Cum percepem povestea altora?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana - daca percepi remarca asta, ca parul tau arata mai bine altfel decit este in acest moment, ca pe un cui in cap, atunci tu ai o problema, nu ceilalti.

Eu, daca as arata ca o matura, as prefera sa mi se spuna, in loc sa chicoteasca toate colegele pe sub birouri.

(sper sa nu se inteleaga ca am facut pe cineva "matura"... ca ma astept )



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Elise

diana - daca percepi remarca asta, ca parul tau arata mai bine altfel decit este in acest moment, ca pe un cui in cap, atunci tu ai o problema, nu ceilalti.


De aceea vorbeam de sedimente.

Dar restul tot lipsa de tact se cheama... Daca-mi spui ca tu esti atat de sigura pe tine incat absolut nici o remarca de genul asta nu te-ar atinge, atunci ma urc maine in avion si vin sa fac plecaciuni in fata ta


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Am spus ca a fost lipsita de tact deoarece si-a spus parerea fara a fi fost intrebata si fara a se gandi ca parerea ei nu-mi aduce nimic pozitiv.

pai ba da - iti semnala ca nu-ti sta bine asa, deci te putea determina sa te schimbi si rezultatul era pozitiv.
Daca iti spunea "vai, ce bine arati!" era o remarca fara finalitate - un masaj de moment, si atit.



Pardon, ea nu-mi semnala ca nu-mi sta bine asa, ci ca EI ii placea mai mult cu parul lung. Iar de gustibus ...

Intamplator si eu am simtit dupa aceea la fel, insa sotul meu si inca vreo 8-9 persoane imi spusesera ca-mi sta f. bine cu parul putin mai scurt... Deci nu aratam nici ca o matura si parerea ei nu era universal-valabila. Tot lipsa de tact se cheama.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

MissParker - da, sint foarte sigura pe mine, uneori chiar prea sigura, si am invatat sa ascult un feedback, mai ales unul ostil. Nu ca ar fi venit natural.

Diana, daca s-a exprimat asa aveai dreptate.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Elise

MissParker - da, sint foarte sigura pe mine, uneori chiar prea sigura, si am invatat sa ascult un feedback, mai ales unul ostil. Nu ca ar fi venit natural.


Mda, la asta lucrez si eu intens acum: sa-mi limpezesc apa de sedimente, pentru ca linguritele sa nu ma mai afecteze si sa pot diferentia intre o remarca gratuita si un feedback demn de luat in seama.

Diana, nemtii au o vorba buna: "nu-ti bate tu capul meu pentru problemele mele"... Asta trebuia sa-i servesti asistentei care era "ingrijorata" foc ca erai tu prea slaba... Si anorexica sa fi fost, problema se pune totusi altfel daca ai intentii bune...


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana, si tie ti-au zis sa ai grija cind calci pe gresie, sa n-aluneci intre placi?
Bine, pe mine ma distra... eu nu ma simt scandura deloc - slaba da, dar nu exagerat.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Fetelor, ce n-as da sa am si eu asemenea "probleme"...

Eu ma chinui cu Weight Watchers sa-mi revin la 64 kg, ceea ce la 1,61m pentru mine ar fi ideal... la mai mult nu mai sper, aveam 58 kg la 22 de ani, dar am avut si 76 la 29 de ani, asa ca acum am devenit mai modesta. Dar va admir pe voi, cele suple.

Hai, ca am iesit rau de tot din topic.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

On topic, raman la parerea ca cine nu a trecut personal printr-o experienta anume nu prea are de unde sa stie ce simte persoana care tocmai traieste o astfel de experienta. Exemplu: mama mea se tot dadea de exemplu pe ea cand voia sa ma convinga ca trebuie sa slabesc (sa nu uitam ca ma voia perfecta!): "Uite, fa regimul ala de 4 kile in 4 zile, mie imi reuseste intotdeauna!", dar nu se gandea la faptul ca ea nu fusese niciodata supraponderala cum eram eu, ei nu-i prea placeau dulciurile, deci din perspectiva ei era usor de dat astfel de sfaturi. Eu ii raspundeam sec: "Da, inteleg, regimul asta e pentru tine la fel de usor cum imi este mie sa nu fumez, iar tu nu poti sa te lasi. Ce zici, daca mie imi este asa usor sa nu fumez, de ce tie nu-ti este la fel?". Tacere ...


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput