le facem sotilor cadouri de sf.valentin

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

quote:
Originally posted by Desiree2002

[quote]Originally posted by coltofeanu

"Īn sudul Romāniei , fetele se īntorceau īn sat alergānd, obicei numit zburatorit, urmarite de cāte un baiat caruia ii cazuse draga. Daca baiatul era iute de picior si o ajungea, iar fata īl placea, īl saruta īn vazul tuturor. Sarutul acesta semnifica logodna celor doi pentru un an, sau chiar pentru mai mult, Dragobetele fiind un prilej pentru comunitate pentru a afla ce nunti se mai pregatesc pentru toamna."




La pariu ca toate se lasau prinse?!?


Mai mult ca sigur! Era un banc cu o gaina ... daca fuge - se crede ca este proasta , daca sta ......, mai bine se impiedica !

Me-am abatut de la subiect si poate primim vreo "mustrare ".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu tocmai ce mi-am primit cadoul de VD; un inel cu rubin N-a putut sa-l tina secret pana pe 14...M-a socat, desigur
A intrebat si daca am putea sa plecam undeva, vreo 2-3 zile, in vreo capitala a europei, la alegere
Din pacate pica prost anul asta 14 feb si nu prea avem cum

eu inca nu stiu ce surpriza sa-i fac...ceva sa-i faca placere...in afara de

Da, am uitat sa va spun, (inca) nu e sot...oare de aia tinem sarbatoarea?


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Nu ii fac cadou. Pe de alta parte, de Dragobete am auzit abia DUPA ce am auzit de Valentine's... asa ca nici acela nu inseamna mai nimic. Personal, nu pot sarbatori o zi despre care am invatat doar in acesti ani, o zi care n-a existat la mine in familie cand eram mica.

Pe 14 februarie era frumos la scoala la orele de engleza, cand ne faceam felicitari cu "Be My Valentine" si ni le ofeream unii altora. Sigur ca atunci Ziua era una a "prieteniei" mai degraba decat a "indragostitilor"... dar era frumos! Asta inseamna pentru mine Valentine's Day...


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

[hop si eu]si noi ne facem cadouri si declarati,mese romantice fara sa fie vreo ocazie,aniversare ..ne place .la amandoisi de SF valentin sarbatorim de fiecare data,,pana acum el se ocupa cu rezervari la nu stiu ce cine...la..la..la insa anul asta mam gandit sal facem acasa cu o cina romantica dar in 4..vor fi si fetita si mama si nu le lasam singurele..si cadou ne facem(aici la ei se dau ciocolata la barbati)insa cred ca o sa fac eu ciocolata si o dau ca desert dupa cinasi la cadou inca nu mam gandit ..insa ceva simbolic si dragalas zic ca merita
bafta tuturor

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Nici eu nu tin neaparat,dar vorba cuiva de mai sus,daca e motiv de voie buna,de ce sa nu profitam.Sotul imi aduce cate o cutie de praline mai smechere si facem o seara placuta...cu motiv

Rau tot nu e,desi la amandoi ni se pare o MARE porcarie...asa cum mi se pare mie de exemplu iepurasul de Pasti.Eu una n-am pomenit de iepure cand eram copil,dar acum tot ii cumpar ceva nou lui fi'meu...desi ii iau saptamanal cate ceva.Si ii iau si de 1 iunie ,si ma bucur si de florile de 8 martie si daca ar mai fi vreo trei zile din astea atata timp cat am chef in ziua cu pricina ,nu vad de ce m-as incontra doar pentru ca e la moda???

Atata timp cat sunt motive de fun e ok,atunci cand aud de extreme,de investit bani multi in cadouri grele doar ca e ziua lu' Valentin sau altceva,atunci da...ma mir si eu pana unde ajunge prostia omeneasca.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Pe cand importam si hanuka (sau cum s-o scrie) si toate sarbatorile chinezesti, japoneze, arabe sau zulu?! asta ca sa aratam cat de fraieri suntem si cum le facem pe plac comerciantilor care lupta din toate puterile sa le importe, sa aiba pretexte de vanzari babane la preturi aberante. Daca se poate cate una pe saptamana!
Sorry, refuz sa ma inregimentez in gloata consumista manipulata din toate partile pentru a scoate bani. Sf. Valentin , Haloween etc sunt niste sarbatori minunate in contextul lor, in tara lor de origine, la poporul care le-a inventat. Pentru mine nu inseamna absolut nimic in afara de o incercare de a imi stoarce bani. Si cu cat li se face mai mare tam-tam si reclama agresiva cu atat le refuz mai tare.





Jos palaria ,YMCAR!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Na, nu stiu ce sa zic. Eu ma bucur de toate sarbatorile astea, prilejuri in plus sa fac cadouri.
Mama lor de bani...sunt chiar asa de importanti incat sa nu te mai bucure sa faci un cadou celui drag?
Da, stiu raspunsul...faci zilnic asta...hm...

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

este o zi care-mi provoaca ... adica asa zisa semnificatie a zilei. motivele au fost deja expuse, printe altii foarte precis de ymcar...



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

[quote]Originally posted by Adina Iulia

Na, nu stiu ce sa zic. Eu ma bucur de toate sarbatorile astea, prilejuri in plus sa fac cadouri.
Mama lor de bani...sunt chiar asa de importanti incat sa nu te mai bucure sa faci un cadou celui drag?
Da, stiu raspunsul...faci zilnic asta...hm...

-----------------------------------------------------------------------
Da ,facem cadouri celor dragi pt.ca ne place sa ne bucuram alaturi de ei,ii iubim si pretuim tot timpul.Dar nu am nevoie de obiceiuri straine ca sa -mi manifest iubirea dezinteresata.
N-am auzit pana acum ca strainii sa ofere martisoare ,ghiocei .
Atunci eu de ce sa ma valentinesc,haloweenesc?
Off topic -sunt romanca pana in maduva oaselor.

pt.toti cei care gandesc altfel,sau la fel ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Fiindca imi plac obiceiurile si traditiile tarii mele , nu am de gand sa ma raliez la isteria provocata de sf valentin.Cand moda devine agresiva si intalnesti la tot pasul inimioare , maimutoi , sincer imi repugna.Una din problemele romanului primeste cu bratele deschise orice dinafara , dar nu se gandeste o fi bine o fi rau.Nu vom sarbatori anume aceasta zi , pentru noi nu are nici o semnificatie.La urma urmei iubirea se celebreaza in fiecare zi , nu-i nevoie de o data anume.

Mergi la inceput