Cum scap de gelozie ?

Cum scap de gelozie ? | Autor: Annnca

Link direct la acest mesaj

Fetelor,sunt o persoana groaznic de geloasa.
Nu am fost asa si cu alti parteneri,doar cu logodnicul meu (actualul partener).
Innebunesc de nervi daca se uita mai mult de 1 minut la alta femeie,nu vreau sa avem prieteni(tot din teama de a nu se indragosti de vreuna din cercul de prieteni).
Nici nu prietenele mele si cu el(impreuna tot 3) nu vreau sa iesim nicaieri,tot din teama asta.
Am ajuns sa ma izolez,nu mai ies cu prietenele mele,ca nu cumva sa vina apoi pe la noi acasa,pt ca devin geloasa.
Ce sa fac sa scap de gelozie ??
Simt ca ma autodistrug !! Help

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In primul rand trebuie sa nu uiti un lucru:
daca el vrea sa te insele te va insela Daca e sa se indragosteasca de alta o va face . Nu ii controlezi fiecare minut din viata si cred ca nici tie nu ti-ar placea sa ti se intample chestia asta .

Pe langa astea , comportamentul tau arata doar ca nu esti deloc sigura pe tine si orice femeie care va pune ochii pe el il va avea tocmai din cauza asta : te vede pe tine disperata , zambeste ironic si ti-l ia . Care rivala e mai periculoasa: una care e sigura pe ea si pe dragostea partenerului , sau una disperata care-l tine legat de ea ?

Apoi , ce castigi stand stresata tot timpul? mai bine iti traiesti viata si il lasi pe om sa fie independent , sa te vrea apropae , nu sa astepte cu sufletul la gura secunda in care pleci ca sa poata sa stea si el linistit.


Si eu la inceputul relatiei(bine , la 15 ani) tineam cu dintii de el si eram toata ziua calare impreuna , pana cand ne-am despartit. De ce ? Pt. ca eram sufocanta , ca era o monotonie acerba in relatie tocmai din cauza ca nu avea curajul sa spuna ceva ca eu imediat incepeam "si cum arata , si eradraguta , da ti-a zis ceva?" , cum stateam toata ziua impreuna mai mult din obligatie am ajuns inevitabil la o tacere sumbra.
Mi-am dat seama de toate greselile pe care le-am facut cand am aflat ca era impreuna cu colega celui mai bun prieten al sau.

Ideea este ca daca e sa fie cu alta o poate intalni oriunde , oricand , si poate sa fie si cea mai urata , nu conteaza.
Asa ca lasa-l sa fie liber si sa-si doreasca sa stea cu tine , nu sa plece de langa tine .
Ca sa nu mai spun ca sau ramai stresata si enervanta , sau esti vesela si sigura pe ce ai , daca vrea sa te insele tot o face . Dar sunt sanse ai mici sa inseli o pers. care nu iti ingradeste libertatea decat una care sta cu mana in buzunarul tau . ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Nu vreau sa fiu rea dar se spune ca de ce ti-e frica nu scapi. Asa ca pune mana si lasa la o parte atitudinea asta si teama.
Degeaba te izolezi tu pt ca...el poate vedea o tipa pe strada, in magazin sau in alte 1.000 de momente de genul asta si daca ii pica cu tronc fapta e consumata.
Incearca sa te relaxezi si sa gandesti totul detasat de ideea asta ca cineva, undeva ...asteapta sa il vada si sa ti-l fure. Asta nu face bine nici relatiei pentru ca fara sa vrei actionezi sub impulsui acestei idei.
Decat sa traiesti cu teama asta....mai bine te straduiesti in fiecare clipa sa ii arati ca nu merita sa te lase pt alta deoarece esti tot ceea ce el isi doreste. Incearca sa inlocuiesti gelozia cu scopul asta. Incearca sa fii cea pe care el o iubeste si de care s-a indragostit si cu siguranta nu va simti nevoia sa intoarca privirea dupa alta sau sa caute altceva in alta parte.
Iti tin pumnii si sa auzim numai de bine. Curaj si multa multa incredere in tine

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Gelozia boala gre..... nu prea stiu cum sa te sfatuiesc sa scapi de ea, dar sunt sigura ca daca continua o sa ai foarte mult de pierdut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Annnca,sa fie oare zodia ta de vina ?

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

gelozia se vindeca cu trecerea timpului,vei capata mai multa incredere in relatia voastra,in el...asta depinde numai de tine,pana la urma si tu poti cadea in ispita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu numai in el si in relatia voastra trebuie sa castigi incredere, ci si in tine - in primul rand in tine, as zice eu. De ce sa te simti inferioara in comparatie cu altele? Eu m-am gandit mereu ca e sub demnitatea mea sa ma simt complexata in fata eventualelor rivale. Ai tot ce-ti trebuie sa tii un barbat langa tine, nu?
In orice caz, nu-i fa scene de gelozie.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

cum scapi de gelozie?
TRATANDU TE draga mea cu rabdare si optimism!asta i boala fara tratament medicamentos asa ca de la sine se trateaza,pe acest forum gasesti tot felul de retete vindecabile
sorry ca fac haz de necaz dar nu dispera.

oficial mi -e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Mie mi se pare suspect faptul ca numai in reltia aceasta esti geloasa. Inclin sa cred ca si el iti da ceva motive, chiar daca nu in mod evident.
Intr-adevar, se zice ca de ce ti-e frica nu scapi, si din pacate, experienta mea cam asa a fost. Nu stiu daca ni le provocam singure, ca prin frica sau gelozia noastra cream noi insusi atmosfera propice... sau poate dimpotriva, e vorba de o intuitie pe care o avem...
Te-as sfatui sa te gindesti obiectiv, ce fel de om e, chiar iti da motive sa fii geloasa? Si daca nu e genul de om care sa sara din floare in floare, si daca relatia voastra merge bine, trebuie sa te calmezi. Asa cum au zis si celelalte fete, in primul rind prin cistigarea increderii in tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Stiu cum e sa fii geloasa ... si eu am fost o geloasa nebuna..atat de nebuna incat mi se parea ca in magazin toate femeile se uita la el, ca pe strada intoarce capul dupa toate...faceam tot felul de scenarii care ma innebuneau si apoi saream cu gura pe el. Un cosmar, ce mai. Mie mi-a trecut oarecum, desi mai am momente din astea, dar mult mult mai rar si fara sa mai fac scene penibile. Eu am inceput sa ma gandesc ca daca ar face el cum fac eu, nu as rezista prea mult, l-as parasii si basta, nu as putea suporta sa imi manance cineva zilele cu asa tampenii. Incearca sa iti impui tu tie sa nu mai fii geloasa, fiindca in primul rand iti faci tie rau, te macini aiurea.La faza cu magazinele,acum daca chiar observ ca se uita vreuna la el, ma apropii de el si ii dau un pupic, il iau de mana ... si dispare inamica :) Si am incercat sa vad daca se uita si barbatii dupa mine... si culmea se uita si ii spun si lui ca am surprins privirea unui tip..si sa vezi ce fata face si cum ma ia de mana... Eu as zice sa nu te mai concentrezi pe ce face el, fa ce-ti face tie placere, traieste-ti viata asa cum ai vrea s-o traiesti... nu te mai uita la emisiuni gen Tradati in dragoste si nu mai citi povestile femeilor inselate...nu fac decat sa-ti de-a apa la moara. Gandeste pozitiv si incearca sa vezi mai mult lucrurile bune din relatia voastra.
Iti doresc o viata lipsita de gelozie
Nicoll

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Scapi de gelozie imbunatatindu-ti parerea despre tine insati.


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput