nunta bis, bis, bis ?!

nunta bis, bis, bis ?! | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca intrebarea asta isi are locul aici... dar ati merge la a patra (?!) nunta a unei prietene care se tot casatoreste din 2 in 2 ani?!

Adica...am fost la prima, la a doua, la a treia... deja a inceput sa mi se para desuet.
Doar e nunta, nu Revelion!
Sint persoane care sustin ca "asta e, daca saraca n-a avut noroc pina acum".

Dar totusi...din 2 in 2 ani, alt noroc?!
Cu biserica, restaurant, mireasa... tot meniul.

Ati mai participa?!

Elise & BBLisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sincer de participat as participa, ar fi un motiv in plus de distractie,problema mare este probabil darul care trebuie de dat la nunta cred ca asta te deranjeaza. In cazul asta iti propun un joc incepi si fa pariu cu nuntasii cat va tine casatoria si cine pierde plateste darul la nunta viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nu stiu daca se pune problema de bani....eu as pune problema ca 'ne jucam de-a casatoria'.... o fi,n-o fi....oare acum iese?Si din 2 in 2 ani e chiar .

Iar a insista in ideea de nunta in care nu crezi mi se pare extrem de aiurea. Adica din 2 in 2 ani ne facem ca o luam in serios cu biserica,restaurant, mireasa si altele?? Spui la biserica aceleasi lucruri din 2 in 2 ani??Te imbraci in rochie alba (oricum albul ala si-a pierdut demult semnificatie) doar de dragul spectacolului? Inteleg ca nu ai noroc si speri de fiecare data sa fie ultima, dar nu face din asta un spectacol.Sau nu face aceeasi greseala asa de des.Asteapta....vezi...mai ales ca esti patita.
Deja de la a doua nunta incolo cred ca lumea ar trebui sa aiba ceva mai multa 'decenta' si sa nu mai faca atata spectacol. Ca inseamna ca nu mai credem deloc in juramintele de la biserica sau in toate ritualurile, ci le facem doar de spectacol.

Eu nu m-as mai duce...si daca mi-ar fi si prietena i-as spune si de ce. Ca ne jucam de-a casatoria.Ca se poate face intr-un cadru privat si cu mai putin spectacol date fiind conditiile. Si ca nu ai noroc e o chestie,dar ca de fiecare data transformi lipsa norocului trecut si gasirea lui dupa 2 ani(oare???)in spectacol ca si cum ar fi prima data mi se pare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Sorry.dar n-am auzit pana acum ca 1 femeie sa faca atatea nunti,poate e dependenta de atmosfera aceea plina da emotii,pt.ca nu cred ca o face din interese pecuniare.Daca mi-ar fi o buna prietena m-as duce ca n-am incotro ,dar as sfatui-o sa nu-si faca un obicei din chestia asta.Nici nu stiu,dar credeam ca mireasa te imbraci o singura data ,si daca o fi sa mai ai parte de alte nunti ,faci doar o masa in cadru intim si nu te mai expui in haine de mireasa (albul inseamna puritate ,curatenie )ori a doua ,a treia oara cred ca nu se mai pune problema de puritatea miresei.
Oricum ii doresc sa-si gaseasca definitiv jumatatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu este vorba de bani, ci de semnificatie...
Daca ar da doar o petrecere normala, fie ea cit de fastuoasa, n-as avea nimic impotriva: dar fara biserica, fara sa fie a nspea oare mireasa cu alt ginerica, si sa-i urez a nspea oara casa de piatra (i-am tot urat...)

Cu alte cuvinte, trebe sa ma prefac ca n-am mai vazut aceeasi kestie de 3 ori inainte si s-a dovedit un esec de fiecare data... si as crede in ceva ce nu cred. Nu stiu, e cam aiurea, mai ales ca mi-e prietena.

In locul ei, m-as marita si de 3 ori pe an daca asta m-ar face fericita, dar fara sa angrenez aceleasi 200 de neamuri si prieteni in asta: ei nu i-o aduce aminte de nuntile trecute?!

Ce semnificatie o mai avea sa fii mireasa a patra oara ?!


Bineinteles ca nu pot sa ma duc la ea direct si sa-i spun toate astea ca atare: probabil mi-as face-o dusman pe viata.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Adevarat e cam ciudat ce face ea, cert este ca ii place lucrul asta mult ca altfel nu ar face mare tambalau de fiecare data. Eu una nu as mai face numai la gandul ca am avut ghinion prima data si as schimba traditia dupa fiecare nunta.Dar tein gustul omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

pai o fi avand semnificatie pentru mire, care o fi de fiecare data altul la prima casatorie....


EDIT: ar fi poate interesant un topic de ce semnificatie mai are nunta...fie chiar si pentru prima data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

lool. tipa asta e super tare!

eu m-as duce, jur...mi se pare chiar cool.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by babyblue

lool. tipa asta e super tare!

eu m-as duce, jur...mi se pare chiar cool.




buna idee.
du-te tu, ca la cele trei de pina acum n-ai fost.


tzitziri,
semnificatia e... ca vrei sa fii cu el pt tot restul vietii, cred eu.

Da' deja sa faci public cu atita tevatura ca vrei sa fii cu 4 barbati in decurs de citiva ani, cu toti pt. tot restul vietii...e cam mult pt. puterea mea de intelegere.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

daca mi-ar fi prietena si nu s-ar pune nici problema de bani m-as duce...
pana la urma si dac ar face-o in cadru restrans tot i-ai ura casa de piatra etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Porumbita,

in cadru restrins m-as duce si eu!
Dar e vorba de toata festivitatea de nunta ...in care nu difera decit rokia shi ginerica, acelelasi fetze, acelasi ritual, aceeasi mireasa, la fel de emotionata ca prima data... imi face rau, nu stiu sa-ti explic de ce.

Mi se pare foarte trist si desuet.
Si noile inceputuri astea... au o limita.
Pina unde poate merge disperarea unui om?
Pentru ca de disperare o face, pentru ca a visat ea printi si fat frumosi cu care traieste fericita pina la adinci batrineti, si nici la al douazecelea printz n-ar intelege ca nu trebe sa-l intimpine tot in rochie alba.

Din pacate, ne angreneaza si pe noi in povestea asta.
Eu personal nu mai pot sa ma bucur pt. ea, asta e. Sa ma duc doar de dragul prezentei... iar...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput