Crizele de nervi la 3-4 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Bine, dar de ce nu e cuminte mereu? pentru ca niciodata, dar NICIODATA, crizele de urlat si de plans nu i-au adus ceea ce a cerut, nu au avut succes. De ce nu inceteaza sa foloseasca metoda asta cara nu da rezultate?
quote:



In prmul rand nu exista nici un copil cuminte mereu. Ai asteptari total utopice.

In al doilea rand nu cedeaza pentru ca ai batut-o. Acum, prin crizele de plans te invita sa o ma bati. Si tu faci exact ce vrea ea. Daca ai schimba jocul si in loc sa o bati te-ai duce la ea sa o mangai, sa o iei in brate, sa o asiguri de toata dragostea ta ai descumpani-o complet. In ceva timp - poate chiar cateva luni - isi poate reveni la normal.

Eu am mai scris la un subiect despre baiatul meu care ma ruga frumos sa-l dau afara din casa sau sa-l dau la lata mamica. O tinea asa ore in sir pana cand cedam si-i spuneam "bine, poti sa pleci, usa e acolo" si el atunci incepea sa planga "Nu, Nu". Mi-a trebuit ceva timp ca sa-mi dau seama ca ma testeaza, ca in adncul sufletului vrea sa se convinga ca nu-l voi da afara din casa si ca nu sunt capabila sa-l dai altcuiva. Cand spuneam "bine, poti pleca" de fapt ii alimentam fara sa vreau temerea care declansase acest comportament. A incetat cu provocarile astea numai dupa ce s-a convins ca NICIODATA, orice ar face, oricat ar fi de rau, eu nu-l voi da afara din casa si nici nu-l voi da la alta mamica.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Crizele la raft, la aceasta varsta, au un avantaj: poti lua cipilu` pe sus si fugi departe Metoda functioneaza in mod sigur. Si ajuta la calmarea nervilor tai (deh, toata lumea se uita la voi) si la calmarea nervilor copilului (care isi da seama ca a fost luat de acolo fara sa obtina nimik).

Inainte de a intra in asemenea locuri cu nshpe tentatii, discutam in masina: azi ai fost sau nu cuminte si poti alege un singur lucru: o dulcegarie mica, o minge pe fise, alte lucruri mici, dar in niciun caz jucarii, astea se cumpara cand avem buget, avem ocazii serioase, recompensam lucruri extraordinare...
Daca nu a fost destul de cuminte, sau nu avem fise, ma poate ajuta sa facem cumparaturile, impinge caruciorul, ia de pe rapt si alte chestii prin care o fac sa se simta foarte, foarte utila.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

quote:
Mai bine parasesti incaperea !
Asa ii vei da exemplul tau de managementul nervilor


exact la concluzia asta am ajuns si eu. de cate ori imi vine sa-l arunc pe fereastra :) respir adanc si ma refugiez in camera lui pentru cateva minute. Dupa ce ma calmez un pic reusesc sa fac fata situatiei ca un om cat de cat normal :) oricum sunt mandra de mine ca nu mai tip la el ca o nebuna (si astfel elimin si sentimentele mele de vinovatie care apareau invariabil dupa ce urlam la el)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Si ce te faci daca esti intr-un magazin ?Nu poti sa-l lasi singur si tu sa pleci sa te calmezi .
Ce faci il iei pe sus si discutati problema acasa ,il ignori?
Oare chiar functioneaza ?Cum il ignori ?El plinge in urma ta si se vaita si tu pur si simplu te faci ca nu-l auzi?El cum s-ar simti atunci ?Singur si neajutorat,poate.
Daca i-ai vorbi pe un ton calm si i-ai da alternative ,poate s-ar rezolva mai usor.Si mai este chestia si de virsta, si de puterea de intelegere a copilului si de cit de mult are el incredere in tine.Ca degeaba ii zici ca il duci la gradina zoologica unde ii place lui mai mult iar tu sa te faci ca uiti si el sa stie asta.
Si inchei aici ca ma tot asalteaza fi-mea cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

GGina,
cel mai important lucru: increderea => promisiunile se tin mereu.
Cel putin daca eu i am promis ca facem ceva anume, m am tinut de cuvant. La fel si copilul. Altfel pica intelegerile.

"La raft" exista intelegerea de afara; daca o apuca, ii reamintesc ce intelegere am facut; daca pica si asta si o apuca, eu o invit sa faca foarte, foarte urat, sa se tavaleasca pe jos, ca pe mine sigur nu ma deranjeaza. Insa fi`mea chiar a vazut ca pe mine nu ma deranjeaza si maxim o iau in brate si iesim. Deci varianta crizelor cu tavaleli ei nu i a adus nimik si a renuntat. Insa avem targuieli: vreau ciocolata asta, ok, dar renunti la ce luase inainte, Ultima data a dat 3 oo kinder pe mentosane



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Mamagiuliei
Cind am citit despre luarea copilului pe sus si discutat mai tirziu ,mi-am adus aminte de un alt subiect de pe aici .acolo nu se perimitea acest lucru ,o mama trebuie sa explice de nspeori pina intelege.Cit de mult intelege un copil de 1 an ,2 ,nu stiu.La 3 ,4 ,da.Si cum ziceam depinde de incredere , promisiune si ce am spus mai devreme.
Chestia e ca si eu am procedat asa cindva ,o data,nu mai tin minte cind .Si ca sa nu se mai intimple ,le ziceam (am doi minunati) inainte sa intram in magazin aia da ,aia nu.Citodata mergea ,altadata nu.
Nu prea imi iese intotdeauna ,dar cel putin ma stardui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Noi am folosit urmatoarea strategie cu monstruletul nostru urlator : de fiecare data cand mergeam la cumparaturi, daca era cuminte primea o bomboana pe bat, bomboane pe care le gaseam la casa cand plateam. Daca nu era cuminte primea un avertisment si daca nu se potolea pierdea bomboana. La inceput am fost mai permisibili cu comportamentul, adica nu orice constituia o abatere. Evident ca nu a functionat intotdeauna si am plecat de multe ori din magazin in urletele copilului ramas fara bomboana . Dar in timp a priceput ideea si cu rabdare a inceput sa functioneze. In momentul cand cresc, plata se schimba de la o bomboana pe fiecare tura de cumparaturi la altceva la sfarsit de saptamana in care a fost cuminte si apoi cand incep sa inteleaga banii la bani de buzunar. Dar trebuie sa fie ceva foarte consecvent, adica daca a primit un avertisment si nu a incetat, trebuie sa-si piarda recompensa.

quote:
Am mai avut parte si de o situatie in care se zbatea atat de tare incat nu am putut sa-l iau de la fata locului. Am stat langa el si l-am mangaiat pana s-a calmat spunandu-mi ca trecatorii care au avut ei insisi copii ar trebui sa inteleaga.

Cred ca ai gresit putin aici. Cand copilul face un tantrum trebuie sa ii explici cum sta situatia, ca nu vei cumpara jucaria iar apoi sa il ignori. Atat timp cat tu ii vorbesti si ii dai atentie, il lasi sa spere ca te va impresiona cu circul pe care il face. Exact la fel daca te-ai enerva si ai incepe sa tipi, obtine o reactie de la tine. Chiar daca este extrem de greu , daca esti in situatia in care nu poti sa iei fizic copilul de la fata locului, e preferabil dupa ce i-ai explicat o data sau de 2 ori cum sta situatia, sa-l ignori, sa te intorci cu spatele si sa te 'pierzi' in lectura unei etichete de pe un borcan .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Cred ca ai gresit putin aici. Cand copilul face un tantrum trebuie sa ii explici cum sta situatia, ca nu vei cumpara jucaria iar apoi sa il ignori.
quote:



Copilul in timpul crizei de tantrum nu poate intelege nimic din ceea ce-i explici, nu rationeaza. Explicatiile logice se dau dupa iesirea din criza. Cat este in criza:
- stai langa el - nu pleci, nu-i spui ca-l abandonezi;
- vorbesti pe un ton bland si-l mangai usurel ("Gata, gata, hai cu mama, te ineleg ca esti suparat, puiul mamei, o ce mila mi-e de tine ca te chinui asa, mami te iubeste mult, sti cat de mult?, etc., etc.");
- daca poti sa-l iei in brate vorbindu-i in acelasi timp cu blandete e si mai bine - cand e mic poti sa-l indepartezi astfel de rafturile cu jucarii care i-au provocat suferinta si iesirea din criza se face mai repede. In nici un caz nu smulgi nervoasa copilul si nu fugi cu el ca si cum ar fi un ciumat sau un criminal periculos.
- faci eforturi sa nu te enervezi; este esential si cheia de bolta a intregii situatii. Transmiti astfel copilului mesajul "stiu, tu ti-ai pierdut putin controlul dar eu nu mi l-am pierdut; sunt aici, langa tine si poti conta pe mine pentru ca eu chiar stiu ce fac si sunt foarte convinsa ca am dreptate; nu sunt suparata pe tine deci nu trebuie sa-ti faci griji acum pentru asta".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Si ce te faci daca esti intr-un magazin ?Nu poti sa-l lasi singur si tu sa pleci sa te calmezi .
Ce faci il iei pe sus si discutati problema acasa ,il ignori?
Oare chiar functioneaza ?Cum il ignori ?El plinge in urma ta si se vaita si tu pur si simplu te faci ca nu-l auzi?El cum s-ar simti atunci ?Singur si neajutorat,poate.
quote:



Nu te enervezi. Daca te construiesti dinainte sa nu te enervezi iti va reusi foarte bine. Pleci mereu de la ideea ca ai un mic animalut salbatic. El nu cunoaste regulile sociale. Este treaba ta sa i le arati. Daca face urat si se tavaleste este pentru ca pur si simplu nu pricepe cum se pune problema.

Imi aduc aminte de o faza de la una dintre gradinitele particulare la care a fost Vladut. Aveau un dulap cu jucarii in clasa care nu era ancorat de perete. In prima zi de gradinita Vladut s-a dus la acel dulap. A fost pedepsit. Pentru ce? Pentru ca nu s-a conformat unei reguli care nu-i fusese adusa la cunostinta? Nu mai spun ca daca-i spui o regula trebuie sa-i dai si copilului timp sa se obisnuiasca cu ea. (Ca dulapul trebuia ancorat si ca asta era treaba lor asta-i alta discutie).

Asa si cu crizele la raft. Prima data cand le face copilul nu cunoaste regulile. De ce sa te superi pe el si sa te enervezi? Daca vezi lucrurile asa nu ai cum sa nu gasesti resurse in tine sa-i explici copilului ca o mama iubitoare cum stau lucrurile.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

nu stiu ce as face intr-un magazin. oricum acolo nu merg singura, deci m-ar ajuta si sotul, dar din fericire n-am avut probleme in magazin. problemele mele apar ori cand e obosit si nu vrea sa doarma ori cand e flamand si nu vrea sa manance. inainte de a pleca cu el la magazin incerc cat de cat sa ma asigur ca nu e nici flamand nici obosit. nu stiu daca asa am evitat crizele... dar merge

daca ma gandesc mai bine :) cred ca l-as lasa cu sotul si m-as duce fie la un alt raion fie direct la masina
evident n-am zis ca-i cea mai buna metoda, ci doar ca-i metoda care ma fereste pe mine sa urlu ca o disperata.

Mergi la inceput