Exercitii Oberlander- de la 0 la 1 ani.

Exercitii Oberlander- de la 0 la 1 ani. | Autor: alexxia

Link direct la acest mesaj

0 ANI - SAPTAMANA 1 - MISCAREA PARTILOR CORPULUI
- Observati miscarea capului copilului : E lipsita de stabilitate ? Sustineti-i capul atunci cand nu este intr-o pozitie inclinata. Puteti face asta cu un guler, mana, patura, etc. Isi intoarce copilul capul dintr-o parte in alta ? Daca nu rasuciti cu blandete capul copilului in timp ce se afla intr-o pozitit inclinata ( il ajuta sa devina constient de existanta ambelor fete ale capului
- Obs. miscarea mainilor bebelusului : Poate sa stranga cu putere ? Lasati-l sa va apuce si sa va tina degetul ( la inceput legatura cu oamenii se face prin pipait ). Cand va jucati cu el puneti-i palmele impreuna ( sa realizeze existenta celor doua parti ale corpului sau )
- Observati miscarea bratelor copilului : Indreptati-i bratul stang si notati reactia ( la fel si pt dreptul )
- Observati miscarea picioarelor copilului : Indreptati-i piciorul stang si notati reactia ( la fel si pt dreptul )
Observati miscarea labei piciorului : atingeti si tineti in mana laba piciorului stang, notati reactia. La fel si pentru dreptul.

Atingand partile corpului copilului , ii permiteti sa-si dea seama de existenta corpului sau, prin intermediul pipaitului.
Imediat dupa nastere il puteti tine infasurat ( pentru a se simti in siguranta, timp de 9 luni a stat chircit ).Dar pe masura ce veti face aceste exercitii , copilul se v adapta noului mediu si infasarea nu va mai fi necesara.
Vorbiti copilului ( in fraze scurte )
Cantati si fredonati in preajma lui sau folositi o cutie muzicala / casetofon ( stimuleaza auzul )

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )
______________________________________________________

"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."

______________________________________________________
PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fi liber ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

0 ANI - SAPTAMANA 2 - REACTIA LA LUMINA

Ce reactie are copilul la lumina ? La nastere , copilul reactioneaza la lumina, la obiecte stralucitoare sau la miscare, intorcand capul sa urmareasca stimulul.
Ridicati abajurul de pe o lampa, permitand luminii sa patrunda pe fereastra. Notati daca nou nascutul isi intoarce capul spre lumina.Inchideti obloanele si in alta parte a camerei , aprindeti o lumina sau folositi un blitz. Nu luminati direct ochii copilului ! . Lasati lumina sa bata pe perete. Notati daca bebelusul isi intoarce capul in directia luminii. Astfel deprindeti copilul cu existenta celor doua directii, stanga, dreapta si in acelasi timp il invatati sa reactioneze la stimulii luminosi.Il invatati sa-si miste capul dintr-o parte in alta avand un scop. Repetati activitatile de mai sus din cand in cand in timpul saptamanii, la fel repetati si activitatile pe care le-am sugerat in prima saptamana.
Amintiti-va sa-i vorbiti, sa-i cantai, sa-i fredonati

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

eu sant aici si nu pierd nimic!Alexandra mea se incadreaza in 1-2 ani insa am un fin de 3lunisoare....asa ca....si spor la scris!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

0 ANI - SAPTAMANA 3 - MISCAREA UNUI OBIECT

Observati raspunsurile din ochii copilului. Isi fixeaza ochii pe dumneavoastra ? Tineti o zornaitoarea sau un alt obiect in dreptul liniei vizuale a copilului. Se uita la ea ? Miscati zornaitoarea de la dreapta la stanga. Se misca ochii copilului de la dreapta la stanga ?
Daca ochii copilului nu reactioneaza , nu va faceti griji. Copiii nu se dezvolta in acelasi ritm in toate domeniile. Repetati aceasta activitate de mai multe ori in zilele si saptamanile care urmeaza si observati reactia copilului. Repetati exercitiile sugerate in prima saptamana si in cea de-a doua



Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Alexxia!

ce faci?
nu mai ai timp sa ne mai scrii?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Imi cer scuze. Dupa ce am terrminat sesiunea a trebuie sa fac putina curatenie ca arata casa ca dupa bombardament. Azi cand vin de afara cu Thea ma reapuc de scris .

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

0 ANI - SAPTAMANA 4 - GIMNASTICA IN PAT
Taiati dintr-un elestic lat de 6-7 mm o bucata mai lunga cu 10-15 cm decat patutul copilului. Faceti 3 noduri largi, nestranse, la 8-10 cm distanta unul de altul, inainte sa legati capetele elasticului de fiecare parte a barei de sus a patutului. Taiati si strecurati trei bucati scutre de elastic prin nodurile nestranse. Legati usor doua dintre ele si pastratile pentru a le folosi mai tarziu. Legati bine un mosor colorat ( eventual vopsiti cu un marker rosu unul necolorat ) pe cel de-al treilea nod nestrans. trageti de elastic si strangeti nodul. Mosorul si celelalte doua obiecte care vor fi puse ar trebui sa atarne suficient de jos , pentru ca nou nascutul sa le poata atinga cand va fi pregatit.
In prima zi incercati sa-i starniti interesul miscand mosorul inainte si inapoi. Observati ochii copilului. Urmareste el miscarea mosorului ? Incearca el sa-l apuce ? Zambeste ? Vorbiti copilului in timp ce faceti cu el aceste activitati.
A doua zi atarnati in alt nod nestrans un capac de plastic invelit in folie stralucitoare de aluminiu. Urmati aceeasi proceduca ca pentru mosor.
In ziua urmatoare , legati un clopotel mai mare sau o zornaitoare in cel de-al treilea nod nestrans. Miscati clopotelul ca sa sune. Observati reactia copilului.
Pentru restul saptamanii si mai tarziu , repetati procedura cu mosorul, capacul si clopotelul. Bebelusul va descoperii in curand ca mosorul si capacul nu scot sunete pe cand clopotelul o face. Observati copilul si remarcati schimbarile in reactii si miscari.



Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cartea se gaseste in format electronic la adresa de mail exercitii_copii@yahoo.com, parola, bebelusi, la inbox.Cine doreste, sa acceseze adresa si sa dscarce cartea.

Spor la citit si exersat


Ile 17 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1365dbc0fb60f4c8cb0a71&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz Victorash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

am incercat si eu sa deschid carticica dupa ce am salvat-o la mine in comp....numai ca nu a mers!

nu le am cu astea asa ca poate ma invatati si pe mine cum se face!ca eu nu stiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Cartea este in format pdf.Se prea poate sa nu ai un pdf reader?

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 6 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

se prea poate....!
mersic de ajutor!

Mergi la inceput