Daca mor ambii parinti....

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

SURPRIZA!

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_1223/pageID_7/Pagina/urmatoare.html



(1) Nu poate fi tutore:
-cel înlaturat prin înscris autentic sau prin testament de catre parintele care exercita singur, în momentul mortii, responsabilitatea parinteasca


Desemnarea tutorelui de catre parinte
Parintele poate desemna, prin înscris autentic sau prin testament, persoana care urmeaza a fi numita; tutore al copiilor sai.

Asa mai merge!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Lona, ce inseamna exact "inscris autentic"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Si in Danemarca poti sa-ti alegi tutorii parintilor in cazul decesului parintilor. Documentul se scrie in forma unui testament si se recomanda a fi semnat in fata notarului (de parintele care are tutela sau de ambii parinti - daca amandoi au tutela), dar partea cu notarul nu e obligatorie. Iar documentul sa se afle intr-un loc unde va putea fi gasit usor (impreuna cu alte documente de ex.)
Daca necazul se intampla, statul va cerceta persoanele trecute in testament, in ordinea in care sunt trecute, si va decide care din aceste persoane sa aibe tutela, plecand de la interesele copilului.

Asa ca m-as mira ca in alte tari europene sa nu existe :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

quote:
Originally posted by Fomalhauti

SURPRIZA!

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_1223/pageID_7/Pagina/urmatoare.html



(1) Nu poate fi tutore:
-cel înlaturat prin înscris autentic sau prin testament de catre parintele care exercita singur, în momentul mortii, responsabilitatea parinteasca


Desemnarea tutorelui de catre parinte
Parintele poate desemna, prin înscris autentic sau prin testament, persoana care urmeaza a fi numita; tutore al copiilor sai.

Asa mai merge!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Mi-am promis ca termin cu subiectul asta (si in general cu multe), dar din pacate trebuie sa va mai dezamagesc o data.

Acea mare "surpriza", care "asa mai merge", este doar un proiect propus de Ministerul Justitiei acum 3 ani (vezi stanga sus).
N-ati vrea sa vedeti ce s-a ales de el in urma dezbaterilor parlamentare (si nu ma refer aici la discutia noastra in mod special).


Cu asta, doresc sanatate tuturor copiilor nostri, si noua sa-i crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by louisea

Si in Danemarca poti sa-ti alegi tutorii parintilor in cazul decesului parintilor. Documentul se scrie in forma unui testament si se recomanda a fi semnat in fata notarului (de parintele care are tutela sau de ambii parinti - daca amandoi au tutela), dar partea cu notarul nu e obligatorie. Iar documentul sa se afle intr-un loc unde va putea fi gasit usor (impreuna cu alte documente de ex.)
Daca necazul se intampla, statul va cerceta persoanele trecute in testament, in ordinea in care sunt trecute, si va decide care din aceste persoane sa aibe tutela, plecand de la interesele copilului.

Asa ca m-as mira ca in alte tari europene sa nu existe :)




Deci, in final, tot statul hotaraste, dar lasa parintilor libertatea de a indica perosanele.

In Romania nu exista tutela si parinti (tutela se instituie exact pentru copiii lipsiti de ocrotirea parinteasca.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

P.S. Lona, accept sa schimbam soacrele! Ba, te las sa o si evaluezi pe a mea inainte. Ca eu am iubit-o cam un an (din cei 20 de cand o cunosc)...



Sunt gata, nu-mi trebuie evaluare, iau cu ochii inchisi si oricum ies mai bine dacat acum (eu n-am iubit-i nici o ora, e drept ca nici ea pe mine...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Lona, mi-a scapat din vedere ca era de fapt vorba de un proiect mai vechi.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput