ni se vor face?
poate nu este corecta nici teoria creationismului in varianta care o cunoastem noi azi sau poate nu este corecta cea a evoltionismului, tot in varianta cunsocuta noua...poate pana la urma este o imbinare a lor sau poate este ceva total diferit sau poate este doar o alta varianta a celor 2 teorii.
in numele adevarului s-a recurs la metode extreme de convingere (ex. inchizitia), s-a recurs la ceva de genul:"cine nu este cu mine este impotriva mea".... pana la urma cine stabileste care este adevarul adevarat? poate ceea ce pt mine pare a fi adevar, pt altii poate este o mare aberatie si invers.
poate intr-adevar in muntii bucegi exista un mare tezaur tinut secret, nu am de unde sa stiu daca este sau nu adevarat...dar daca nu am vazut eu cu ochii mei, asta nu inseamna ca nu exista. asta este valabil si pt cele 2 teorii.
nu am facut un elogiu acestei carti, nu am zis ca sunt de acord 100% cu cele expuse in ea. am zis doar ca este un punct de vedere care poate fi luat in seama. nu e obligat nimeni sa accepte orbeste ce scrie acolo, nu sunt adepta principiului "crede si nu cerceta". m-a fascinat lectura acestei carti, mi-a aparut un mare semn de intrebare. nu am putut sa ma abtin sa ma intreb: "dar daca este asa?" este o posibilitate, pe care nu am argumente sa o combat sau sa o sustin.
daca oamenii ar fi avut "ochelari de cal"....am fi ramas inca in stadiu epocii de piatra. lumea evolueaza din punct de vedere stiintific, spiritual, educational...
ce mi-a atras mie atentia la aceasta carte este asemanarea destul de mare intre ceea ce prezinta scriitorul si legendele dacice stravechi. am citit acum vreo 2 luni o carte despre Zalmoxis si despre legendele dacilor si am constatat ca exista o asemanare foarte mare.
asta nu inseamna ca il neg pe Dumnezeu si ca devin adepta lui Zalmoxis!!! nu vreau sa se inteleaga gresit...
poate ca atunci cand vom fi pregatiti sa intelegem adevarul ni se va arata.

"somnul ratiunii naste monstri"-Francisco Goya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dar despre teoria despre anul 2012, ce parere aveti?

cam despre asta este vb.:
http://www.prieteni.ro/tentatii/articole/articol-Anul_2012_si_schimbarile_majore_prin_care_trecem-0-194.html



"somnul ratiunii naste monstri"-Francisco Goya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

dar despre teoria despre anul 2012, ce parere aveti?


pai ce sa zic, citind ce scrie acolo am simtit, asa, senzatia trecerii unui curent electric prin creier si coloana vertebrala.....

Topicul devine ceva gen "O legenda urbana pe zi".

P.S.1. inversarea polilor magnetici e pe bune, da' asta s-a mai intimplat.
P.S.2. aia cu "Dr. Garry Glatzmaier afirma ca miezul metalic lichid al planetei se misca continuu" e totalmente falsa, care miez metalic, doar se stie ca pamintul e gol pe dinauntru, si-acolo traiesc aia de n-au militieni
P.S.3. partea faina e ca in 5 ani... gata, scapam.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Iaca si citeva kilograme de www.exitmundi.nl/exitmundi.htm" target="_blank">sfirsituri ale lumii, alege fiecare ce-i place, dar, va rog, luati numai cite unul, sa ajunga la toata lumea.




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dragii mei, nu este vorba de sfarsitul lumii..., ci despre trecerea intr-o alta etapa spirituala...e vorba despre o evolutie, nu aia din stadiul de euglena verde la einstein, ci a sufletului.
subiectul este tratat destul de bine, zic eu, in cartea "trezirea la punctul 0" - gregg braden
uitati un link: http://www.eusunt.ro/index.php?act=prod&p_cod=esb444e4f5b6e9d6
este un buton cu "rasfoieste cartea"....

"somnul ratiunii naste monstri"-Francisco Goya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ariel fii atenta

Vine civilizatia www.youtube.com/watch?v=fwJ5KTFWf5g" target="_blank">Balauriana
Noroc cu Vulturienii si Serpilienii care sint gata sa sa ne smulga din ghearele Gorilienilor.

Amin

Mergi la inceput