Forumul - motiv de cearta cu partenerul

Forumul - motiv de cearta cu partenerul | Autor: Miramar

Link direct la acest mesaj

Postand la un alt subiect aici si facand o paralela cu situatia mea, m-am gandit sa va inteb la voi cum este? Mai exact cum privesc partenerii vostrii de viata (soti, concubini, prieteni) forumul. Timpul pe care-l petreceti pe forum ii deranjeaza? Sunt gelosi?

Al meu de exemplu considera ca pierd vremea, ca timpul nostru liber, impreuna care si-asa e limitat este afectat de prezenta mea aici, nu intelege cum pot sa discut lucruri intime privind problemele noastre, sau ale mele personal cu niste "necunoscuti", ma considera dependenta de DC (aici nu greseste prea tare).

As vrea sa stiu voi intampinati aceleasi probleme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , si prietenul meu considera forumurile de genul asta drept o pierdere de timp si de energie si nu intelege cu ce ma ajuta pe mine ca vb cu x sau y care poate sa spuna ca e pamela anderson , samd.

E de acord cu forumurile pt sport de exemplu , despre fotbal , dar sa discuti lucruri intime sau dezbateri cu cineva e pierdere de timp.

A mai facut el mutrite ca stau prea mult la spital in loc sa stau cu el sau ca merg la antrenamente in loc sa stau cu el pana i-am explicat ca nu sunt papusa si daca nu-i convine treaba lui. De atunci n-am mai auzit reprosuri. Cu forumul insa , daca stam la mine si eu mai intru face misto ca il las la computer "cu ura"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu imi fur mistouri apropo de forum de la toata lumea, si de la partener dar mai ales de la parinti, de genul "vaaai, ii dai cu lingurita aia? o fi buna?? mai bine intreaba pe forum!!!"

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Pe mine m-au ajutat foarte mult discutiile de pe acest forum si sotul meu stie acest lucru.De multe ori chiar ma intreaba ce mai zic fetele pe forum. Nu-l deranjeaza decat daca atunci cand este acasa eu stau pe forum.Incerc sa evit asta,si asa petrecem prea putin timp timp impreuna fata de cat ne-am dori.
In schimb am niste prieteni care tot fac misto de mine cand vad ca petrec o mare parte din timp pe forum,dar asta nu este o problema.
Conteaza ca mie imi place!




Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Si mai am o intrebare - in completare. Inafara de anonimatul care ne protejeaza ce altceva ne face sa ne "dezbracam" in "public", sa cerem pareri si chiar sa tinem cont de ele, intr-o oarecare masura?

Pe mine de exemplu m-a surprins calitatea postarilor, respectiv a membrilor pe acest forum. In plus intotdeauna mi-au placut dezbaterile, iar forumul imi ofera posibilitatea de a-mi exercita spiritul critic

In plus am cunoscut oameni care impartasesc problemele mele si le inteleg, astfel imi e mai usor sa vorbesc despre ele cu ei.

Si adaug multe informatii pretioase pe care le-am cules aici - despre probleme de infertilitate, despre constructia casei, despre design interior etc etc


Acest cumul - da recunosc m-a facut oarecum dependdenta de DC.


Voi sunteti dependenti? Ce v-a facut sa deveniti dependenti de DC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu-l deranjeaza, mai scrie si el - si cind ne-am certat din motive de forum a fost tot aici, de la PCuri diferite, eu intr-o camera, el in alta, ca noi asha live eram certati shi nu vorbeam.

deci nu, nu-l deranjeaza.
Nici pe fie-mea - se uita shi ea curioasa la tastatura - maine poimaine apare shi nicku' "bebelisa".

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Miramar, pe sotul meu nu il deranjeaza cand citesc dar devine un pic agitat cand incep sa scriu. Cred ca are aceleas motive ca si sotul tau...:)

Motivele mele sunt urmatoarele: sunt o persoana sociabila, prietenoasa, imi plac oamenii in general, consider ca e un schimb si un exercitiu intelectual(poti invata de la oricine te miri ce) iar eu nu am idei preconcepute sau principii rigide, pot sa-mi spun parerea fara nici o retinere, cred ca parerea mea conteaza (asta e amuzant si ar putea fi catalogat drept arogant dar ne anima pe toti banuiesc)...si nu trebuie sa fie si real...
...Nu sunt dependenta dar imi face placere...

Sigur exista si ``capcane``: substituirea propriei opinii cu un curent de opinie al grupului(spiritul imatur de gasca), pierderea contactului cu realitatea imediata, pierderea timpului in general...Da` nu cred ca ma paste vreunul din aceste pericole.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Pe sotul meu nu-l deranjeaza timpul pe care eu il petrec pe forum. CAnd el e acasa, dupa ce adoarme fata, eu stau pe forum numai daca el tine mortis sa se uite la vreun film prost!
Cred ca anonimatul e cel mai puternic motiv pentru care putem sa discutam atat de deschis. Eu una nu-mi permit multe, chiar si cu prietenii apropiati. Aici gasesti o mare diversitate de pareri si moduri de a privii o problema. Prietenii din viata reala, de multe ori au aceeasi viziune cu tine asupra lucrurilor, ca nu degeaba ti-or fi prieteni (cine se aseamana se aduna).

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu stiu daca este vorba atat de anonimat(si spun asta pt. ca multe dintre voi va cunoasteti , aveti poze , samd) , cat despre placerea de a dezbate si amalgamul de notiuni noi cu care te trezesti post-forum.
Mai afli una alta , mai vezi daca esti singura pers. intr-o situatie si care sunt parerile celor neutri , legi prietenii , amicitii , sunt discutii in contradictoriu care te tin in priza , dezvolti anumite lucruri si tot asa .

Eu sunt vorbesc deschis in materie de sex si cu prietenii , colegii , profesorii , pana la limita bunului simt , evident. Nu ma apuc sa povestesc cum stau in pat si de cate ori ma saruta prietenul pe lobul urechii, dar nu vad sexualitatea ca pe un tabuu.
Si cred ca ete minunat sa vezi ca atunci cand ceri o mana de ajutor se intind 10 inspre tine far sa ceara ceva la schimb , fara sa te cunoasca de o viata , pur si simplu din bunatate sufleteasca. Nu este valabil doar pe forum ci si in viata...reala ca sa zic asa , dar e ceva sa legi prietenii virtuale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu, nu-l deranjeaza ci chiar il bucura ca mai am si eu cu cine schimba o vorba cand e el la serviciu, caci aici suntem "fam Singureanu"!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Eu nu prea deschid calculatorul atunci cand sunt acasa. In putinele situatii cand am facut-o si am stat pe DC, sotul din dotare nu a avut nimic de comentat.
A, ba da, a fost foarte intrigat odata cand i-am aratat unele postari la nu mai imi amintesc ce topic si i se pusese pata sa scrie si el. S-a rugat de mine sa-l ajut sa-si creeze cont. L-am refuzat. Nu de alta dar, al meu sot are uneori asa niste pareri contrare celor ale mele ca as fi ajuns sa ma cert cu el si live si virtual..
Am avut noroc ca atunci cand a incercat singur sa-si faca cont pe DC nu a reusit din nu stiu ce motiv...Cred insa ca o sa mai incerce ca l-am vazut tare incantat de idee si de acest forum.

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput