schimbarea gradinitei - afecteaza copilul?

schimbarea gradinitei - afecteaza copilul? | Autor: caramel

Link direct la acest mesaj

Ma gandesc foarte serios sa schimb gradinita la care merge fetita mea.
Ea are 3 ani si merge la aceasta gradinita de la 2 ani si jumatate.
Dupa evenimente repetate care m-au nemultumit, si pe care le-am tolerat doar gandindu-ma ca ii fac rau copilului daca-l plimb de colo-colo si-i schimb mediul, colegii,educatoarele - acum totusi as vrea sa fac acest pas, in ideea ca ii va fi mai bine in alta parte.
Dar am totusi intrebarea care nu ma lasa in pace: va fi ea oare afectata daca o duc la alta gradinita? Si cat de tare?Daca-i fac rau din dorinta de a face bine?
Vreau un sfat si eu , va rog!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

caramel, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Si noi sintem in aceeasi situatie, doar ca fetita mea e mai mica, are 1 an si 5 luni, si merge la gradinita de 3 luni. Abia astept sa citesc din experientele altor parinti care au trecut prin situatii asemanatoare.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taedi spune:

Buna Caramel.

Eu am ofetita care acum e la scola in clasa aI-a dar am schimbat si noi gradinita dar nu a fost afectata.in prima zi a fost mai greu,dimineata a fost un pic suparata dar seara nu au mai fost probleme.
Am schimbat si scoala dupa trei luni pt ca ne-am mutat si nici acum nu am avut pb cu ea.
Eu zic sa schimbi gradi daca nuti mai convine,copii se obijnuesc repede cu noul anturaj.

pupici

edith

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu cred ca e o problema, mai ales daca nici ei nu-i place. Depinde si de copil. Unii se adapteaza foarte usor.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

parerea mea este ca depinde cum se simte ea acolo si daca are intr-adevar prieteni dragi acolo (eventual prieteni si de familie care frecventeaza aceeasi grupa). Daca da, s-ar putea sa fie mai greu, daca nu .. nu cred ca sunt probleme. Sunt copii care sunt mutati in alta gradinita in alta limba de predare .. si s-au adaptat imediat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

fetita mea a fost afectata...si desi se pare ca ii place mai mult noua gradi i-a luat vreo 2 luni sa reintre in normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

O gramada de chestii o sa-i tot afecteze de acum incolo. Asta nu ar trebui in principiu sa ne opreasca sa luam decizii pentru ei.
Eu cred ca tu te temi daca schimbarea va fi benefica in final. Probabil ca trebuie sa cercetezi mai bine noua gradinita ca sa ai oarece garantii ca o sa fie mai bine decit la cea curenta,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

perfect de acord cu andrada!
Prima gradinita la care a mers Marc...ce sa zic,nu am fost deloc multumiti,un an intreg am tot inghitit dar cand si-a rupt si clavicula am zis stop!Dupa vacanta de vara l-am mutat la alta gradi,de care suntem foarte multumiti,Marc avea 3 ani jumate cand a inceput dincolo si nici nu cred ca a remarcat diferenta.II place tare mult,cunoaste copiii,educatoarele.
Insa are probleme cu vorbirea si doctorul ne-a recomandat alta gradinita
,.Asa ca va merge la alta gradi,cu grupe mici de copii,cu educatoare logopeda.Daca va fi afectat sau nu...o sa-i treaca,la varsta asta copiii trec mai usor peste schimbari de genul asta.
Mai ales daca faci schimbarea dupa vacanta de vara e mult mai usor.

In fond tu faci ce-i mai bine pentru copil si la varsta asta
se obisnuiesc foarte repede intr-un nou anturaj,mai ales daca le faci trecerea cat mai placuta.Eventual cauta sa te imprietenesti de la inceput cu alta mamica de la gradi,sa se joace copiii acasa etc.

Numai bine!


Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu am schimbat gradinita pt Robert la 5 ani, in ciuda faptului ca Robert n-a vrut sa-l mut. Insa cum a ajuns dincolo, si-a dat seama ce diferenta e si ce bine e. Atat de mult i-a placut la noua gradinita, ca la scoala in primele zile era aproape depresiv ca si-a pierdut colegii de la gradi, educatoarele, etc.
Acum depinde si de noua gradinita unde vrei sa-l duci, ca toate-s la nimereala. Deci fa niste verificari mai intai, probabil ai mai multe variante, si daca ti se par mai avantajoase decat gradinita acuala, poti face miscarea.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca nici ei nu-i place la gradinita actuala suntmai multe sanse sa se acomodeze mai bine la cea noua.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Maaare dreptate are Andrada.
Imi pare rau pentru voi caramel.
Dar nu poti sa nu te gandesti inainte de toate la binele copilului,
pe care el inca nu este in masura sa-l defineasca/hotarasca/.
Ar trebui sa stai totusi si de vorba cu ea si sa-i explici ce intentionezi sa faci.
Sa-ti povestesc ce am patit eu:acum doi ani, poentru ca nu mai aveam bani , m-am gandit eu sa mut copilul de la gradinita la care era la o alta mai ieftina.Am cautat, am vizionat cam 10-12 gradinite care mai de care mai ieftine.Toate astea se intamplau fara sa-i fi spus copilului ceva desi el auzea discutiile din casa.
Dupa cateva saptamani de cautari,cand ajunsesem mai nehotarata ca niciodata, a venit copilul la mine sa-mi spuna ca nu vrea la alta gradinita pentru ca are foarte multi prieteni in gradinita lui.
Atunci mi-ai dat seama cat de am fost si ce maaaare tampenie voiam sa fac.
Asa ca am mancat covrigi inca un an pana mi-am revenit financiar si am lasat copilul cu prietenii lui.



Alias

Mergi la inceput