VARICOCELUL

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Mariaa, varicocelul n-ar nici o legatura cu varicele. Varicocelul e la barbati , la testicole, o vena infundata care impiedica sa ajunga in afara ca sa fecundeze ovulul.



Noi 2 singurei



nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa fiu rautacioasa...
cum spui si tu varicocelul este de fapt un manunchi de vene dilatate la testicul (mai exact la testiculul stang). infertilitatea nu este data prin blocarea spermatozoidului sa ajunga afara, ci prin cresterea temperaturii la nivel local. mai exact, venele dialtate mentin o cantitate mai mare de sange cald la nivel local, crescand temperatura testiculului si inhiband procesul de formare al spermatozoizilor. pentru a se dezvolta normal spermatozoizii au nevoie de o temperatura de cca 36 grade, adica putin mai scazuta decat temperatura normala corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui V1ttek

Salut, am fost si eu operat saptamina trecuta, si am nevoie de sfatul vostru:

Vinerea trecuta; mi-am facut operatie la Varicocel si (desi a trecut o saptamina) am burta cam umflata;. Ce sa fac, e normal sa fie asa?


ti-am raspuns la celalalt subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

buna! si sotului meu i s-a spus cand a facut dopller ca ar avea un inceput de varicocel, dar acum am o intrebare intrebatoare ,citeam in pg 2 ca vena este obturata si nu poate iesii "baietii",dar sperma cum naiba iese? nu tot pe acolo curge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

buna! si sotului meu i s-a spus cand a facut dopller ca ar avea un inceput de varicocel, dar acum am o intrebare intrebatoare ,citeam in pg 2 ca vena este obturata si nu poate iesii "baietii",dar sperma cum naiba iese? nu tot pe acolo curge?

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica


nu. prin vena curge snage, prin canalul spermatic curge sperma. nu se amesteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

aha, deci nu se "amesteca" una cu alta,
cine mai stie de dr. voinea? l-a mai vizitat cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

La multi ani tuturor,un an 2013 mai bun va doresc si sa ne implinim visul de a fi mamici

Mergi la inceput