Cum percepem povestea altora?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

Iata in urma subiectelor mele, postarilor, asha cum sunt ele cineva mi-a spus ca sunt pe treapta cea mai joasa a evolutziei umane ca pana si animalele ishi apara puii, sau ceva de genul, nu stiu cine este, mi-a trimis un email, si nu s-a recomandat.

Pentru mine a reprezentat clar tiparul persoanei otravite de prejudecatzi care nu poate fi obiectiv sau prieten. si ashtept raspuns la emailul persoanei, ca i-am raspuns.


diana


Diana draga, nu-ti bate capul cu oamenii care se ascund dupa deget! Ma surprinde ca unii pot fi asa de rautaciosi! La ce bun? Le da satisfactia ca se cred in felul asta mai puternici, mai inteligenti? Eu nu vad chestia asta decat ca o dovada de lasitate!
Nimeni n-are dreptul sa te judece pe lumea asta! Numai Dumnezeu e ala!
Asemenea persoane merita "ignore". Daca i-ai raspuns deja i-ai dat "apa la moara".
Dincolo de asta sa stii ca am inteles ce ai vrut sa spui, mai devreme!
Totul e ok!


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Sau cumva a fi parinte iti da niste drepturi speciale?


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia




Nu iti da drepturi speciale ci un mod mai special de a vedea viata , altfel decat cel de dinainte de a fi parinte.
De fapt nu e vorba de drepturi ci de pareri pe care le avem noi fata de o anumita problema.
Intr-un mesaj mai sus spuneai Mai mult ma intereseaza pareri si sfaturi subiective, din ceea ce au trait altii concret, o impartasire a durerii lor, o frantura din experienta lor, din asta pot invata mult mai mult decat dintr-o parere obiectiva.
De fapt astea sunt parerile adevarate pentru ca nimeni nu poate spune despre o parere ca e cea obiectiva.Oricand poate veni o alta persoana care sa combata asta.
De fapt asta e filozofie iar viata de bazeaza pe sfaturi reale luate din viata.





Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

clover, iata cum vad eu lucrurile: nimeni nu poate simti durerea altcuiva. Este o imposibilitate biologica daca vrei. Durerea pe care o simtim noi este a noastra si numai a noastra. Ah, ca ne putem pune in pielea celuilalt si putem intui prin afectivitate cam ce simte celalalt cand sufera, asta e empatie si compasiune concomitent. Dar imagineaza-ti ca ai in fata ta pe cineva care plange de sare camasa pe el din cauza propriei lui suferinte: il iei in brate, il mangai, te identifici empatic cu durerea lui, dar nu o simti tu. Asta nu se poate.

Cat priveste constatarea ca nimeni din exterior nu ne face fericiti sau nefericiti, crede-ma ca si mie mi-a venit greu sa accept aceasta realitate, si eu eram f.f. convinsa ca toti oamenii care m-au ranit si m-au folosit si m-au dezamagit sunt niste ticalosi nenorociti si ca suferinta mea a fost vina lor, pana cand mi-am vazut propriul rol in acest "dans al nefericirii". Nu se spune intotdeauna "it takes two to tango"?? Asa ca eu raman la parerea mea si voi face tot posibilul sa ma schimb eu, pentru a nu ma mai simti ranita si folosita indiferent cum sunt ceilalti. Si apoi, una e sa te enerveze cate un dobitoc in troleu si alta sa te faca cineva nefericit ...

dianaintruder, intelesesem exact la ce s-a referit asi si nu am contestat absolut deloc faptul ca trebuie sa fii mama ca sa simti ce simte o mama. M-am legat doar de afirmatia ca n-as avea dreptul sa dau sfaturi numai fiindca nu sunt parinte, asta mi se pare nedreapta. In rest, si pentru toate mamicile iubitoare pe care le-am vazut din belsug pe acest forum. Sper ca in curand sa intru si eu in clubul vostru.



http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Miss Parker, asta e un sistem pe care ti l-ai construit singura. Din punctul meu de vedere ca sa faci fata lumii in care traiesti. Asta e strategia ta de castig si fiecare e liber sa aleaga ce cale ii face viata mai usoara. Dar in mod general, empatia nu e compasiune si compasiunea nu e empatie. Daca vrei sa spui ca in fond suntem singuri, da inteleg unde bati. Dar cu restul nu sunt de acord.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

clover, poate delimitam prea clar empatia de compasiune, dar cele doua totusi merg mana-n mana, nu?

Alt exemplu: sa zicem ca pe un copil il doare tare de tot urechea: mama lui sufera cu empatie si compasiune alaturi de el, DAR nu simte durerea lui. La asta m-am referit.

Cat despre sentimentele provocate de altii, tocmai contrariul incercam sa-l spun: ca pana nu demult gandeam ca tine, dar la terapie am invatat ca ceea ce simtim noi este doar durerea noastra si nu ne-o provoaca altcineva, de aceea fiecare om simte doar sentimentele lui proprii. La inceput m-a socat acest punct de vedere, alternativa mi se parea mai usoara (aveam pe cine sa dau vina), insa acum incep sa ma obisnuiesc cu noua optica si sa ma schimb eu (ai sa razi, dar e mai usor sa ma schimb eu decat sa-i accept in totalitate pe ceilalti asa cum sunt ei, dar sper ca si asta va veni cu timpul).

Iata cum rezuma totul un intelept chinez:

"Cand suntem suparati, e foarte usor sa dam vina pe altii. Totusi, adevarata cauza a sentimentelor noastre se afla in noi insine. De exemplu, imaginati-va ca sunteti ca un pahar cu apa. Acum imaginati -va ca experientele voastre negative din trecut sunt un sediment pe fundul paharului. Apoi, ganditi-va ca ceilalti oameni sunt ca niste lingurite. Cand cineva amesteca apa din pahar, sedimentele va vor tulbura apa. Poate parea ca lingurita a cauzat tulburarea apei - dar daca nu ar exista sedimentele, apa ar ramane limpede indiferent cat ar amesteca altcineva cu lingurita. Solutia este sa va identificati propriile sedimente si sa incercati in mod activ sa le eliminati."


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Eu percep povestea altora asa cum as fi in situatia lor.Ma afecteza cand cineva sufera dintr-un motiv anume.Incerc sa fiu cat mai obiectiva cand raspund, dar si raportat la experienta mea de viata.Sper ca reusesc cat de cat sa fiu cat mai aproape de suferinta celor care au nevoie de un sfat in astfel de momente.
Diana, eu iau oamenii asa cum sunt ei...am mai primit si eu mailuri ciudate si fara semnatura, le-am citit si atat!Daca asa a vrut sa imi scrie ...e treaba lor...parerea lor in acel moment.Nu ca nu ma afecteaza dar ce pot sa fac?decat sa fiu eu asa cum sunt!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

Deci, vina mea care este? Ca nu le-am eliminat?
diana


Nu ai nici o vina, fii mai toleranta cu tine insati . De exemplu, ignora mailurile anonime si nu le lasa sa te afecteze. TU stii cel mai bine ce fel de om esti, iar "linguritele" exterioare care incearca sa-ti tulbure "apa" n-ar trebui sa aiba nici o sansa! Sigur, dureaza pana ajungem la un asemenea nivel de siguranta de sine, dar merita incercat.

Apropo de "lingurite" si propriile sedimente, un exemplu banal trait de mine de curand. M-am tuns ceva mai scurt decat de obicei si incercam sa ma obisnuiesc cu tunsoarea. Apare o colega care-mi spune stramband din nas "Ah, mie imi place parul lung mai mult"... M-am simtit imediat f. prost si m-am enervat in primul moment pe colega lipsita de tact. Sunt de parere ca de asemenea pareri "sincere" nu are nimeni nevoie, caci nu aduc nimic pozitiv. Dar pe de alta parte, daca eu as fi fost 100% convinsa ca-mi sta f. bine si daca m-as fi placut asa, cu parul mai scurt, cuvintele ei nu m-ar fi afectat deloc. Insa prin reactia ei mi-am dat seama ca de fapt nici mie nu-mi placea foarte tare tunsoarea si atunci m-am hotarat sa-mi las parul sa creasca la loc si sa nu-l mai tund asa scurt...


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

MissParker,
ai si n-ai dreptate.
Oamenii sint animale sociale - asta inseamna ca putem si trebuie sa interactionam cu cei din jur si dincolo de nivelul formal. Adica sa le permitem sa ne influenteze. Daca ne tragem peste oki o crusta de protectie, nu cred ca ne ajuta prea mult sa evoluam.

Probabil e bine sa pui si parerile negative intr-un sertarash, si cind se aduna mai multe sa incepi sa te intrebi daca nu cumva intr-adevar nu-ti sta bine cu tunsoarea aia si ar trebui, in pofida convingerilor tale initiale, sa-ti lasi parul sa creasca.
De ce trebe neaparat sa consideri "a, colega asta e invidioasa si o spune din rautate?"
Poate o spune din rautate, intr-adevar.
Sau poate chiar e sincera si vrea sa-ti faca un serviciu atragindu-ti atentia.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

elise, nici o secunda n-am sustinut ca acea colega ar fi fost invidioasa sau rea!! In plus, ea e blonda, cu par lung, f. frumoasa, deci stiam sigur ca n-are de ce sa fie invidioasa . Am spus ca a fost lipsita de tact deoarece si-a spus parerea fara a fi fost intrebata si fara a se gandi ca parerea ei nu-mi aduce nimic pozitiv. In fond, exista si oameni urati pe lume, ce facem, ne ducem la toti si le spunem in fata parerea noastra?? Nu la genul asta de interactiune m-am referit. Accept critica atunci cand e vorba de ceva constructiv. Aici nu am simtit asa ceva. Dar repet: daca eu nu as fi fost nesigura (ale naibii sedimente!), nu m-ar fi afectat deloc.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Am spus ca a fost lipsita de tact deoarece si-a spus parerea fara a fi fost intrebata si fara a se gandi ca parerea ei nu-mi aduce nimic pozitiv.


pai ba da - iti semnala ca nu-ti sta bine asa, deci te putea determina sa te schimbi si rezultatul era pozitiv.
Daca iti spunea "vai, ce bine arati!" era o remarca fara finalitate - un masaj de moment, si atit.

Personal, criticile mi se par mai utile decit laudele. Nu mai placute - mai utile.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput