VARICOCELUL

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

pai daca toata lumea este impotriva operatiei...voi stiti ce pasi trebuie urmati ...mitza este in 12 sapt cu samburica 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Titelu, nu cred ca lumea e impotriva operatiei, dar asa ni s-a spus si noua, ca operatia nu influenteaza prea mult fertilitatea masculina. Sotul meu insa a decis sa se opereze pt. a nu avea alte probleme si nicidecum pt. ca iar afecta fertilitatea. Unele femei au ramas insarcinate cu sotii lor care aveau varicocel ( cazul nostru ), iar altele nu au ramas chiar daca sotii s-au operat.
Cred ca depinde mult si de noroc si de Dumnezeu.


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Titelu ma bucur ca ai intrat in discutia noastra ....Stiu ca tu esti un caz fericit si de aceea indraznesc sa te mai intreb cate ceva si sa-ti cer parerea ....daca imi permiti...
Ma bucur mult pentru tine si pentru sambureii tai ..sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii ...
Acum ...vreau sa te rog sa-mi spui (daca vrei) cam care a fost istoria voastra ...rezultatul il stim...
La mine ..pe scurt : sotul depistat in oct.2005 cu oligoastenoteratospermie .......posibil varicocel....Tratamente homeopate si alopate pana in prezent ....rezultatul: AZOOSPERMIE ...
Recomandare : operatie....desi doctorul nu ii garanteaza ca vom reusi sa avem puiul nostru pe cale naturala...
Iti dai seama prin ce stari trec....asta in conditiile in care ne-am pus toate sperantele in aceste tratamente ...
Nu mai avem nici timp de incercat alte variante de tratamente ...eu chiar maine fac 35 de ani ......
Astept orice fel de istorioare legate de varicocel....pozitive,negative......orice....simt ca am ajuns la capatul puterilor.....

In speranta ca nu v-am plictisit prea mult .....

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

titel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

La Multi Ani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aura spune:

salutare la toata lumea sunt si eu o aspiranta optimista cam de 3ani si vreau sa va povestesc ca sotul meu s-a operat de varicocel exact acum un an,inainte de operatie avea nr. de patru milioane cinci sute ,a+b 42.2,diagnostic oas,dupa operatie mai exact la doua luni bineinteles cu tratament am ajuns la un nr.de 9milioane,a+b 50%,iar dupa inca 4luni ajunsesem la un nr.de 31mil.a+b 45.2%,am avut sperante foarte mari am renuntat la tratament si am sperat ca se v-a intampla minunea cea mare pana acum in februarie cand nu mai aveam rabdare si am zis sa mai repetam o data spermograma care nu a iesit asa cum ne astepteam adica a inceput sa scada iar adica nr.13mil,a+b 38% diagnostic oas.acum am inceput sa luam iar tratament si ne pregatim sa facem ias.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Buna,

Si sotul meu, ca si Titelu, a fost operat de varicocel in iulie 2005. Diagnosticul inainte de operatie a fost oligoastenozoospermie (diagnostic pus si aici si in Szeged), cu un nr de spermat 12 mil si motilitate 39% (parca), iar dupa operatie, la 6 luni, a ajuns la 29,8 mil spermat. si motilitate peste 50% (daca vreti o sa caut sa vad exact ca acum nu mai imi aduc aminte).

Deci, nu stiu de ce dr vostrii au spus ca operatia nu afecteaza oricum, pt ca noua ni s-a spus si aici si in Ungaria ca, daca nu exista si alte probleme la sot, in mod normal cam la 3 luni de la operatie ar trebui sa se vada o imbunatatire cel putin in ce priveste motilitatea daca nu si in numarul spermatozoizilor. Sotul nu a reusit sa repete spermograma la 3 luni ci la 6 luni (asta fiind in 1 dec 2005), iar in 9 dec 2005 am ramas insarcinata, in acest moment minunea noastra avand aproape 6 luni.
Practic, faptul ca sangele curge prin venele din canalul spermatic foarte repede face ca pana si spematozoizii prezenti sa fie ametiti si incalziti prea tare. In timp se poate ajunge la infertilitate totala.

Daca mai vreti sa stiti ceva astept intrebari, dar vedeti ca nu stiu daca intru zilnic.

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)
poze

www.totsites.com/tot/bogdan_ioan" target="_blank">Gâza noastrã micã

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Multumesc mult flavia ramona
Parca ma simt un pic mai ..incurajata ....Problema la noi este ca sotul meu are acum 0 (zero)
Speram sa fie din cauza varicocelului pentru ca alte probleme nu are ....a facut si ecografie testiculara , si analize genetice....
In fine .....ma bucur mult ca m-ai mai incurajat putin....
Astept si alte povestiri ....


Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mariaa, varicocelul n-ar nici o legatura cu varicele. Varicocelul e la barbati , la testicole, o vena infundata care impiedica sa ajunga in afara ca sa fecundeze ovulul.



Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V1ttek spune:

Salut, am fost si eu operat saptamina trecuta, si am nevoie de sfatul vostru:

Vinerea trecuta; mi-am facut operatie la Varicocel si (desi a trecut o saptamina) am burta cam umflata;. Ce sa fac, e normal sa fie asa?

Mergi la inceput