le facem sotilor cadouri de sf.valentin

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Pentru ca nu o simt ca sarbatoare a mea, am cunoscut-o dupa '90 (desi stiam de existenta ei cred dinainte) datorita publicitatii excesive, nu tin cont prea tare de ea nici eu nici sotul.

Insa pentru ca este o sarbatoare frumoasa, a iubirii, chiar daca nu a noastra ca popor, daca cumva vreun nimic ce i-ar face placere sotului meu imi atrage atentia in perioada asta i-l iau si i-l fac cadou de Sf. Valentin, daca nu nu si el asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si eu sunt romanca pana-n maduva oaselor dar nu mi s-a parut aiurea sa "imprumut" lucruri bune de la altii.
In fond nu noi am inventat nici ziua luptei impotriva cancerului de san, nici ziua luptei impotriva fumatului, nici multe. Si imi place sa cred ca nu ne vom opune la a le lua in considerare, chiar de nu sunt mosteniri traditionale.
Ar fi culmea sa serbez doar ce-a serbat bunica cand a fost fata mare.
Imi amintesc de Valentine's day chiar de pe vremea lui Ceausescu, cand ni se povestea de ea ca de o sarbatoare a altora. Si Halloween-ul la fel.
daca nu va aduce ceva pozitiv in suflet, normal ca n-are sens sa le luati in considerare.
Mie una imi aduce - un prilej in plus de fun si bucurii
Floricele la toata lumea, ce conteaza fiecare ce serbeaza, important este sa fim fericiti!


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Asa cum este craciunul sau alte sarbatori asa si Valentine este un prilej de bucurie si rasfat.

quote:
Pe cand importam si hanuka (sau cum s-o scrie) si toate sarbatorile chinezesti, japoneze, arabe sau zulu?! asta ca sa aratam cat de fraieri suntem si cum le facem pe plac comerciantilor care lupta din toate puterile sa le importe, sa aiba pretexte de vanzari babane la preturi aberante. Daca se poate cate una pe saptamana!
Sorry, refuz sa ma inregimentez in gloata consumista manipulata din toate partile pentru a scoate bani. Sf. Valentin , Haloween etc sunt niste sarbatori minunate in contextul lor, in tara lor de origine, la poporul care le-a inventat. Pentru mine nu inseamna absolut nimic in afara de o incercare de a imi stoarce bani. Si cu cat li se face mai mare tam-tam si reclama agresiva cu atat le refuz mai tare.
--------------------------------------------------------------------------------


Pina la urma si comerciantul trebuie sa traiasca si sa se bucure si el de ceva,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

hanukkah este o sarbatoare religioasa evreiasca. Ca si craciunul pentru crestini. Nu e o sarbatoare de genul valentine day sau 1 mai, 1 iunie. Hanukkah este sarbatorita de evrei, chiar daca nu e data la teve sau comerciantii nu fac vinzare inca. Crestinii nu sarbatoresc hanukkah asa cum evreii nu sarbatoresc craciunul. Dar fiecare are voie sa o sarbatoreasca pe a lui.
Fiecare religie cu sarbatorile ei. Nici aici nu serbeaza cei care nu sint evrei, hanukkah. Dar evident ca gasesti in magazin ce ai nevoie in cazul in care esti evreu si vrei sa o sarbatoresti.
Comparatia cu triburile zulu nu isi are locul, fiindca nu avem membrii din triburile astea intre noi, sau nu destul de multi ca sa bage comerciantii in magazin obiecte de cult zulu. Dar fi sigur ca daca exista citiva isi serbeaza si ei aniversarile lor specifile religiei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu zic ,ca :sf.valentin(chiar daca nu e sarbatoarea noastra),martisorul,ziua de 8 martie sunt sarbatori care anunta venirea primaverii.peste tot vezi inimioare,flori.ce femeie nu se bucura cand primeste un buchet de flori?un buchet de ghiocei-ce zice-ti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by valicalin
un buchet de ghiocei-ce zice-ti?


n-am mai vazut ghiocei cind am plecat din Ro. Poate in alte state... La clima asta nenorocita de aici, 2/3 an nu ploua deloc-deloc si totul e uscat, 1/3 de an cica ploua desi in ultimii ani mai rar. Mi-a ajuns, vreau 4 anotimpuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

da.......
de ce sa nu profitam si de ziua asta?
sa mai iesim din cotidian, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

eu i-am facut, aseara :)
si-a fost tare incantat, i-au crescut cornite, cred :)

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

desi nu ma dau in vant dup sarbatoarea asta, i-am luat o inimioara de ciocolata si el mi-a luat o floare...ceva simbolic ...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Bomboane si cina

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput