Concediu medical maxim?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gio
.irina, e adevarat ca medicul de familie poate da doar 45 dezile (pt tine).dar cum tu ai un pui mic poti lua inca 45 tot de la dr de familie pt ingrijire copil. Mamix2
maimutzica mare & maimutzica mica

sigur?ca dr meu de familie mi-a zis ca am voie numai 14 pentru ingrijire copil,sau cam asa cevaIrina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by ddanagh


Si eu am data probabila tot 19,07,2007. Va rog spuneti si mie daca voi ati anuntat oficial angajatorul (cu adeverinta de la medic) sau ati intrat direct in concediu medical? daca nu anunt oficial imi afecteaza intr-un fel concediul prenatal?
Dana


cf. OUG 96/2003, am anuntat angajatorul cand eram in 6 sapt. daca nu anunti, nu-ti afecteaza prenatalul, dar poti fi data afara cu orice pretext (sau ti se pot crea alte greutati) - legal, nu esti protejata nicicum atata vreme cat, legal, nu esti insarcinata.

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">19+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

irina, eu am luat peste 14 pt ingrijire copil; s-aschimbat de ceva timp legislatia.

Mamix2
maimutzica mare & maimutzica mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

olguttza Decat sa vb la mine la munca, mai bine ma duc in padure!



Olguttza multumesc de raspuns.

Eu am intrebat la mine la HR si mi-au zis ca am dreptul la concediu de odihna pe anul asta doar pentru perioada lucrata (cca 2 zile libere pe luna). Nu mi se pare prea corect intrucat daca nu ii anunti oficial ca pleci in x luni ai fi putut sa iti iei tot concediul. Deci eu cred ca mai conteaza si seful direct, cel care iti semneaza cererile de concediu, daca e de acord sa ti-o semneze sau nu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Dana, in mod voit nu am vrut sa ma leg de concediul de odihna din moment ce, legal, el se da numai pt. perioada lucrata; cum eu, anul asta, nu am nici macar jumatate de luna lucrata, n-avea rost sa ma complic. asta cu atat mai mult cu cat, ctr. meu actual de munca are o "vechime" de 4 luni jumate, iar eu sunt deja insarcinata in 5 luni.

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">19+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput