schimbarea gradinitei - afecteaza copilul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klato spune:

Daca fetita ta se simte bine la acea gradinita, are prieteni si pare "integrata" eu zic sa o lasi acolo, cu conditia sa nu fie celalalte inconveniente mult prea mari. Dar daca nu manifesta vreo afinitate anume pentru gradinita respectiva, poti incerca sa-i gasesti un alt mediu. Totul depinde de cum se simte ea acolo.

Ca experienta personala, ai mei m-au mutat la o alta scoala in clasa a 5-a, fara ca macar sa ma anunte. Li s-a parut ca profesorii ar fi mai buni. In fosta scoala aveam niste prieteni extraordinari si n-am reusit sa ma integrez pe de-a intregul in noul colectiv. Am suferit foarte mult dupa prietenii mei. Noroc ca i-am regasit la liceu pe majoritatea :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

cred ca depinde foarte tare de copil - cat este de sensibil cat de usor se adapteaza - si de cum se simte si la gradinita veche (copii, educatoare) si de cum s-ar simti la cea noua

fetita mea a stiut (am incercat sa o pregatim din timp) ca va schimba gradinita pentru ca ne mutam in alta zona si a avut de infruntat doua schimbari mari simultan - dar nu aveam incotro - i-a placut si in noua locuinta si la noua gradinita, dar a avut o lunga perioada la gradinita in care a fost foarte retrasa, in conditiile in care a acceptat schimbarile si i-au placut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Si eu zic ca depinde foarte tare de copil. Eu l-am dus la cresa la 1 an si 8 luni, era in grupa cu 2 prieteni buni si totul a fost ok. ii placea foarte mult si plangea daca il luam printre primii. Din pacate cresa era prea departe si nici o dadaca nu a acceptat sa mi-l duca, iar cum eu nu am mai putut am trecut la o alta gradinita cu program prelungit, cand a facut 3 ani. La noua gradinita s-a adaptat foarte repede, mai ales ca era in grupa cu copilul unor vecini, dar nu i-a placut mancarea. Pt ca nu mai manca nici acasa, de doua saptamani merge la o a treia gradi, cu program scurt. L-am pregatit din timp si nu i-am retras dosarul de la cea veche pana nu m-a convins ca ii place mult aici. Saptamana viitoare in aceeasi grupa isi va inscrie si o prietana fetita asa ca nu cred sa avem probleme. Copii se inteleg foarte bine.
Acesta e cazul meu, dar sublimniez ca am un copil care se adapteaza foarte repede. Nu plange daca il las la gradinita sau daca il las cu un vecin pana rezolv eu o problema. Sta cu aproape oricine.
Cunosc si cazul negativ. O prietane a schimbat gradinita fetitei fara sa ii ceara parerea (fetita avea 4 ani), dar dupa 3 luni de plansete sau intors la cea veche.
Eu cred ca fiecare isi cunoaste copilul si poate lua o decizie.

12+ 21.07.2003

Mergi la inceput