nunta bis, bis, bis ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana, aici discut daca sa ma duc sau nu la o petrecere la care am fost invitata - daca ii fac mai bine spunindu-i parerea mea (si a altora, da' nimeni nu i-o spune) sau sa ma duc acolo sa zimbesc fals.
Am cerut un sfat.
Altfel deschideam la barfe si cancanuri.

N-am idee cum de "o iau" asa repede - si nici de ce o parasesc asa repede, ca si asta e un semn de intrebare.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

sharada se vede din afara...ea nu o vede ca pe o sharada si mi-e cam mila sa-i zic kestia asta in fatza. Desi si eu cred ca ar trebui.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Elise,

stiu ca,normal, fiecare prima data are dorinta sa fie unica data din viata lui cand face acest lucru.Semnificatia e intr-adevar :tu esti alesul. Si mergem la primarie sa fie legal, la biserica sa fie 'in fata lui Dumnezeu' si chemam pe toata lumea sa se bucure cu noi.

Asa cum am spus si mai sus,cazul prietenei tale mi se pare de..spectacol.Sa o ia de fiecare data de la capat cu preot, mireasa, nasi etc e intr-adevar de neinteles. Tocmai de aia am si zis ca nu vad ce ar mai putea insemna pentru ea tot ritualul care pana la urma are la baza o semnificatie.

Dar totusi e evident ca pentru unii semnificatia nuntii nu mai este deloc aceeasi. Pe mine una de exemplu toate ritualurile nuntii ma lasa rece. Si stiu ca nu le inteleg, nu le accept si deci nu o sa le fac...Dar oare pentru cati dintre cei aflati chiar si la prima casatorie nunta mai inseamna ceva? Si nu ma refer la semnificatia albului rochiei - care stim cu totii ce insemna la origine si e evident ca in ziua de azi si-a pierdut cu totul semnificatia (si nu o spun ca repros - pentru ca sustin o cunoastere, fie ea si pe plan sexual inainte de casatorie)....dar cate din vorbele care se rostesc sau ritualurile casatoriei mai au semnificatie pentru cati dintre noi?


Precizare: nu sunt genul 'bisericos' si simplul fapt ca nunta presupune biserica si 'femeia -roaba barbatului' imi trezeste revolta ...dar uite ca sunt oameni care teoretic cred in ele (altfel de ce le fac???si de 4 ori)...dar practica ne omoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Elise, tu o cunosti mai bine...
daca stii ca ti-o faci dusman spunandu-i deschis opinia ta (desi mai mult ca sigur i-au mai spus-o si altii) mai bine te scuzi elegant (acum ai bebelisa complet dependenta de mami si tati) si nu te duci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

apropos de albul miresei.. din cate stiu eu rochia de mireasa alba a fost "introdusa" de regina Elisabeta (nu bag mana in foc totusi, insa stiu ca o regina a englezilor a introdus moda cu alb la rochia de mireasa); pana atunci rochitele de mireasa aveau culori... pacat ca nu a ramas moda... mie personal mi se pare ca ff putine femei (din motive de silueta, ten etc) arata bine in alb/crem/culoare untului etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu cred ca daca te duci o sa asisti la un spectacol de....dat coate....singurele figuri noi sunt din partea 'alor lui' si sunt convinsa ca restul ori considera penibil, ori iau in ras, ori putin ii pasa.....

Cred ca poti sa gasesti pretexte ca sa nu te duci....daca crezi ca nu poti sa ii spui mai mult sau mai putin direct parerea ta despre toata povestea.

Chestia cu printi si cu printese....da, poate asa o fi....ea tot mai spera.Dar sa nu invete nimic din cele 3 povesti anterioare, macar ca nu e bine sa te grabesti sau ca mai bine esti precaut.....

Totusi ma uimeste si cum un barbat care stie de trecutul iubitei nu are nici o ezitare sa fie al 4-lea....la un interval asa scurt de al 3lea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

eu am o curiozitate: poarta aceeasi rochie de mireasa sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu m-as duce fara probleme si i-as spune Casa de piatra dar sper sa fie ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by Elise

Mi se pare foarte trist si desuet.
Si noile inceputuri astea... au o limita.
Pina unde poate merge disperarea unui om?
Pentru ca de disperare o face, pentru ca a visat ea printi si fat frumosi cu care traieste fericita pina la adinci batrineti, si nici la al douazecelea printz n-ar intelege ca nu trebe sa-l intimpine tot in rochie alba.

Elise & BBLisa


pai singura ai raspuns la intrebarea daca sa ma duc sau nu...
daca as fi in locul tau, sa nu existe problema de bani, dupa cum ai spus, m-as duce pt distractie... ce face cu viata ei e problema ei. cel mult poti sa-ti spui pct de vedere...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Depinde si de relatia dintre voi. Adica cat de bune prietene sunteti. Eu in situatia asta, daca as fi prietena buna cu fata, i-as fi zis demult parerea mea, chiar daca mai subtil, dar tot i-as fi zis-o. Si as fi sfatuit-o sa o ia mai usor si sa chibzuiasca mai bine. Iti dai seama daca tu gandesti asa, altii, care nu au nici o treaba cu ea, ce or fi gandind. Practic se arunca in gura lumii. Si poate are o problema daca face chestia asta a 4-a oara. Isi trateaza prima deceptie cu incercari disperate de a o face din nou mai bine, si de fiecare data ea spera ca e ultima/. Dar nu e un comportament normal. Mie mi se par esubiect de film. Parintii ei ce zic oare?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput