Ati trecut prin asa ceva?

Ati trecut prin asa ceva? | Autor: Oana C

Link direct la acest mesaj

Ce se intimpla? Am inebunit, am vedenii sau chiar e adevarat?

Nu am crezut niciodata ca mi se va intimpla asa ceva! Mereu am avut semne de intrebare pentru povestirile de genul "am vazut fantome", "simt ca e cineva linga mine" ... si asa mai departe. Sint o fire foarte rationala, nu cred pina nu vad, pina nu ma conving ca are o explicatie logica, normala, cercetata si analizata din toate punctele de vedere ...
Si uite ca trec printr-o situatie pe care nu stiu cum sa o explic.

LA inceputul lui septembrie 2006 ne-am mutat din Florida in Pennsylvania. In Florida avem casa noastra, aici stam cu chirie intr-un townhome dintr-o comunitate nou construita.
De cind ne-am mutat, cam la citeva zile dupa, am inceput sa am senzatia ca e cineva linga mine, ca e si "altcineva" in casa. De vreo 2 ori am vazut un fel de forme ... mai mult cu coltul ochiului, pentru ca atunci cind ma uit direct, simt ca se misca, isi schimba locul.
Chiar si acum cind scriu simt ca e cineva linga mine, in spatele meu, si sint ingrozita! Ma ia cu fiori!
Uneori, cind simt "prezentele" respective, se aud si niste zgomote care nu sint explicabile.

In Florida, si de cind ma stiu, nu mi s-a intimplat asa ceva. Aici sint speriata si nu stiu cum sa reactionez. Nu de alta, dar mai e si fetita noastra in casa si, Doamne fereste, sa nu se intimple ceva!
Sotul spune ca si el a simtit asta o data, asa ca ma crede cind ii zic.

Ce se intimpla, doctore? Am inebunit eu sau chiar exista fantome??? Ati trecut prin asa ceva? Si care e explicatia???

Cam atit m-am priceput sa povestesc prin ce trec. Zilele astea, ma gindeam, sa incerc sa gasesc o harta a terenului pe care este construita comunitatea asta; poate, in trecut, o fi fost vreun cimitir.


Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna, Oana. Incearca sa aduci un preot care sa-ti sfinteasca casa si da ceva de pomana. Imi imaginez ca nu e deloc placut sa simti ceva sau pe cineva in permanenta in ceafa ta...
Mult succes. :)

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Prietena mea a adus in casa o persoana cu insusiri paranormale care i-a spus ca in coltul unei camere se afla o entitate dar ca e inofensiva.
Astfel de entitati se afla peste tot, conteaza foarte mult sa fii sigur pe tine si sa nu-ti fie frica. Cu alte cuvinte sa nu fii slab de inger.
Este foarte adevarata vorba ca omul sfinteste locul.
Sfintirile astea ale caselor (daca crezi in ele) tocmai asta fac, te ajuta sa sa fii mai sigur pe tine stiind ca ai sprijin divin.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu nu prea cred in fantome. Cum sa-ti spun... MI-AS DORI sa vad una, da', cum n-am avut onoarea... nu cred ca intr-adevar exista.
Poate esti obosita, esti cu nervii incordati, de aceea "supralicitezi" orice senzatie/impresie: de ex. se misca perdeaua de la vint... de deschide usha...troznesc mobile.

Uneori lucrurile astea par firesti, alteori, in alte circumstantze, par horror. Dar diferentza e in modul in care le percepem noi.


Uite, eu am patit chestie draguta aseara: imi era foarte rau, aveam febra, si eram aproape adormita. Nu eram decit eu cu bebelisa in casa. Si am avut senzatia foarte clara ca ma mingaie cineva pe frunte. Am crezut ca a venit mama... M-am chinuit sa deschid ochii - si era un coltz de perna.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

eu zic sa te muti!
sunt mai panicoasa de felul meu si...numai cand am citit m-a luat cu transpiratii reci!
pe bune, muta-te, mai ales ca nu e casa ta.
pup si numai bine

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitz-kitz spune:

Am vazut ceva emisiuni pe Discovery chanel despre case bantuite de fantome...parerile erau destul de controversate .
Incercau sa demonstreze existenta fantomelor cu ajutorul a tot felul de aparate care pot detecta zgomote si miscari imperceptibile de omul obisnuit.In plus erau mai multi oameni carora li se lua interviul si care sustineau aceleasi lucruri...concluzia(desi nerostita de realizatorii emisiunii) era ca intradevar exista fantome..
Nici eu personal nu cred in fantome,dar daca mi s-ar intampla ceva asemanator cu ceea ce ti se intampla tie,m-as muta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Daca n-ai un preot ortodox in preajma, ia de la cineva aghiazma si sropeste colturile casei .
Si adu o pisica , ele se aseaza in punctele cu energie negativa si o absorb .
Nici eu nu cred in fantome dar nici nu neg existenta a ceva care poate bantui prin casa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Fetelor, fiti serioase, nu exista fantome, nu exista spirite, nu exista viata dupa moarte. Am vazut si eu fel de fel de filme, de documentare, insa cel in care trebuie sa credem este unul singur: Dumnezeu!
Te lasi influentata de ce vezi la TV, de ce citesti si apoi interpretezi ceea ce te inconjoara. E ca si cum l-ai lasa pe cel rau sa patrunda in mintea ta si sa te sperie. Roaga-te mai bine! Nu mai cauta paranormali, cimitire si alte lucuri.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si ca sa completez, desi ma tem sa nu devieze discutia: sotia mea era putin panicoasa, nu ptr ca ar fi simtit ce spui tu, ci ptr ca era interesata de paranormal. Citise ea ca in preajma noastra sunt cei care ne iubesc si au plecat dar nu au intentii rele, si nu ne pot influenta nici in bine. Etc..chestii din astea. Insa cand am studiat cu ea Biblia pe tema aceasta a inteles ca nu are ce anume sa simta, si s-a potolit.
Concluzia: raspunsul este tot la Dumnezeu.
Nu trebuie sa ne lasam dominati ca ceea ce nu cunoastem ne domina.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

O sa ne mutam in martie inapoi, in Florida, asa ca mai am de "suferit" putin.

Preot ortodox nu am gasit. M-am uitat inainte de sarbatori dupa o biserica romaneasca, ortodoxa, pe aici, ca sa ne impartasim (eu si fetita, ca sotul e catolic), dar am gasit pe linga Pittsburg sau in Philadelphia. Noi stam la vreo 2 ore de Philadelphia. Oricum, abia astept sa ne mutam inapoi, ca de cind am venit aici am simtit ca nu e bine.

Zgomotele care se aud cind simt "prezentele" linga mine nu sint pe jos, sint ceva mai sus, de la mijlocul camerei inspre sus.

Iar pisici avem, chiar 2, dar alea nu-s in stare sa prinda o musca.

Asa ca, dupa cum ati spus, ne mutam, pt ca preot nu stiu de unde as putea aduce aici. Sper sa nu vina si "musafirii" cu noi





Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Oana, preotul e un simplu "mijlocitor". De ce ai nevoie de el sa vina sa se roage ptr prezenta lui Dumnezeu in casa voastra? Poti si singura sa faci acest lucru. Sunt convins ca daca am sta pe larg la discutii fiecare intamplare care te inspaimanta ar avea explicatii, daca nu logice, daca nu demonstrabile, cel putin ptr ca iti lasi subconstientul sa "zburde".
Cum poti sa te temi ca ceva ce nu exista ii va face rau copilului? Iarta-ma ca nu inteleg, e ca si cand nu pricepeam treaba cu deochiul celor mici. Fiecare avem un inger pazitor, cu atat mai mult cei mici, care sunt asa de puri si de incocenti, crezi ca ingerul lor ar lasa sa se intample ceva rau?
Trebuie sa ai credinta si cu credinta poti alunga orice teama din suflet.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput